Matemātiskā roka beigas?

Secular Works

Secular Works

Extra Life
Secular Works
[Planaria; 2008]

Jau ar pirmajām skaņām Extra Life debijas ieraksts sagrābj aiz rokas ar iespaidīgo spēlētprasmi, sarežģitām muzikālām konstrukcijām un nesamākslotu skanējumu – gaužām reti ģitāru un bungu klasiskā savienība pamanās izklausīties neierasti. To daļēji nosaka grupas līdera Čārlija Lūkera “maigā” balss, kura brīžiem gluži vai atgādina kādu bārdainu 13. gadsimta bardu. Pati grupa arī atsaucās uz gregoriāņu korāļiem un viduslaiku mūziku, kas zināmā mērā arī nosaka šo atšķiršanos no pelēkās matemātiskā roka masas.

Tomēr piestūķēt ierakstu ar vijīgu meldiņu un raupja basa un bungu kombināciju būtu pārāk vienkārši – galu galā Extra Life galvenie stūrmaņi jau paguvuši ievingrināt roku avantgarda ciparmūzikas ansamblī ZS, kuru ieraksti allaž izcēlušies ar gandrīz vai pārcilvēcīgu komplicētību, no klausītāja prasot pienācīgu uzmanību. Arī Secular Works atsevišķos skaņdarbos jūtama pamatīga ciparošana, tomēr tā patīkami kontrastē ar Lūkera tīro balss tembru un stīgu instrumentu akcentiem.

Albuma kopējā koncepcija ir patīkami pārdomāta, iesākot ar spēcīgo “Blackmail blues”, kas arī pavisam nedaudz atgādina kaut ko no Tool daiļrades, tomēr ar katru nākamo dziesmu nāk arī jaunas atklāsmes, pagūstot ietriekt sejā spēcīgus raupja basa un bungu sitienus, gan stīgu instrumentu atonalitātes, gan gluži melodiskas un ritmiskas notis, līdz albuma otrajā daļā gandrīz pavisam atsakoties no sitaminstrumentu dinamikas. Skaņdarbā “See you at the show” palikušas vairs tikai atonālas skaņu tekstūras un dobjš drone, kam pāri Lūkera balss un ģitāra klusi cīkstās. Visu noslēdz viena vienīga balss un arī ar to pietiek, lai Extra Life stingrā roka neatlaistu ausis, līdz pat pēdējai sekundei, kura rosina vien skumjas, ka piecdesmit minūtes jau pagājušas.
Lai arī jūsmīgās mūzikas apskatnieku recenzijas Extra Life gluži nav pacēlušas tādā slavas saulītē, kā, piemēram, Battles, jāsaka, ka debija sanākusi varen jaudīga un tā vien kliedz pēc turpinājuma. Jebkurā gadījumā skaidrs, ka, citējot Brainwashed, šis ieraksts devis kārtīgu vielu pārdomām par turpmāko eksistenci jebkuram, kurš vēl jūt vēlmi niekoties ar mathrock, lai gan nonivelēt šo pārdomu materiālu viena žanra robežās būtu vairāk nekā neapdomīgi – te jāpiesēž un jāpakasa galva vai ik vienam.

Mājasdarbs tiem, kas jau paguvuši apreibināties ar Ekstra Dzīvi: uzrakt tās pāris nenormālās Seductive Sprigs kompozīcijas, kurās arīdzen savu žiglo roku pielicis Lūkera kungs.

Kaspars Groševs, 02.05.2009

http://www.myspace.com/extralifetheband

Share Button