Skaņu Meža noslēguma koncertā – Džuliana Bārvika

29. novembrī Anglikāņu baznīcā noritēs Skaņu Meža desmitgades izlaiduma noslēguma koncerts, kas arī sakrīt ar Pirmās Adventes nākšanu, kurā notiek ikgadēji Skaņu Meža koncerti. Tajā citu starpā uzstāsies arī amerikāņu mūziķe Džūliana Bārvika. Viņas koncerts tapis iespējams ar fonda Trust for Mutual Understanding atbalstu.
Luizianā dzimusī Džūliana Bārvika (Julianna Barwick) savus skaņdarbus veido, dzīvajā režīmā vairākos slāņos ierakstot savus dziedājumus, tādā veidā radīdama ēteriskas, sapņainām balss cilpām piesātinātas balādes, kas skanējumā ir radniecīgas gan pacilājošai baznīcas kora mūzikai, gan tādām mūsdienu neatkarīgās mūzikas parādībām kā Grouper un How To Dress Well, kā arī Braiena Īno ambientās mūzikas darbiem. Par vienu no būtiskākajām ietekmēm uz savu radošumu Bārvika sauc laukos pavadīto bērnību un klausīšanos un vēlāko dziedāšanu vietējās baznīcas korī.
Bārvikas estētika, lai gan sakņojas neierastā tehnikā, ir salīdzinoši pieejama un pat, kā jau augstāk minēts, viegla un pacilājoša, kas viņas uzstāšanos vieglāk uztveramu plašākai publikai, tajā pašā laikā nezaudējot savdabīgu skanējumu, sarežģītību un specifisku pieeju skaņai. Viņas pagājušogad izdotais pirmais albums ‘’The Magic Place’’ ir izpelnījies izteikti labvēlīgus kritiķu vērtējumus, un populārais un aptverošais neatkarīgās mūzikas portāls pitchfork.com ierakstu nosaucis par 24. labāko 2011. gada mūzikas albumu.
‘’Dziedāšana bez vārdiem,’’ saka Bārvika, – ‘’ir kaut kas, ko es vienmēr esmu darījusi. Es savā ziņā veidoju pati savu valodu. Atceros, ka to darīju jau agrā bērnībā, piemēram, dziedāju līdzi seriāla ‘’Dallasa’’ sākuma titru motīvam pašas izdomātā valodā. [..] Liela daļa mūzikas, kas man patīk visvairāk, ir valodās, ko es nesaprotu, tāpēc tieši mūzikas kopējais skanējums, nevis kas cits, ir tas, kas mani tai pievelk.’’
Nav nejaušība, ka Bārvikas uzstāšanās notiks Skaņu Mežam jau raksturīgā koncertu vietā – Anglikāņu baznīcā, jo mūziķes radošo pieeju raksturo interese pret vietām ar labu vai savdabīgu akustiku, atbalsīm un citiem efektiem, ko telpa rada dzīvās mūzikas izpildījumos.
‘’Tieši telpas,’’ viņa saka, – ‘’veidojušas manu skatījumu uz to skanējumu, ar kuru man patīk strādāt. Es domāju, ka tajā iemīlējos, kad, būdama bērns, daudz laika pavadīju vietējā baznīcā, kur man patika dziedāt. Un pēc tam jau tās bija garāžas, trepjutelpas, vannasistabas – jebkura vieta, kurā radās tamlīdzīgas reverbācijas, kad es dziedāju, bija vieta, uz kuru es devos pēc iespējas biežāk. Tā sajūta, ko es no tā saņemu, ir brīnišķīga – savdabīga reibuma sajaukums ar savādu smagumu, ne gluži skumjām.’’
Džūliana Bārvika ir savus ierakstus gan izdevusi pati (‘’Sanguine’’ un ‘’Florine’’), gan arī tikusi publicēta tādās mūzikas izdevniecībās kā Asthmatic Kitty (‘’The Magic Place’’) un The Sound of White Columns (sadarbība ar elektroniskās mūzikas improvizētāju Ikue Mori ‘’Frkwys, Vol.6’’).
Skaņu Mežs ir dalībnieks Eiropas nepieradinātās mūzikas festivālu asociācijā European Cities of Advanced Sound. Šo tīklu atbalsta Eiropas Savienības programma Kultūra 2007-2013 un LR Kultūras ministrija.
Biļetes uz koncertu nopērkamas Biļešu servisā – www.bilesuserviss.lv. Biļete iepriekšpārdošanā maksā 7 latus, pie ieejas- 10 latus.

Share Button