Šodien – Skaņu Meža desmit gadu jubilejas noslēguma koncerts

Šodien, 29. novembrī, pulksten 19:00, Anglikāņu baznīcā noritēs Skaņu Meža desmitgades izlaiduma noslēguma koncerts. Kā viesi tajā ar audiovizuāliem priekšnesumiem uzstāsies vokāliste Džūliana Bārvika un ģitārists/elektronikas mūzķis Roberts Lipoks (To Rococo Rot), bet pirms viņiem spēlēs pašmāju mākslinieki Jeļena Glazova (elektronika) & Zane Raudiņa (video), Knauzers (industriālās mūzikas veterāni Stropu Jurka un Knābis), Dubna (Māris Butlers no 1/2h 1/2w). Amerikāņu minimālisma komponists Fils Nibloks (Phill Niblock), kas grasījās savus darbus izpildīt kopā ar latviešu ērģelnieci un trombonistu, neuzstāsies dēļ nupat veiktās sirds operācijas. Koncerts notiek sadarbībā ar Gētes institūtu Rīgā, Austrumeiropas eksperimentālās mūzikas projektu Sound Exchange un fondu Trust for Mutual Understanding.

Luizianā dzimusī Džūliana Bārvika stilistiki mīt folkmūzikas un elektronikas krustcelēs un skaņdarbus veido, dzīvajā režīmā vairākos slāņos ierakstot savus dziedājumus, tādā veidā radīdama ēteriskas, sapņainām balss cilpām piesātinātas dziesmas. Skanējumā tās ir radniecīgas gan pacilājošai baznīcas kora mūzikai, gan tādām mūsdienu neatkarīgās mūzikas parādībām kā Grouper un How To Dress Well, kā arī Braiena Īno ambientās mūzikas un grupas Cocteau Twins darbiem. Par vienu no būtiskākajām ietekmēm uz savu darbu Bārvika sauc laukos pavadīto bērnību un klausīšanos vietējās baznīcas kora dziedājumos. Bārvikas pērn izdotais pirmais albums ‘’The Magic Place’’ izpelnījās izteikti labvēlīgus kritiķu vērtējumus par tā pastorāli atmosfērisko un reizē mundro skanējumu. Runājot par muzicēšanu, Bārvika saka, ka “sajūta, ko es no tās saņemu, ir brīnišķīga – savdabīga reibuma sajaukums ar savādu smagumu, ne gluži skumjām.’’ Šie vārdi arī labi raksturo pašas Bārvikas mūzikas radīto melanholisko noskaņu.

Savukārt Roberts Lipoks ir uzskatāms par vienu no būtiskākajiem darboņiem kādreizējās VDR andergraunda mūzikas scēnā un skaņu pasaulē, kas attīstījusies pēc tās. Pēc Berlīnes mūra sabrukšanas viņš izveidoja postroka formāciju To Rococo Rot, kas ātri guva starptautisku atzinību. Lippoks šobrīd ir 46 gadus vecs un Rīgā viņš prezentēs savu jauno audiovizuālo projektu redsuperstructure, ko 2011. gadā klajā laida skaņu ierakstu studija raster-noton, ko veidojuši kādreizējie austrumvācieši, bet tagad izdod starptautiskus māksliniekus kā Alva Noto, Ryuichi Sakamoto un Franku Bretšneideru. Savas smalki izjustās skaņas sintēzes Lippoks arvien no jauna papildina ar sampliem un vides ierakstiem un prezentē tos abstrakti minimālistiskā vizuālajā skurbumā. Lipoka daiļradē interesantas kontrastu spēles veido apvienojumi starp emocionālo un tehnisko, kā arī izklaidējošo un saturīgo.

Skaņu mežs ir dalībnieks Eiropas nepieradinātās mūzikas festivālu asociācijā European Cities of Advanced Sound. Šo tīklu atbalsta Eiropas Savienības programma Kultūra 2007-2013 un LR Kultūras ministrija.

29. novembrī, pulksten 19:00, Anglikāņu baznīcā, Anglikāņu ielā 2A. Biļetes uz koncertu nopērkamas Biļešu servisā – www.bilesuserviss.lv. Biļete iepriekšpārdošanā maksā 7 latus, pie ieejas- 10 latus. Informācija: www.skanumezs.lv

Share Button