Zināmi Skaņu mežs’ 2009 mākslinieki

Ir kļuvuši zināmi ikgadējā eksperimentālās mūzikas festivāla Skaņu mežs izpildītāji 15.-16. un 22.-23.maijā. Festivālu 15.maijā ievadīs koncerts Rīgas Mākslas telpā ar Rolanda Kronlaka kompozīciju koklēm un elektronikai, Voldemāra Johansonu darbu perkusijām un elektronikai, daudzsološo jauno mūziķu Platona Buravicka un Candycoveredclown un Kaspara Groševa elektroakustiskajām improvizācijām un kompozīcijām. Ar retu koncertu uzstāsies franču kulta avangarda vokālists un instrumentālists Gedālia Tazartes, kas ir ietekmējies no Ziemeļāfrikas ebreju muzikālajām tradīcijām, kā arī islandiešu klasiskās, eksperimentālās un ambientās mūzikas komponista Johana Johansona un grupas Múm čellistes Hilduras Gudnadotiras duets.Johansona salti melanholiskā, lēni plūstošā un rēgaini melodiskā mūzika ir klusi apbūrusi klausītājus nepilnus desmit gadus. Pēc tam ar Skaņu mežam veidotu audiovizuālo darbu KinoVida uzstāsies pazīstamais elektronikas ritmu meistars Vladislavs Dilejs un izcilais videomākslinieks Lillevan no dueta Rechenzentrum.

16.maijā skanēs populārāka programma. To aizsāks Krāslavas multiinstrumentālā džezfolka apvienība Oroboro, kurā, citu starpā, spēlē Latvijas hiphop leģendasS’T’A dibinātājs Žaks Bernarts (elektriskā ģitāra), kā arī rasta mc Mr.Zivs (sitaminstrumenti). Vakara turpinājumā uzstāsies Ņujorkas grupa Extra life, kas ir izpelnījusies kritiķu apbrīnu kā viena no oriģinālākajām un tehniski prasmīgākajām jaunajām avangarda grupām. Extra life kombinē viduslaiku vokālo mūziku, agresīvu matemātisko roku, tumšu romantisku popu ar laikmetīgo kompozīciju. Tās līderis ir ģitārists/vokālists Čārlijs Lukers, kas reiz bija arī grupasDirty Projectors dalībnieks. Uzstāsies arī Lūka Veilanda projekts AU, kas pārrauj neredzamo robežu starp augsto/zemo mākslu, mūsdienu klasisko mūziku un amerikāņu pop un folkmūziku, sajaucot to neatvairāmā vokāli instrumentālā priekšnesumā. AU iespējams ies pie sirds tiem, kam patīk Animal Collective. Pēc tam uzstāsies izdaudzinātā Sanfrancisko “afropanka” grupa Mi Ami (bijušie Black Lips), kas ar savu vienreizējo afrikāņu, panka, disko, dub un brīvā džeza kokteili iezīmē jaunas deju mūzikas nākšanu. Pēc viņiem būs klausāms leģendārās ierakstu izdevniecības Warp Records viens no daudzsološajiem jaunatradumiem – austrāliešu grupa Pivot, kas kombinē postpanku un jaunu vilni ar Žana Mišela Žāra stila sintezatoru mūziku. Tā ir mūzika tiem, kam patīk Autechre un Fuck Buttons. Šai pašā vakarā savas grupas Mazie smirdīgie kociņi un Bērnības milicija prezentēs Rīgas izdevniecība Tornis.

Aizsākot jaunu Skaņu meža koncertsēriju, kur eksperimentālā mūzika tiks veidota mijiedarbībā ar sakrālo telpu, Anglikāņu baznīcā 22.-23.maijā būs klausāma jaunās ērģeļmūzikas programma un eksperimentālā metāla grupasSunn O))) priekšnesums. Tas būs īpašs notikums, diemžēl ar ierobežotu vietu skaitu telpas salīdzinoši nelielās ietilpības dēļ. Sunn O))), kas ar 22.maija koncertu aizsāks īsu Eiropas tūri, ir amerikāņu kulta grupa, kura ar savu mistisko, minimālistisko un unikālo metāla mūzikas interpretāciju ir šajā žanrā īstenojusi (burtiski) lēnu revolūciju. Iespējams pilnīgi pamatoti saka, ka Sunn O))) piederot lēnākā un zemākā skaņa pasaulē. Jābilst, ka koncerts, ar kuru viņi atzīmē savai desmitajai jubilejai veltītā albuma Monoliths & Dimensions izdošanu, ir Baltijā vienīgais un Eiropas tūrē pirmais. Dienu vēlāk Anglikāņos skanēs pērn augsti novērtētā elektroniķa, plašu atskaņotāju manipulēšanas mākslas (turntablist) izcilnieka un Kristiana Feneza sadarbības partnera Filipa Džeka, kā arī Santas Ratnieces un Hilduras Gudnadotiras ērģeļmūzikas kompozīcijas uz islandiešu mākslinieces Elinas Hansdotiras gaismas instalācijas fona. Šī ideja pasūtīt darbus ērģeļmūzikai dzima apzinoties Rīgas ērģeļu kultūras bagāto vēsturi un šī instrumenta potenciālu jaunajā mūzikā. Tuvākajā laikā tiks izziņoti uzstāšanās laiki un arī biļešu tirdzniecība.

Kaspars Groševs un Candycoveredclown Johann Johannsson AU

SUNN O))) Pivot Mi Ami

Vladislav Delay un Lillevan Hildur Gudnadottir Extra Life

Share Button