Šodien – SWANS un Džeimss Blekšovs

Šodien Rīgā uzstāsies viena no ietekmīgākajām grupām alternatīvās mūzikas vēsturē – Ņujorkas rokgrupa Swans. Koncerta īpašais viesis būs folkroka virtuozs Džeimss Blekšovs. Grupas līdera Maikla Džirā skaidrojums, kādēļ grupai tika izvēlēts nosaukums Swans jeb Gulbji  precīzi ataino viņa mūzikas būtību – “majestātiska un skaista, bet ar nejauku raksturu”  Iepriekšpārdošanā biļetes pieejamas par samazinātu cenu.

Daudzi šodienas klausītāji ir par jaunu, lai atcerētos Swans skandalozo uznākšanu 1982.gadā, taču mūsdienu neatkarīgā mūzika daudzos gadījumos izklausītos savādāk, ja nebūtu bijuši Swans. Ne velti Swans pirmie atkalapvienošanās koncerti Monreālā un Ņujorkā pērnajā rudenī izskatījās kā mūziķu pikniks, pulcējot tādu grupu kā Godspeed You! Black Emperor, Dirty Projectors, The Battles, Liars un Akron/Family dalībniekus, kā arī mūziķus kā Devendru Banhartu, Benu Frostu un daudzus citus. Minētie koncerti bija Swans verdošās muzikālās enerģijas paraugstunda, taču Rīgā grupa sola vēl intensīvāku spēli, jo starplaikā tā ir izkopusi savu uzstāšanos.

Swans dibinātājs un dvēsele ir harizmātiskais Maikls Džirā ar sev vien raksturīgo baritonu. Viņš ir tas gadījums, kas demonstrē, ka rokmūzikas vēsturi iezīmē pretrunīgas un spilgtas personības. Džirā ir pazīstams kā radikāls mākslinieks un tieši šīs īpašības ir bijušas nepieciešamas, viņam īstenojot savu vienreizējo muzikālo vīziju.
Džirā “nemirstīgu” ir darījusi spēja saglabāt radošo dziņu un atjaunoties, laikam ejot. Pagājušajā gadā šī spēja rezultēja grupas Swans atjaunotnē un jaunā, augsti vērtētā albumā My Father Will Guide Me Up a Rope to the Sky – pirmajā kopš 1997.gada. Šī albuma prezentācijas tūrē Swans arī viesosies VEF Kultūras pilī Rīgā. Koncerta vietas izvēle ir kritusi uz neoklasisko pēckara koncertzāli, signalizējot, ka Swans ir grupa, kas ir ieguvusi paliekošu vietu rokmūzikā. Turklāt tā arī ir viena no nedaudzajām koncertzālēm Rīgā ar pietiekami dziļu skatuvi, kas spēj savietot sešu cilvēku lielo grupu ar tās daudzajiem instrumentiem.
Swans koncerta īpašais viesmākslinieks būs talantīgais ģitārists un pianists Džeimss Blekšovs (James Blackshaw). Viņa daiļradi raksturo jūtīga un trausla mūzikas izjūta, tādējādi kontrastējot ar masīvo un “biezo” Swans skaņu. Blekšovs ir viens no Džirā protežē, kura karjera attīstījās, pateicoties viņa nonākšanai Džirā izdevniecības Young God Records paspārnē.
Swans biļetes, pērkot iepriekšpārdošanā, ir iespējams iegādāties par samazinātu cenu. Pērkot divas biļetes uzreiz jeb tā dēvētās “pāra biļetes”, komplekts maksā 25 latus. Savukārt pērkot biļeti atsevišķi, tā maksā 15 latus.

Informācija: Koncerts notiks VEF Kultūras pilī, Ropažu ielā 2, ieeja no 20:00, www.skanumezs.lv. Biļetes nopērkamas Biļešu tirdzniecības vietās un internetā vietnē www.bilesuserviss.lv, kā arī pie ieejas

Share Button