Piektdien Rīgā Supersilent

Piektdien, 19.februārī Rīgā uzstāsies norvēģu improvizācijas un tā dēvētā death-jazz grupa Supersilent. Šis koncerts tā organizētāja Skaņu meža astoņu gadu ilgajā darbībā ir būtisks atskaites punktiem, jo Supersilent ir stūrakmens jaunās mūzikas vēsturē. Grupas akadēmiski skolotie mūziķi eleganti iemieso jēdzienu «eksperimentāli» ar savu spēju ļauties neprognozējamai saspēlei, pastāvēt uz savu individualitāti un tai pat laikā būt atvērtiem viens otram, muzicējot bez pozēšanas un jelkā lieka. Tā ir grupa, kas pārliecina pat mūzikas tradicionālistus. Pēc Supersilent vakars turpināsies ar dejām avangardisko Dausteg (Death-step) dīdžeju pavadījumā.

Uz Supersilent var attiecināt apzīmējumu «supergrupa», jo tās sastāvā ir tādi izcili solomākslinieki kā džeza trompetists Arve Henriksens (regulārs Deivida Silviana sadarbības partneris), ambientās mūzikas guru Deathprod jeb Helge Stēns, kurš pazīstams arī kā rokgrupas Motorpsycho līderis, kā arī taustiņinstrumentālists Stole Stoerlokens, kas sadarbojas ar mūsdienu džeza veterāniem kā Terji Ripdālu, Luisu Sklavī un Nilu Peteru Molvēru.

Revolucionāra mūzika, kas jādzird «post-visa» paaudzei, – tā par Supersilent raksta atzītais portāls Dusted Reviews. Taču grupa arī apelē pie tradicionālākas mūzikas gardēžiem, kuri ciena moderni  melanholiskā džeza izdevniecības ECM mūziku  – ne velti tieši ECM kādu laiku piederēja tiesības uz Supersilent izplatīšanu. Grupas rezervētā, inteliģentā un juteklīgā mūzika tiek salīdzināta ar agrīno ECM skaņu un Mailza Deivisa leģendāro albumu «He Loved Him Madly».   Supersilent ir leģendārās ierakstu kompānijas Rune Grammofon flagmaņi – tieši ar Supersilent minētā izdevniecība aizsāka norvēģu eksperimentālās mūzikas ekspansiju plašākajā pasaulē.

Neierastas solās būt arī vairākas stundas pēc vakara galvenajiem viesiem Supersilent, kurās mūziku spēlēs novatoriskais dīdžeju duets Dausteg. Duetu veido britu jamaikiešu dīdžejs Tonijs Vilsons un norvēģu mūziķis un vizuālais mākslinieks Are Mukelbusts (Mokkelbost), kurš plašāk pazīstams ar savu soloprojektu Single Unit un kā dalībnieks grupā Killl, kura apvieno norvēģu eksperimentālās mūzikas prominences, to skaitā no ansambļa Jaga Jazzist, kam nupat iznācis jauns albums.

Dausteg vecajā norvēģu valodā nozīmē «nāves solis», ko var uztvert kā interpretāciju par deju mūzikas novirziena dubstep tēmu – taču nāves solī ritmu fonā ir metāliskāki un avangardiskāki toņi.
«Kad mēs spēlējam, cilvēki dejo pie [mūsdienu komponistiem] Džiančinto Sčelsi, Mortona Feldmana un Ģērģa Ligeti! Ir interesanti noraudzīties, kad klasiskais avangards tiek piezemēts līdz deju grīdas funkcionālajam un pragmatiskajam līmenim,» saka Single Unit. Katra Dausteg uzstāšanās ir tematiska. Rīgas seta tēmas ir animisms un mākslīgais intelekts un deja kā rituāls.

Koncerts, kas tiek organizēts Skaņu meža koncertsēriju 1-2 cauri! un Prieka māja ietvaros notiks Spīķeru Koncertzālē, Maskavas ielā 4A. Biļetes iepriekšpārdošanā Biļešu servisā, www.bilesuserviss.lv. Cenas – no Ls 7 līdz Ls 13 (pie ieejas).

