Skaņu Mežā’2013 – Shackleton

11. oktobrī koncertzālē Palladium festivāla Skaņu Mežs’2013 ritmiskās mūzikas nakts ietvaros uzstāsies Berlīnē dzīvojošais angļu mūziķis Shackleton, kas klausītāju ievērību ieguva, būdams viens no dabstepa pionieriem, taču pēdējos gados saista deju mūzikas pasaules uzmanību, eksperimentējot ar vēl neordinārākām basmūzikas formām.

ShackletonSems Šakltons jeb Shackleton kopā ar kolēģi Applebim vairākus gadus darbināja dabstepa vēsturē būtisko neatkarīgo izdevniecību Skull Disco, kurā tika izdoti arī viņa paša ieraksti, iezīmējot attīstību no projekta Muslimgauze ietekmēta minimal techno līdz dub ietekmēm un mūsdienīgākām dabstepa formām. Žurnāls Resident Advisor par Šakltona skaņu pasaules attīstību raksta šādi: ‘’Šakltona cilpainās ritma konstrukcijas un tintes notašķītie basi bieži tiek novest līdz psihedēliskām galējībām. Tā vietā, lai meklētu veidus, kā savu mūziku vienkāršot, viņš atrada ceļu, kā tajā ierakties arvien dziļāk.’’ Tiesa, viņa slavenākais pēdējā laika darbs – trīs plašu komplekts ‘’Music for the quiet hour/The drawbar organ Eps’’ paša mūzikā ievieš arī gaišākus elementus, piemēram, pacilājošas ērģeļu partijas un ‘’krāsaināku’ tekstūru izvēli, tajā pašā laikā papildinot savu misticisma pilno minimal techno ar nodarbinošiem poliritmiem, smalku skaņu dizainu un vokālu apstrādi agrīno Stīva Reiha eksperimentu stilā.

Šādi par ‘’Music for the quiet hour/The drawbar organ Eps’’ raksta mūzikas kritikas portāls pitchfork.com: ‘’Ieraksts demonstrē Šakltonu, kas iegrimst vēl dziļāk groteskā dub mūzikas neprātā. Tas ir drīzāk eksperimentāla komponista darbs, nevis deju mūzikas producenta ieraksts.’’ Eksperimentālajai mūzikai veltītais izdevums The Wire savukārt nosaucis šo albumu par vienu no 2012. gada piecdesmit labākajiem mūzikas izdevumiem.

‘’Manuprāt, mūzikai vajadzētu cilvēku izvest ārā no sajūtas, kas viņu piesaista šai zemei un kaut kādā ziņā to nogādāt uz pavisam citu vietu, pavisam citu dimensiju,’’ saka Šakltons, kas sava vairīguma no publicitātes dēļ tiek saukts par vienu no deju mūzikas vismīklainākajām personībām. ‘’Man nepatīk strādāt pie paša publicitātes,’’ viņš skaidro. ‘’Un arī lielos medijus es pa retam palasu tikai, lai saprastu, kas notiek pasaulē.’’

Shackleton uzstāšanās būs daļa no nepieradinātās mūzikas festivāla Skaņu Mežs’2013 ritmiskās mūzikas nakts koncertzālē Palladium, kas noritēs 11. oktobrī. Citi no jau paziņotajiem šī koncertvakara mūziķiem ir Lankasteras tumšās kolāželektronikas duets Demdike Stare un tehno novators Endijs Stots (Andy Stott). Pasākuma gaitā programma mediēs starp ritmiskumu un ambientām noskaņām, skaistumu un troksni, kā arī veiks dziļākus pētījumus jautājumā, cik tālu deju mūzika var iziet ārpus saviem kanoniem, saglabājot funkcionalitāti – proti, paliekot dejojama.

Tuvojoties festivālam, publiskajā telpā tiks izplatītas ziņas arī par citiem festivāla māksliniekiem un notikumu vietām.

Skaņu mežs ir dalībnieks Eiropas eksperimentālās mūzikas festivālu asociācijā European Cities of Advanced Sound. Šo tīklu atbalsta Eiropas Savienības programma Kultūra 2007-2013 un LR Kultūras ministrija. Festivālu atbalsta arī Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome un virkne ārzemju kultūras institūciju un vēstniecību. Galvenie komerciālie atbalstītāji ir iRobot un Red Bull Music Academy.

Share Button