17. jūlijā – Skaņu Meža skatuve festivālā ‘’Vecpiebalga atver durvis’’

No 15. līdz 21. jūlijam Vecpiebalgā noritēs festivāls ‘’Vecpiebalga atver durvis’’, ko pasākuma rīkotāji raksturo kā saiešanu slātaviešu garā. Festivāla ietvaros notiks arī brīvdabas koncerts pie Dzērbenes muižas ar festivāla ‘’Skaņu Mežs’’ kuratoru nodrošinātu programmu. Tajā uzstāsies improvizētās trokšņu mūzikas grupa PuseH/PuseW un tās dalībnieki Toms Auniņš un Māris Butlers (Dubna) ar saviem solo projektiem, kā arī eksperimentālās ritmiskās mūzikas projekts Labais Dāma. Koncerta sākums: 23:00. Ieejas maksa: 2 Ls.

 ½ h ½ w paši sevi dēvē par ezotērisku mūziku avangarda teātrim. Grupas melnbaltās fotosesijas ar spoguļiem, te ārā tumsā, te telpās, te apģērbtiem, te kailiem izsauc freidiskas asociācijas. Viņu mūzika pašu grupas dalībnieku vārdiem simbolizē »vispārējo nihilismu un materiālās eksistences bezjēdzību.« Apgalvojumā, ka viņi ietekmējušies no hinduisma un sātanisma, kā arī pēckara akadēmisko dadaistu avangarda, ir tikai daļēja ironija. Skaņa tiek veidota improvizācijas manierē, neievērojot vairumu muzikālu likumu un robežu. Tai pat laikā tiek īstenoti muzikāli principi, kas robežojas ar kontrolētu un niansētu skaņu plūsmu, rezultātā radot emocionāli galēju haosa, tukšuma un bezjēdzības sajūtu vai meditatīvi mierpilnu dvēseles noskaņu.

Mūziķis, aktieris un režisors Toms Auniņš ir trokšņu improvizācijas grupas PuseH/PuseW dalībnieks, darbojoties tās sastāvā kopš dibināšanas 2005. gadā. Grupa iegājusi Latvijas pagrīdes mūzikas vēsturē ar savu muzikāli nedogmatisko valodu, skaņas neprognozējamību, pašironiju un neuzkrītoši eksistenciālajām atsaucēm. Paralēli viņš allaž ir attīstījis solo darbību, kas ieguvusi izteiksmīgu formu, sākot ar 2011. gadu. Viņa paraksts mūzikā ir jaunu skaņu un to salikumu meklējumi, neparedzamība un uzdrošināšanās, kas arī atspoguļojas viņa paša vārdos par sevi: “Mans personīgais adrenalīns mūzikas, kā arī mākslas vispār, radīšanā ir rast nebijušus risinājumus ierastajā kārtībā – radot rezonanci jeb vērtību un lietu pārvērtēšanu, tādējādi liekot cilvēkiem uzdot dažādus jautājumus, liekot tiem pārvērtēt dzīvi, attiecības un būtisko dzīvē. Ticu, ka mainīgais izdzīvo, savukārt stagnējošais lēni satrūd, ko, pirmkārt, vēlos attiecināt un sabiedrību un civilizāciju kopumā. Mūzikā vēlos apvienot skaisto ar neglīto, ēterisko ar zinātnisko, viennozīmīgo ar poētisko, viegli saprotamo ar absolūti neskaidro tādējādi risinot dabas un cilvēka neviennozīmību.”

dubna ir latgaļu left-field elektroniskās mūzikas projekts, aizsākts 2003.gadā. Tas acumirklī izcēlās ar savu  interesanto un tā laika latviešu elektroniskajai mūzikai diezgan neraksturīgo skanējumu – ja neskaita zināmas līdzības ar Gas of Latvia leknajām eskapādēm regejā. dubnas kompozīcijām pamatā tiek izmantoti klišejiski regeja un hip hopa ritmi, kurus caurvij dub mūzikas psihodēlijai piemītošās noskaņas un nostaļģija pēc padomju pasaules kārtības.

Labais Dāma ir elektroniskās mūzikas projekts no Bauskas, un tā autors to raksturo šādi: ‘’Labais Dāma ir mūziķis, kas atkodē fona troksni, kas nonāk mūsu plaknē no augstākajām plaknēm un starp-plakņu telpas. Imantojot pašhipnozi, viņš nonāk “Labais Dāma” stāvoklī lai pārvērstu iegūto informāciju tādā, kas uztverama cilvēkam. Labais Dāma instruments ir prāts un dators.’’

Koncerta nobeigumā festivāla ‘’Vecpiebalga atver durvis’’ rīkotāji ir papildinājuši programmu ar projektu Pingvīnu Cirx un DJ Edijs priekšnesumiem.

Vairāk informācijas: http://www.piebalgasmuzeji.lv/lv/vecpiebalga-atver-durvis-493741

Share Button