Share Button

15 doma par “Piektdien Rīgā Supersilent

 1. Velns, astoņus gadus vēsturiskais Skaņumež! Gadās arī, ka dažas dienas pirms koncerta uz to nekāro iet vismaz 100 cilvēku. Nu, un?! Vismaz Tev točna – nu, un??!! Kāpēc visi šie “stūrakmens jaunās mūzikas vēsturē”, “eleganti iemieso jēdzienu «eksperimentāli»”, “var attiecināt apzīmējumu «supergrupa»”, “izcili solomākslinieki”, “ambientās mūzikas guru” un visi pārējie? Ne cūkas, ne pērles metamorfozi nepiedzīvo arī tad, ja to liek priekšā melns uz balta.

 2. Mūzikā dēļ skaļiem apzīmējumiem metamorfoze toč nenotiek, bet varbūt kāda ieinteresētībā – sevišķi ja netiek melots, kā šajā gadījumā. Jo koncertus jau nav vēlēšanās organizēt tikai pašpietiekamam melomānu lokam.

 3. Bļa, kas tas te pa lohu iemaldījies! Pis nahuj, neizglītotais zemniek, un labāk paklabini kurpes četros baltos kreklos or something. I hope you fucking die, bitch!

 4. Labdien. Man ir kaut kādi izsitumi uz ādas. Vai man būtu vēlams iet uz šo koncertu?

 5. Varbūt, ka koncerts ļaus uz brīdi aizmirst par izsitumiem?

 6. astoņos veras durvis un koncerts varētu sākties ap 9.30

 7. Mans vectēvs kara laikā bija vācu leģionārs. Vai man būtu vēlams apmeklēt šo konertu?

 8. Rozenštrauha “Zilo lakatiņu” tur nespēlēs, bet arī neko sliktu nedarīs leģionāru mazbērniem

 9. Kā lai turpmāk tic Sakņu mežam? Dikti jau nu gribējās Superklusos paklausīties un piedzīvot, bet tagad ir tāda sajūta, ka nepietiekamas biļešu reailizācijas dēļ pasākums izpalika. Nav jau runa par tiem 7Ls, bet par nākamo pasākumu apmeklēšanu… Skumīgi…

 10. Mērija, ja cilvēki saslimst, viņiem nav jāstrādā – vismaz normālā pasaulē. Un viens no mūziķiem saslima (es pat nezinu, kurš, jo to man neuzrakstīja). Atbildot uz kārtējo apmelojumu, ka koncerts tika atcelts švakas biļešu realizācijas dēļ, ielieku atbildi, ko uzrakstīju kādam citam:
  Jūsu neticība mūsu teiktajam tikai liecina par Jūsu neticību cilvēkiem. Lūdzu, nevainot mūs melos – tas ir melīgi no Jūsu puses. Un jā – biļetes nepirka, cik būtu gribējies, bet ja Jūs zināt Skaņu mežu, tad Jums sen vajadzētu zināt, ka tikpat kā visi visi mūsu organizētie pasākumi ir mīnusos. Mūsu mērķis nav peļņa, bet Rīgas koncertdzīves uzturēšana. Man ir reāli piegriezies klausīties nihilistiskajos komentāros, ka koncertu atcēlām tādēļ, ka nepirka biļetes. Ja tas būtu tas iemesls, mēs arī to pateiktu. Mākslinieks saslima un basta. Lūk, te tas rakstīts (tas gan paredz, ka Jūs zināt norvēģu valodu):
  Kjell Kalleklev United States
  To: viestarts@skanumezs.lv
  Subject: SV: SV: signert kontrakt og de tekniske listene
  Hei Viestarts
  En av musikerne ble akutt syk på hotellet på Gardermoen i morges, det betyr at de ikke kan kommer. De skal ut på turne i november så de kan evt. Komme tilbake da.
  Jeg beklager dypt at de ikke kommer og vil returnere innbetalt honorar på mandag.

  Vennlig hilsen
  Kjell

 11. cik atceros, šis ir pirmais pilnībā atceltais mazkoncerts skaņumeža vēsturē. Ento gadu laikā tikai viens koncerts un jau cilvēki sāk pļūtīt tik daudz vaimanu un negatīvisma, ka paliek kauns nēsāt birku “latvietis”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *