Lodveida zibens

Lightning Bolt
Earthly Delights
[Load; 2009]

Providenciālie („Lightning Bolt” nāk no Providensas – galvaspilsētas mazākajā ASV štatā Rodailendā (Rhode Island), kas ūdeniski robežojas ar Ņujorkas piedēkli Longailendu – mūsmājās pačotīgi iecienītā kokteiļa „Long Island Iced Tea” dzimšanas vietu. Un Rodailenda, starp citu, ir arī kvazi-fiktīvā dislokācijas vieta superīgajam sarkastiskā humora multiplikācijas kulta seriālam „Family Guy”) amerikāņi „Lightning Bolt” ar savu partizānisko uzstāšanās manieri, spēlējot drīzāk uz grīdas nevis skatuves (vai vēl labāk – pūļa vidū), ir kā muzikālie čegevaras. Un beidzot pēc četru gadu pauzes ir iznācis viņu piektais studijas albums „Earthly Delights”. Turklāt ļoti skaistā datumā -13. oktobrī – īstā rudens zenītā.

„Lightning Bolt” ir divu Braienu – vokālbundzinieka Brian Chippendale 🙂 un basģitārista Brian Gibson – noiserock duets, kas dragā jau kopš 1994. gada. Un, allaž flirtēdami ar ārtu, viņi pat iekļuvuši ietekmīgā mākslas žurnāla „frieze” redzeslokā. Tāpat arī „Lightning Bolt” dziesma „2 Morro Morro Land” no viņu iepriekšējā, 2005. gada albuma „Hypermagnetic Mountain” ir dzirdama beļģu režisora Koen Mortier lieliskajā 2007. gada transgresīvajā adaptācijā „Ex Drummer” kā ievadtitrus pavadošā dziesma.

Taču tajā pat laikā „Lightning Bolt” neintelektualizē savu mūziku ar jel kādiem pašdekonstruktīviem teorētiskiem paskaidrojumiem, bet vienkārši bliež. Un dara to maksimāli skaļi. Čipendeils tātad dragā uz ērtākai klopēšanai kustomizēta (pielāgoti izkārtota) bungu komplekta un zem ķēmīgajām, no spilvendrānām darinātajām sejas maskām slēpj stacionārā jeb tā saucamā mājas tālruņa mikrofonu, kas tālāk tiek apstrādāts ar dažādiem pārpistiem efektiem, lai totāli izkropļotu un pāratbalsotu vokālus līdz nepazīšanai (kas pārsvarā skan kā ņirgāšanās par dziedāšanu). Bet bass savukārt ir noskaņots čella skaņojumā un apveltīts ar bandžo stīgu, kā arī, protams, ar pedāļiem. Šāda instrumentu kombinācija un to pasniegšanas forma, liekot basam īsti neizklausīties pēc basa, atgādina, piemēram, prasmīgo norvēģu hardcore drum`n`bass duetu „La Casa Fantom”. Toties „Lightning Bolt” savā izvirtušajā roķīgumā pārsniedz (estētiski augstvērtīga) sūdīga crust`a robežas, savā veidā ieaužot sevī arī free jazz struktūras. „Lightning Bolt” iespārda ar dārdoši-ņurdošiem, šņācošiem un plakšķošiem rifiem, melodiju atlūzām un taisniem, trakoti repetatīviem, šķindošiem ritmiem, ātrumu nekad nepanākot ar blast beat`iem vai kardāna „apšaudi”, bet gan mežonīgiem rikošetveida bērieniem un gluži vienkārši pilnu enerģijas atdevi, tematiski skarot pasaku tēlus, politiku un komiksu varoņus.

Kā vēstī albuma nosaukums, tad šis disks ir par cilvēka/zemes plānu, profānām baudām un primitīviem elementiem. Un „Lightning Bolt” firmaszīme vienmēr ir bijusi nemainīgums, taču šajā albumā (iespējams aiz bailēm no atražošanās) dzimušas pāris kompozīcijas, kas pauž niansētāku grupas izpausmi. Septiņas minūtes garais „Colossus”, piemēram, iesākas ar grandžīgi-sladžīgu rifu, turpina labi un ilgi uz tā kačāt līdz ar nemanāmu pāreju nomainās atpakaļ ierastā basa cilpu un bungu ritma raksturā. Ar randomā sabērtajiem sitieniem spalgi svilpojošais „Flooded Chamber” rada zināmu psihedēlijas noskaņu, kura motīvu daļēji atkārto visīsākā atslodzes/atkāpes kompozīcija „Rain On Lake I`m Swimming In” (2:13) tikai klusinātākā un popsīgākā veidā. Bet albuma spēcīgākie gabali ir ansambļa gara ekstrakti – „Sound Guardians” (kas par nosaukumu!) un priekšpēdējais „S.O.S.” ar tīra noiza uzslāņojumu pašās beigās. Tad vēl ar lipīgo country stila meldiņu apveltītais „Funny Farm” un galvenokārt jau pēdējais, visgarākais (12:20) dažādībā cauraugušais stampājošais grāvējs, pašu spēlmaņu izturības skrējiens „Transmissionary”, kas varētu būt kā ar iekšām uz āru apvērsta reprīze (neierakstītam) sākuma gabalam.

Par spīti albuma 50 minūšu skanēšanas ilgumam tā salīdzinoši saturiskās virspusējības dēļ „Earthly Delights” plati gribās uztvert kā nepilnu albumu jeb EP nevis LP. Taču zināms arī, ka „Lightning Bolt” nav ierakstu grupa – viņi daudz vairāk mīl močīt dzīvajā. Tāpēc varam arī to uztvert kā uzkodu tiem, kuri netiek uz končiem. Bet, lai nu kā, viņu dulnā, bezgalīgi dumpīgā atkārtošanās un bezkompromisu skaļuma brutalitāte (it īpaši šajā gadalaikā) sasilda kā alkohols. Un, lai gan tulkojumā grupas nosaukums nozīmē zibens šautra, viņi drīzāk ir kā zibens lode, kas iekļuvusi izārda visu tavu istabu. Ļaujieties tai!

Rihards Bražinskis, 05. 11. 2009
http://www.myspace.com/lightningboltbrians

EARTHLY DELIGHTS - LIGHTNING BOLT

EARTHLY DELIGHTS - LIGHTNING BOLT

Share Button