Komponista Jākoba Ulmana lekcija

Komponista Jākoba Ulmana lekcija „Mazs ieguldījums mūzikas arheoloģijā”

9. oktobrī, 14:00

JVLMA 319. telpa

Komponists un pasniedzējs Ulmans lekcijā aplūkos tradicionālās notācijas nevienkāršās attiecības ar „dzīvu” mūziku, kā arī mūžīgās atšķirības starp mūziku, kas komponistam skan galvā, un to mūziku, ko no partitūras beigu beigās nolasa izpildītāji.

Jākobs Ulmans ir vācu komponists un pasniedzējs. Viņš raksta radikāli klusu mūziku, kas pieprasa īpašu koncentrēšanos no klausītāja, lai tā vispār tiktu sadzirdēta – šādā veidā viņš ne tikai rada saspringtu dialogu ar publiku, bet arī apvelta savu mūziku ar svinīgas noslēpumainības sajūtu: uz sadzirdamības robežas atskaņotās skaņas klausītāja uztverē sāk mainīties (prāts „aizpilda tukšumus” līdzīgi kā mēs pēc konteksta tiecamies saprast teikumus, kurus sadzirdam tikai daļēji) un pat reizēm mīties ar skaņām, kuru mūzikā nemaz nav – klausītajā iztēlē šī klusumā paslēptā mūzika apaug ar pašu „pārprastajām” skaņām un atbalsīm.

Neskatoties uz viņa mūzikas izaicinošo klusumu, Ulmana kompozīcijas nekad nevar pielīdzināt minimālisma estētikai – zem klusuma segas slēpjas saspringta, intensīva un bagātīga skaņu pasaule, kas izaicina tās izpildītājus uz neizsīkstošu izdomu, virtuozitāti, kas robežojas ar fizisku izturību, un ļaušanos tam, kā apstājas laiks.

Jākobs Ulmans ir teologa un politiķa Volfganga Ulmana dēls. Visus nesenākos Ulmana ierakstus izdevusi prestižā laikmetīgās mūzikas izdevniecība Edition RZ.

Kopš 2008. gada Ulmans ir pasniedzējs Bāzeles Mūzikas akadēmijā.

Lekcija ir piesaistīta festivālam „Skaņu mežs’2015”, kura ietvaros 10. oktobrī tiks izpildīti trīs Ulmana skaņdarbi, kas atskaņojami, gan atsevišķi, gan vienlaicīgi, spalūstot jaunā kompozīcijā. Darbus SOLO I, SOLO II un SOLO IV vienlaikus atskaņos Mollija Makdolana (oboja), Dafne Vičente Sandovala (fagots) un Elena Falovfīlda (čells).

Jākobs Ulmans ir novatoriskajai mūzikai un audio-vizuālajai mākslai veltītās platformas SHAPE dalībnieks.

Komponista mājaslapa: http://www.jakob-ullmann.com/

Share Button