Skaņu Mežā’2012 – Fennesz

Skaņu Meža īpašais viesis ģitārists Fennesz, pilnā vārdā Kristians Fenezs, kas 13.oktobrī uzstāsies Anglikāņu baznīcā, ir uzskatāms par vienu no būtiskākajiem un episkākajiem māksliniekiem mūsdienu elektronikā. Pēc skanējuma šis mūziķis, kuru vēlāk mazāk vai vairāk ir atdarinājuši simtiem jaunu mākslinieku, ir viegli atpazīstams ar saviem “glitch” (bojājuma) ietekmētajiem skaņu virknējumiem un ‘’baltā trokšņa’’ blāķiem, zem kuriem viņš slēpj cilvēciskas un iejūtīgas melodijas, mūzikas radīšanā izmantodams ģitāru līdzās datoram, sempleriem un oscilatoriem. Viņa agrīnie ieraksti atšķiras ar relatīvu raupjumu, taču tikuši raksturoti kā nevis trokšņi trokšņu pēc, bet gan dzīvi skaņu efektu organismi. Feneza nesenākie darbi savukārt ir aprakstāmi kā impresionistiskas “shoeagze” noktirnes un psiholoģiski smalki poētiski pētījumi par melodijas spēku pasaulē un skaņu vidē, kas ir lielākoties disonējoša.

Kopš Fenezs “nāca pie vārda” tūkstošgades mijā, viņš ir savilņojis auditoriju ar savu abstrakti un raupji smeldzīgo nostalģiju pēc “aizejošās vasaras”, kas visspilgtāk izpaudās 2011.gada leģendārajā ierakstā “Endless Summer”, kas tika traktēts kā veltījums Kalifornijas grupas Beach Boys tāda paša nosaukuma 1974.gada albumam. Tiesa, pats Fenezs ir vienmēr noliedzis šo saistību. Ietekmīgais mūzikas kritikas portāls Pitchfork Media nosauca Feneza “Endless Summer” par pagājušās desmitgades 26.labāko albumu. Tam sekojošie ieraksti “Black Sea” un “Venice” ir ieturēti līdzīgā stilistikā, bet ir introvertāki. 2013.gadā tiks izdots jauns Feneza albums.

Sava episkā un diskrēti melanholiskā skanējuma dēļ Fenezs ir sadarbojies ar tādiem izciliem mūziķiem kā Riuči Sakomoto un Deividu Silvianu. Viņš ir jau 2005.gadā uzstājies Skaņu mežā, taču desmitgades koncertā Fenezs ir aicināts piedalīties kā īpašs viesis. Pirmkārt dēļ savas pārlaicīgās un reibinošās mūzikas un otrkārt dēļ fakta, ka viņa darbs priekšzīmīgā veidā iemieso muzikālās pretrunas, kuras pārvarot, Fenezs realizēja sava veida muzikālu revolūciju, kas vēlāk kalpoja par iedvesmu veselai mākslinieku paaudzei, kas par savu motīvu ir izvēlējusies muzikālo robežu pārraušanu. Turklāt Fenezs ir ievērojamākais mūziķis, kas pārstāv revolucionāro elektroniskās mūzikas izdevniecību Editions Mego (kādreiz Mego), kura kalpoja kā katalizators Skaņu Meža festivāla dibināšanai. Feneza koncertu Skaņu Mežā atbalsta Austrijas vēstniecība Latvijā.

Skaņu mežs ir dalībnieks Eiropas eksperimentālās mūzikas festivālu asociācijā European Cities of Advanced Sound. Šo tīklu atbalsta Eiropas Savienības programma Kultūra 2007-2013 un LR Kultūras ministrija. Festivāla galvenais komerciālais sponsors ir iRobot.

Biļetes uz Skaņu Mežu nopērkamas Biļešu servisā – www.bilesuserviss.lv. Trīs dienu abonements maksā 16 latus, atsevišķa vienas dienas biļete – 10 latus.

Share Button