Svētdien Rīgā – lieliskais perkusionists Z’EV

Svētdien, 15.maijā Rīgā NabaKlab ar koncert-performanci viesosies par vienu no Pasaulē labākajiem un oriģinālākajiem perkusionistiem uzskatītais, industriālās mūzikas pionieris, dzejnieks un multi-mākslinieks Z’EV jeb Stefan Joel Weisser.
Viņa diskogrāfijā ietilpst vairāk kā 70 kasešu, vinila un cd relīžu, tostarp koprelīzēm un sadarbībām ar Rīgā pabijušajiem Aidan Baker, Oren Ambarchi, BJ Nilsen, avangarda komponistiem John Cage un Glenn Branca, kā arī The Hafler Trio, Organum, Psychic TV, Monte Cazzaza, Boyd Rice, Merzbow, KK Null, Herbst9, Diamanda Galas, John Duncan, Nīderlandes hardcore producentu DJ Dano u.c.
Z’EV muzikālā darbība aizsākās 1960.gadu sākumā dzimtajā Kalifornijā, ASV, kad paralēli džeza bungu spēles apguvei viņam radās padziļināta interese par Pasaules reliģijām un ezoteriskajām sistēmām, bet konkrētāk par Kabalu, afrikāņu, afro-karību un indonēziešu mūziku un kultūru. Tas arī sekmēja mākslinieka radošās identitātes izveidi un attīstību ’60. un ’70.gados, skaņu performances metožu un estētikas izkopšanu. Z’EV kopš ’70.gadu beigām spēlē uz rūpnieciskiem un pašdarinātiem metāla, plastikāta objektiem, kā arī tradicionāliem sitamajiem instrumentiem poli-ritmiskā brīvajā manierē, un viņa daiļrades skanējums svārstās no piesātinātiem un intensīviem tribal noslieces ritmiem līdz akustiskam un aukstam drone. Z’EV sekotāju starpā ietilpst Einstürzende Neubauten, Test Dept. un daudzi citi, kuri turpināja praktizēt un ekspluatēt viņa aizsākto found object un metāla perkusiju spēli.
Jāpiebilst, ka Z’EV ir augsta kalibra skatuves mākslinieks, un kopš ‘70.gadu beigām ar nelieliem pārtraukumiem regulāri koncertē abpus Okeānam. Šogad 1.aprīlī Z’EV uzstājās vērienīgajā Ņujorkas Unsound festivālā kā viens no headlineriem, līdzās Lustmord, Deaf Center, Ben Frost, Emeralds, CoH, Kode9 un daudziem citiem. 5.augustā Z’EV ar pavadošo grupu piedalīsies Klangbad festivālā Vācijā līdzās Wire, Asmus Tietchens, Red Snapper, Gudrun Gut u.c.

Antireality ir viens no uzskatāmākajiem piemēriem vietējā noise žanros. Jau vairāk kā desmit gadu garumā, haotiskā un de-strukturizētā formā autors attīsta analogu stāstniecības virzienu, kurā ir ievērojami daudz vietas pašizpausmei arī klausītājam.
„Antireality ir transpersonāla skaņas pieredze – pauzes starp ‘alfa’ un ‘omega’ – ‘šeit un tagad’ piepildīšana.. Noise improvizētās skaņu abstrakcijas simbolizē brīvās gribas izpausmi, kas iziet tālu ārpus vispārpieņemtajām muzikālajām formām, izslēdzot determinismu, nolemtību.. Noise šeit ir kā pilnīga muzikālo motīvu dekonstrukcija – sadalīšana pirmelementos – priekšstatu nojaukšana, kas sekmē piekļūšanu bezapzinātajam, bezformas saturam – pirmsradīšanas ‘nekas’ manifestācijai mūsos.” antireality.ne1.net

Share Button