Komponista un pianista Frederika Rževska lekcija

Komponista un pianista Frederika Rževska lekcija par notāciju, mūsdienu mūzikas skaļumu un paša daiļradi.

JVLMA 319. telpā, 8.oktobrī 16:00

Frederiks Rževskis (Frederic Rzewski) (dzimis 1938. gadā) ir virtuozs pianists un komponists. Viņš tiek uzskatīts par vienu no nozīmīgākajām personībām, kas parādījušās 1960. gadu amerikāņu avangarda mūzikas ērā. Rževskis mācījies Hārvardā, bet pēc tam – Prinstonā, kur viens no viņa skolotājiem bija komponists un mūzikas teorētiķis Miltons Bebits. 1966. gadā Rževskis kopā Elvinu Kuranu un Ričardu Teitelbaumu dibināja vēsturiski nozīmīgo ansambli Musica Electronica Viva (MEV), kas apvienoja brīvo improvizāciju ar notētu mūziku un elektroniskiem eksperimentiem. Tāpat Rževskis piedalījies arī komponista Franko Evandželisti dibinātajā Gruppo di Improvvisazione Nuova Consonanza, ko bieži dēvē par pašu pirmo eksperimentālās mūzikas komponistu kolektīvu.

Savu slavu izcilā pianista slavu Rževskis savukārt izpelnījās, cieši sadarbojoties ar tā saucamās “Ņujorkas skolas” komponistiem Kristianu Volfu un Džonu Keidžu, kā ar biedrības AACM komponistiem Entoniju Brekstonu un Džordžu Ljūisu. Paralēli laikmetīgās mūzikas interpeta karjerai, Rževskis sāka rakstīt arī savas kompozīcijas, kas visbiežāk bija aleatoriskas un pieprasīja īpaši augstu radošās līdzdalības līmeni no izpildītājiem. Viena no slavenākajām Rževska kompozīcijām ir variāciju cikls The People United Will Never Be Defeated! klavierēm. Rževska kompozīcijas – un radošo darbību kopumā – ir stipri ietekmējusi paša politiskā domāšana. Rževskis bieži izpilda pats savus skaņdarbus klavierēm, un to darīs arī Rīgā; 2002. gadā izdevniecībā Nonesuch laida klajā 7 disku komplektu Rzewski plays Rzewski.

Rževskis Rīgā uzstāsies 9. oktobrī, festivāla “Skaņu mežs’2015” otrajā koncertvakarā.

Meistarklase tiek rīkota sadarbībā ar Trust for Mutual Understanding un ES programmas “Radošā Eiropa” atbalstīto platformu SHAPE.

Share Button