Skaņu Meža atbalstīts dokumentālais mākslas darbs Venēcijas biennālē

5.01

55. Starptautiskā mākslas izstādē La Biennale di Venezia jeb Venēcijas biennālē Īriju pārstāvēs Ričards Mose (Richard Mosse) ar jaunu multimediju instalāciju The Enclave (Anklāvs), kuras finansiālajā atbalstīšanā cita starpā piedalījās biedrība Skaņu Mežs, un kas šī gada festivāla ietvaros tiks atrādīta arī Latvijas publikai.

Visa 2012. gada garumā Ričards Mose un viņa kompanjoni Trevors Tvītens un Bens Frosts (Trevor Tweeten, Ben Frost), iefiltrējušies bruņotu nemiernieku grupējumā, apceļoja Kongo Demokrātiskās Republikas austrumu daļu, kas cieš no karadarbībām, teroristiskiem uzbrukumiem, masu slepkavībām un sistemātiskas seksuālās vardarbības. Rezultātā tapa The Enclave, kas ir Moses pārdomas par kara fotogrāfijas žanru. Tas ir meklējums pēc labākas stratēģijas aizmirstas Āfrikas traģēdijas atspoguļojumam, kur, pēc Starptautiskās glābšanas komitejas statistikas, Kongo austrumu daļā kopš 1998. gada ar karu saistītu cēloņu dēļ bojā gājuši vismaz 5,4 miljoni cilvēku.

Ilgstoša varas vakuuma dēļ austrumu Kongo dzīvo šausminošā vardarbības stāvoklī, tik brutālā un sarežģītā, ka tas nepakļaujas saziņai un pazūd no starptautiskas sabiedrības redzesloka. Mose radīja dokumentālo filmu par šo situāciju, konfliktu iemūžinot ar aparatūru, kas reģistrē neredzamo infrasarkanās gaismas spektru, un kas sākotnēji bija paredzēta neslēpušos pretinieku atklāšanai. Rezultātā operatora Trevora Tvītena uzņemta 16 mm infrasarkanā filmiņa džungļu kara zonu atspoguļo kā dezorientējošu psihodēlisko krāsu paleti. Darba skanisko pusi veido Bena Frosta uz vietas veikti vides ieraksti.

The Enclave skatītājus ierauj izaicinošā un draudīgā pasaulē, pētot cilvēka dziļu ciešanu estētiku. Projekta sirdī, kā apgalvo pats Mose, ir mēģinājums “radīt divu pretēju pasauļu – mākslas potenciāla atspoguļot sāpjpilnus stāstus, kas eksistē ārpus valodas, un fotogrāfijas kapacitātes dokumentēt specifiskas traģēdijas un tās komunicēt pasaulei – sadursmi”

55. Starptautiskā Venēcijas mākslas biennālē The Enclave būs apskatāms no 1. jūnija līdz 24. novembrim. Rīgā darbs būs apskatāms šī gada oktobrī. Vairāk informācijas sekos.

Attēlā: Trevors Tvītens filmēšanas procesā
Share Button