Neredzamie pretinieki tavā galvā

Invisible Adversaries (1977, 112 min)
Rež. Valija Eksporte (VALIE EXPORT)
kim?, Spīķeri, Maskavas iela 12/1, piektdien, 19.jūnijā, pulksten 19:00, ieeja – bezmaksas

Mākslas kino šedevra Invisible Adversaries jeb Neredzamie pretinieki režisore Valija Eksporta (VALIE EXPORT) ir par Vīnes akcionismu dēvētās mākslas kustības un feministu ikona, kas kļuva slavena ar savām novatoriskajām filmām un asprātīgajām performancēm.  Līdzās tādiem akcionistiem kā Hermanam Ničam un Otto Mūlam, Eksporta (īstajā vārdā Valtrauda Lēnere) pakļāva savu ķermeni sāpēm un riskam, tādējādi izaicinot sabiedrībā pieaugošo konformitāti. Savu īpatnējo vārdu Eksporta aizguva, kad pēc laulībām un divu bērnu laišanas pasaulē, viņa šķīrās no vīra un kļuva par VALIE EXPORT, savu jauno uzvārdu aizgūstot no populāru cigarešu markas.
Savā 1969.gada performancē Akcijas bikses: ģenitālā panika, Eksporta iegāja pornokinoteātrī Minhenē ar izspūrušiem matiem un automātu rokās, tērpusies biksēs ar caurumu kājstarpē un aicināja vīriešu auditoriju konfrontēt “īstu sievieti”, nevis tēlus uz ekrāna. Caur šo un līdzīgām akcijām Eksporta protestēja pret sieviešu ķermeņa padarīšanu par objektu.
Neredzamajos pretiniekos Vīnes fotogrāfe Anna konstatē, ka citplanētieši pārņem viņas līdzpilsoņu prātus, padarot tos agresīvus. Haosā grimst ne vien Annas apkārtējā pasaule, bet arī viņas iekšējā pasaule, viņai mēģinot saglābt attiecības ar savu mīļāko. Neredzamie pretinieki ir reizē filozofiska un komiska, psiholoģiski atmaskojoša un seksuāli atklāta filma, kas veidota ar savam laikam reti inovatīvām montāžas tehnikām. “Smieklīga, vardarbīga, seksuāla… Tā liek jums pārvērtēt jūsu un apkārtējo dzīvi un radošo darbību,” raksta Eimija Tobina Ņujorkas žurnālā Soho Weekly News.

Index ir neliela un prestiža austriešu avangarda filmu, video mākslas un mūzikas video, kā arī kino vēstures leģendu izdevniecība. Tās krājumos ir gan ārzemju, gan Austrijas filmas un mediju māksla.

Filmas tiek piedāvātas ar izsmeļošiem paskaidrojumiem par to autoriem un darba metodēm. Projekts tapis sadarbībā ar Austrijas Filmu arhīvu, Vīnes Mākslas universitāti.

Organizē: kim? sadarbībā ar nepieradinātās mūzikas festivālu Skaņu mežs

Kadrs no Invisible Adversaries

Kadrs no Invisible Adversaries

Share Button