White Trash no Kanādas

Handsome Furs klubā Depo 27.04.2009

Uz Handsome Furs koncertu nokļuvu pilnīgi nejauši. Reiz mans paziņa transvestīts skatījās geju kluba Fontaine Palace mājas lapas programmu, un man nejauši iekrita acīs šis nosaukums, kuru, iespējams, es kaut kad agrāk biju dzirdējis. Paskatoties youtube dažus video un nebūdams indie mūzikas cienītājs, tomēr atzinu par labu esam, un nolēmu doties uz klubu Depo aplūkot duetu dzīvajā.

Tātad, koncerts notika 27.apīlī, pirmdienā. Paldies organizētājiem, ka tas sācies laicīgi un ka iesildītāju grupa bija tikai viena.
Tālos viesus iesildīja pašmāju jaunais ansamblis Basta, kas pastāv aptuveni gadu un sākotnējā pastāvēšanas posmā bija pazīstami kā grupa Ginger.

Manuprāt, iesildošās grupas izvēle bija ļoti veiksmīga, jo Basta tuvākajā laikā pat varētu kļūt par vienu no labākajām latviešu neatkarīgās scēnas grupām.

Kopumā Bast izpildīja tādu kā romantisku meiteņu retroroku vai indie popu, kura skanējums nevienā brīdī neiekrita galējā banalitātē, kas bieži vien ir raksturīga līdzīgām grupām.  Dažās Bastas dziesmās šad tad parādījās nelieli industriālās mūzikas ritmiski šņākoši iestarpinājumi, bet tie tika lietoti tik apdomīgi, ka jūtīgajai un aprobežotajai latviešu masu auditorijai tie nemaz netraucē. Dziesmas ir ļoti melodiskas, plūstošas un ar  “apjomīgu” skanējumu. Brīžiem tās rada kosmiskuma sajūtu, brīžiem liekas, ka esi nonācis septiņdesmito gadu bītņiku pasākumā. Dalībnieki šad tad tiecas uz multiinstrumentālismu, kad vokālists spēlē akordeonu, vai kad kāds no ģitāristiem dzied vai piebļauj kādā no dziesmām.

Personīgi mani visvairāk aizrāva  dziesmas Baba Veronika otrā daļā, kur no visām pusēm un  ļoti spēcīgi tiek apspēlēts neliels melodisks motīvs.

Pēc Bastas laba snieguma un nelielas pauzes uz skatuves kāpa pasākuma hedlaineri.
Handsome Furs ir divi laulāti mūziķi Dens Bokners (Wolf Parade, Atlas Strategic) un viņa sieva Alexei Perry, kas kopā muzicē zem pašreizējā nosaukuma kopš 2007. gada un pa šo laiku ir izdevuši divus albūmus Plague Park (2007; Sub Pop Records) un Face Control (2009; Sub Pop Records). Šis koncerts tika sniegts Face Control atbalsta tūres ietvaros un tātad lielākā daļa dziesmu bija tieši no jaunā albūma, kurš, spriežot pēc dziesmu nosaukumiem (talking hotel arbat blues, nyet spasiba, radio kaliningrad)  un merčandaizinga materiāliem, lielā mērā tiecās uz padomisku estētiku, ko principā nav iespējams sadzirdēt grupas skanējumā. Runājot par skanējumu, klubā Depo pārmaiņas pēc bija labi saregulēta skaņa, kas ļāva uzstāšanos pat nelielā mērā izbaudīt, ko laikam esmu ļoti reti piedzīvojis minētajā klubā. HF mūziku un arī dzīvo šovu padara īpašu tas, ka basista un bundzinieka vietā viņi izmanto bungu mašīnu un sintezatoru, kurus nepārtraukti smaidot, šūpojot plecus un purinot savus balinātos matus darbina Alexei, diezgan bieži saskatoties ar savu vīru, ik pa brīdim viņam pabužinot matus, vai izdarot kaut ko tik pat lieku. Visas dziesmas skan ļoti līdzīgi – “lēta” bungu mašīnas skaņa bez efektiem, ar zemu, sintezatora basa līniju un Dena īpatnējo vokālu, un visu šo papildina ģitāras draivs. Neskatoties uz šauru līdzekļu spektru un vienkāršu kompozīciju, dziesmas skan atšķirīgi un smuki. Šis ir viens no gadījumiem, kad grupa izpilda “lētu” mūziku, bet neatstāj tādu pēcgaršu. Izpildītās dziesmas pārsteidza ar savu enerģiju un Dena izjusto balsi,  kas brīžiem saspēlējās ar gārdzošu un torkšņainu ģitāras skanējumu. Vienā no pedējām dziesmām Dens pat palika malā savu ģitāru, un viņi abi ar sievu bakstīja elektrisko verķus uz galda, erotiski šķoboties un ālējoties. Beidzot spēlēt, vētrainiem aplausiem skanot, Dens pateicās apmeklētājiem, lietojot arī latviešu vārdus “paldies” un “priekā”,  kā ārī atzīmējot, ka Basta bija fucking labi.

Aleks Boksers, 28.04.2009

www.myspace.com/handsomefurs
www.myspace.com/bandbasta

Share Button