Skaņu Mežā’2012 – Machinefabriek ar Imanta Ziedoņa iedvesmotu mūziku un Lesley Moore projekcijām

Holandiešu projekta Machinefabriek darbinātāja Rutgera Zuidervelta elektroniskās mūzikas darbus raksturo emocionāli intensīvu skaņu ainavu, neoklasicisma, minimālisma un drone atbalsis, kas, saklājušās monolītā kompozīcijās, klausītājiem piedāvā skaņu stāstus, veidotus ar lielu uzmanību pret smalkām detaļām – ne velti viņš pēc izglītības ir grafiskais dizaineris. Skaņu Meža laikā 11.oktobrī Splendid Palace kinoteātrī Machinefabriek prezentēs darbus, kas radīti dizaina studijas Lesley Moore izstādei Colour Tones, veidotai pēc Imanta Ziedoņa “Krāsaino pasaku” motīviem. Kopā ar Zuiderveltu video pavadījumu prezentēs paši Lesley Moore dizaineri Karina van der Brandta un Alekss Klejs, kas kopā ar latviešu dizaineri un Skaņu meža vizuālā tēla veidotāju Zigmundu Lapsu un Nīderlandes vēstniecības atbalstu paši šim koncertam būs radījuši vizuālu pavadījumu. Priekšnesumā tiks atskaņoti un improvizācijā atvasināti skaņdarbi, ko, strādājot pie izstādes, Zuidervelts bija radījis kā skaņu celiņus katrai no “Krāsainajām pasakām”.

Grafiskā dizaina aģentūras Lesley Moore pārstāvji (Karina van der Brandta un Alekss Klejs) uzsāka projektu, kas sakņojās vēlmē atainot krāsu spēku, neizmantojot pašas krāsas. Šo vēlmi dizaineros bija iedvesmojuši latviešu dzejnieka un prozaiķa Imanta Ziedoņa teksti no cikla ‘’Krāsainās pasakas’’ ar kurām nīderlandiešus bija iepazīstinājis Zigmunds Lapsa un kurās krāsas tiek personificētas un izmantotas personāžu līmenī. Šis projekts rezultēja izstādē ‘’Colour Tones’’, kas sastāvēja no vizuāliem darbiem, stāstu lasījumiem balsī un Machinefabriek radītiem pavadījumiem katra stāsta lasījumam. Machinefabriek uzstāšanās Skaņu Meža ietvaros sakņosies materiālā, kas ticis radīts projektam ‘’Colour Tones’’, taču mūzika koncerta laikā tiks pārveidota un daļēji improvizēta. Lai gan koncerts noritēs ar pašu Lesley Moore vizuālo pavadījumu, tas nebūtu jāuztver kā ‘’Colour Tones’’ prezentācija, bet gan kā jauna šī projekta interpretācija.

Rutgers Zuidervelts (Rutger Zuydervelt) ir dzimis 1978. gadā Nīdelanē, savukārt viņa mūzikas projekts Machinefabriek dzima 2004. gadā. Neskaitot klavierspēles un ģitārspēles privātstundas bērnībā, Rutgers nav ieguvis muzikālu izglītību, tā vietā izmācoties par grafisko dizaineri – tieši tāpēc viņa ierakstu vizuālais noformējums bieži ir viņa paša veidots un ir uztverams par būtisku viņa albumu šķautni. Viņa mūzika savukārt ir kā īsfilmas bez kadriem, muzikāli stāsti bez naratīva, kas īpaši smalki attīstās to klausītāju ausīm, kas ir raduši pievērst uzmanību detaļām. Zuidervelts sacer mūziku arī laikmetīgajai dejai, filmām, videoinstalācijām un skulptūrām. Sākotnēji savus albumus Zuidervelts izdeva cd-r formātā, taču izdevniecībā Lampse 2006. gadā oficiāli tika izdots viņa debijas albums ‘’Marijn’’. Kopš tā laika viņa mūziku albumos un singlos ir izdevušas tādas izdevniecības kā Type, Home Normal, 12K, Spekk, Dekorder, Digitalis, Experimedia un Staalplaat. Viņš ir sadarbojies ar cita starpā tādiem mūziķiem kā Pīters Broderiks, Jāps Blonk, Xela, Saimons Skots, Stīvs Rodens.

Skaņu mežs ir dalībnieks Eiropas eksperimentālās mūzikas festivālu asociācijā European Cities of Advanced Sound. Šo tīklu atbalsta Eiropas Savienības programma Kultūra 2007-2013 un LR Kultūras ministrija. Festivāla galvenais komerciālais sponsors ir iRobot.

Biļetes uz Skaņu Mežu nopērkamas Biļešu servisā – www.bilesuserviss.lv. Trīs dienu abonements maksā 16 latus, atsevišķa vienas dienas biļete – 10 latus.

Share Button