Ensemble Modern viesojas Rīgā

Fantastiska iespēja Rīgā  klausīties pasaules labāko laikmetīgās mūzikas ansambli –  Ensemble Modern, kas mājo Frankfurtē un koncertē slavenākajās koncertzālēs. Divu koncertu sērijā mums tiek dāvāta iespēja iepazīties ar projektu, kas pasaules pirmatskaņojumu piedzīvoja 2012. gada decembrī Minhenē un kurā savus speciāli šim gadījumam komponētos sacerējumus prezentēja astoņi jauni Austrumeiropas komponisti. Šie jaunie cilvēki tika izvēlēti spēcīgā konkurencē, tādēļ jo sevišķi liels prieks viņu vidū redzēt trīs Latvijas pārstāvjus – Andri Dzenīti, Kristapu Pētersonu un Jāni Petraškeviču.

Līdzās Latvijas komponistu daiļrades paraugiem šajos koncertos dzirdēsim arī mūziku, ko radījuši Čehijas, Polijas, Slovēnijas un Ungārijas pārstāvji. Pirmatskaņojuma muzikālais vadonis Minhenē bija pasaulslavenais Pēters Etvešs, savukārt Rīgas koncertos pie diriģents pults būs mērķtiecīgā igauniete Anu Tali. Šī projekta saturs vērpjas ap tādām mūžīgām tēmām kā mīts un identitāte. Komponisti piedāvāja vai nu tīri muzikālu vēstījumu vai hepeningu. Pie pirmās grupas pieder slovēnis Matejs Bonins, ungāriete Judīte Varga, izcili talantīgais polis Pāvels Hendrihs un Jānis Petraškevičs, kura opuss Darkroom ir smalkas un gudras skaniskās domāšanas skaists paraugdarbs. Otrās grupas pārstāvji līdzās čeham Františekam Halupkam un slovēnietei Ninai Šenkai ir abi pārējie mūsu tautieši – Andris Dzenītis, kurš sacerējis muzikālu latvju pavārgrāmatu, un Kristaps Pētersons, kurš piedāvā aizraujošu izrādi ar naudas, premjerministra un citu fiskālu elementu piedalīšanos. Projekta veidotāji un īstenotāji ir Ensemble Modern un Austrumeiropas valstu Gētes institūti.

Projekts „No kurienes? Uz kurieni? – Mīti, nācija, identitāte“ ir (Vidusaustrumeiropas) Gētes institūtu iniciatīva sadarbībā ar Ensemble Modern un fondu BHF-BANK-Stiftung.

4. oktobra koncerta programmā Latvijas Nacionālajā  operā skanēs – Paweł Hendrich Sedimetron; Nina Šenk Twenty in five; Judit Varga Entitas; Kristaps Pētersons Money. Savukārt 5. oktobrī Matej Bonin Kaleidoscope; František Chaloupka Mašín Gun; Andris Dzenītis Latvian Cookbook; Jānis Petraškevičs Darkroom – Ein Phantasiestück.

Share Button