Piektdien Rīgā Supersilent

Piektdien, 19.februārī Rīgā uzstāsies norvēģu improvizācijas un tā dēvētā death-jazz grupa Supersilent. Šis koncerts tā organizētāja Skaņu meža astoņu gadu ilgajā darbībā ir būtisks atskaites punktiem, jo Supersilent ir stūrakmens jaunās mūzikas vēsturē. Grupas akadēmiski skolotie mūziķi eleganti iemieso jēdzienu «eksperimentāli» ar savu spēju ļauties neprognozējamai saspēlei, pastāvēt uz savu individualitāti un tai pat laikā būt atvērtiem viens otram, muzicējot bez pozēšanas un jelkā lieka. Tā ir grupa, kas pārliecina pat mūzikas tradicionālistus. Pēc Supersilent vakars turpināsies ar dejām avangardisko Dausteg (Death-step) dīdžeju pavadījumā.

Uz Supersilent var attiecināt apzīmējumu «supergrupa», jo tās sastāvā ir tādi izcili solomākslinieki kā džeza trompetists Arve Henriksens (regulārs Deivida Silviana sadarbības partneris), ambientās mūzikas guru Deathprod jeb Helge Stēns, kurš pazīstams arī kā rokgrupas Motorpsycho līderis, kā arī taustiņinstrumentālists Stole Stoerlokens, kas sadarbojas ar mūsdienu džeza veterāniem kā Terji Ripdālu, Luisu Sklavī un Nilu Peteru Molvēru.

Revolucionāra mūzika, kas jādzird «post-visa» paaudzei, – tā par Supersilent raksta atzītais portāls Dusted Reviews. Taču grupa arī apelē pie tradicionālākas mūzikas gardēžiem, kuri ciena moderni  melanholiskā džeza izdevniecības ECM mūziku  – ne velti tieši ECM kādu laiku piederēja tiesības uz Supersilent izplatīšanu. Grupas rezervētā, inteliģentā un juteklīgā mūzika tiek salīdzināta ar agrīno ECM skaņu un Mailza Deivisa leģendāro albumu «He Loved Him Madly».   Supersilent ir leģendārās ierakstu kompānijas Rune Grammofon flagmaņi – tieši ar Supersilent minētā izdevniecība aizsāka norvēģu eksperimentālās mūzikas ekspansiju plašākajā pasaulē.

Neierastas solās būt arī vairākas stundas pēc vakara galvenajiem viesiem Supersilent, kurās mūziku spēlēs novatoriskais dīdžeju duets Dausteg. Duetu veido britu jamaikiešu dīdžejs Tonijs Vilsons un norvēģu mūziķis un vizuālais mākslinieks Are Mukelbusts (Mokkelbost), kurš plašāk pazīstams ar savu soloprojektu Single Unit un kā dalībnieks grupā Killl, kura apvieno norvēģu eksperimentālās mūzikas prominences, to skaitā no ansambļa Jaga Jazzist, kam nupat iznācis jauns albums.

Dausteg vecajā norvēģu valodā nozīmē «nāves solis», ko var uztvert kā interpretāciju par deju mūzikas novirziena dubstep tēmu – taču nāves solī ritmu fonā ir metāliskāki un avangardiskāki toņi.
«Kad mēs spēlējam, cilvēki dejo pie [mūsdienu komponistiem] Džiančinto Sčelsi, Mortona Feldmana un Ģērģa Ligeti! Ir interesanti noraudzīties, kad klasiskais avangards tiek piezemēts līdz deju grīdas funkcionālajam un pragmatiskajam līmenim,» saka Single Unit. Katra Dausteg uzstāšanās ir tematiska. Rīgas seta tēmas ir animisms un mākslīgais intelekts un deja kā rituāls.

Koncerts, kas tiek organizēts Skaņu meža koncertsēriju 1-2 cauri! un Prieka māja ietvaros notiks Spīķeru Koncertzālē, Maskavas ielā 4A. Biļetes iepriekšpārdošanā Biļešu servisā, www.bilesuserviss.lv. Cenas – no Ls 7 līdz Ls 13 (pie ieejas).

Share Button