Margrieta Dreiblate par Shecock Barracuda Recordings debiju

Mūzikas izdevniecība jeb leibls Shecock Barracuda Recordings nupat ir klajā laidis pirmos piecus albumus kasetes formātā: Viestura Vīganta „A Dryer”, Māra Butlera „Ring-100”, Ronalda Vīganta „A Kettle”, Toma Auniņa „Picket and the Citizen. Love” un arī Shecock Barracuda Recordings saimnieka Andreja Zālīša „14000 tonnes of diesel fuel intended”.

Uzreiz īpaši saistošs šķiet katra albumu dizains, kuru autors ir Andrejs Zālītis. Par smieklīgu samaksu, kas nosedz pašizmaksu — 1Ls, tos var iegādāties, pasūtot ar e-pasta starpniecību, rakstot uz scb@shecockbarracudarecordings.com. Par šo samaksu īpašumā var iegūt kaseti, katra autora 10x15cm krāsainu foto ģīmetni baltā rāmī, melnbaltu informācijas lapu un polietilēna maisiņu, pildītu ar iepriekš minēto saturu. Tikai Auniņa informācijas lapa ir krāsainā izdrukā, dekorēta ar sušī ietinamo lapu, pluss bonusā vēl divi Auniņa portreti. Man visvairāk patika tas, kā katrs teksta burtiņš ir izkrāsots savā krāsā, aptverot visu varavīksni, un izbaudot visas krāsainā printera priekšrocības . Arī Zālīša albuma info lapa ir krāsainā izdrukā, kas, protams, tikai ceļ albuma vērtību. Redzēt albumu vizuālo noformējumu, kā arī iegūt papildu informāciju var vietnē www.shecockbarracudarecordings.com. Turklāt ar izdevniecības mājaslapas starpniecību var nonākt pie katra albuma digitālās kopijas .ogg formātā.

Visi leibla izdoti mākslinieki ir atzīti pašmāju elektroniskās un eksperimentālās mūzikas autori, kas pārstāv bojbendu 1/2H 1/2W, tāpēc arī to mūzikā ir daudz kopīgu motīvu. Iespējams grupa 1/2H 1/2W ir pārtraukusi savu darbību, jo katrs no māksliniekiem ir uzsākuši veiksmīgu solo karjeru, kā arī piedalās citos muzikālos projektos kā xanalhandjobcrewx, Streets of sex, Auniņu ģimene, Sobor Nihil u.c, taču līdz šim vēsture ir pierādījusi, ka izliets ūdens tomēr ir sasmeļams, un tas, kas izjucis, var atkal apvienoties un piedzimt no jauna vēl krāšnākā spozmē.

Viestura Vīganta „A Dryer” ir viengabalains muzikāls ceļojums, kas no minimāliem skaņas fragmentiem attīstās uz balsi, un tekstuāli neko īpašu nevēstošs „ojojo” kasetes A puses vidū attīstās par pāris sulīgām frāzēm albuma nobeigumā. Kad finālā atskan „Kas tu par lauķi, tavi sūdi pat nesmird!”, tad beidzot var sirsnīgi izraudāties. Nevienu brīdi pusotras stundas laikā, klausoties šo darbu, nekļūst garlaicīgi, viss ir tieši tā, kā vajag — gatavā perfekcija.

Ring-100Butlera „Ring-100” nav viengabalainības, tiek uzburtas daudzas dažādas ainas. Albums ir krietni melodiskāks, kas, protams, ir sagaidāms no puiša, kas apskaņo Toma Grēviņa bibliotekāru jubilejas diskotēkas un kuram radiniekos ir pats pašmāju rokabilly karalis — Muravejs. Kā jau ģitāras virtuozs, Butlers albumā ļoti daudz ir izmantojis šo instrumentu, taču Ronalda Vīganta „A Kettle”, kas ir kā secīgs turpinājums (kaut arī mazāk ekspresīvs) Butlera ierakstam, tika izmantota principā tikai basģitāra. Stīgas te tika paberzētas, te paraustītas, te paspaidītas utt. Vairāk kā stundu garš ceļojums ģitāras maigā un daudzpusīgā pasaulē.

Toma Auniņa „Picket and the Citizen. Love” noteikti spēj aptvert visplašāko klausītāja loku. Albumā viņš parāda gan savu maigā dzejnieka dvēseli, dziedot par sauli, kas pār galvām kaisa dimantus, gan savu neparasto iekšējo būtību, dziedot par slapjajiem gurķiem un izmērcētajiem pirkstiem. Albumā skan gan taurīte, gan koklīte, gan Auniņa balss, gan dažādi sempli, gan siekalains bībopiņš, gan vietumis — smagais metāls, kur mākslinieks varējis atrādīt savus pubertātes laika ideālus utt. Tāda ēteriska nakts mūzika — viss ir labi un viss ir klausāms.

Andrejs Zālīts albumā „14000 tonnes of diesel fuel intended” sevi atkal piesaka kā atjautīgu mākslinieku, kas tīksminās par to, par ko kāds cits pavīpsnās. Viņa albums nav pat 8 minūtes garš, kas ir kā dāvana klausītājam, jo 5 minūtes albumā skan neciešams, taču šķietami smalki pārdomāts troksnis; tad sākas konstanta skaņa, kas atgādina skaņu, kad aizkrīt ausis, tai seko ilgs klusums. Provokatīvs mākslas darbs ar viskonceptuālāko saturu. Visi šie albumi ir pārdzīvojums un piedzīvojums.

Margrieta Dreiblate speciāli skanumezs.lv

foto: Māra Butlera “Ring-100”, no izdevniecības arhīva. 

 

Share Button