Skaņu Mežs Baltajā Naktī’2013: Izdevniecības PAN prezentācija Anglikāņu baznīcā.

7. septembrī, 22:00, Baltās Nakts’2013 ietvaros Skaņu Mežs, sekojot savai ikgadējai tradīcijai, atgriezīsies Anglikāņu baznīcā, kur šoreiz klausītājiem piedāvās, pēc pasākuma rīkotāju domām, spožākos izdevniecības PAN pārstāvjus.

PAN LogoMūsdienās mūzikas pieejamība ir sasniegusi stāvokli, kad pārsātinātības apstākļi liek uzdot jautājumus par nepieciešamību veidot sistēmas, pēc kurām klausītāji varētu veikt iespējami uzmanības visvairāk vērto izvēli; mums atliek minēt par nākotnē gaidāmiem inovatīviem veidiem, kā pareizā mūzika varētu tikt piegādāta pareizajiem klausītājiem. Taču, kamēr internets piedāvā vien sistemātiskus sociālos tīklus, kas it kā spēj pielāgoties katra lietotāja vēlmēm, taču tā vietā mašināli piedāvā mums mūzikas jaunumus, primitīvi balstoties uz datiem par mūsu muzikālajām preferencēm, kā vienu no cilvēciskākajiem un individuālisma piesātinātākajiem spēkiem mūzikas industrijā atliek saskatīt neatkarīgās izdevniecības. Par vienu no šādiem Eiropas kulta neatkarīgajiem leibliem ir kļuvis vēl nupat 2008. gadā dibinātais grieķu-vācu-amerikāņu PAN, kas ar savu unikālo kuratorisko redzējumu un patiesu spēju pasaulē atrast un prezentēt mūziku ar jaunu skanējumu, ir ieguvis sev apjomīgu un uzticamu cienītāju pulku, kas labprāt velta uzmanību praktiski jebkam, ko leibls publicē – būtu tie mūsdienu avangarda mūzikas grandu jaunākie veikumi vai arī vēl pavisam nepazīstamu pagrīdes mūziķu saistošākie eksperimenti.

Programmas ietvaros uzstāsies komponists, skaņu mākslinieks un improvizators Eli Keslers (Eli Keszler), tumšās elektronikas un konkrētās mūzikas apvienotājs Helm, itāliešu elektroakustikas mistiķis Valerio Trikoli (Valerio Tricoli) un pats izdevniecības PAN šefs Bils Kuligas (Bill Kouligas) ar DJ setu.

Eli Keszler

Eli KeszlerEli Keslers ir improvizējošs perkusionists un komponists no Ņujorkas. Absolvējis Jaunās Anglijas Konservatoriju Masačūsetā, Keslers nodibināja padziļinātu interesi improvizētajā mūzikā un tās skaniskās/strukturālās perifērijās ar laikmetīgās mūzikas pasauli. Uzstājies kopā ar Džo Makfī, Filu Nibloku, Rosko Mičelu un Toniju Konrādu, viņš spēja pieteikt savu vārdu gan avangarda kompozīcijas, gan frīdžeza un brīvās improvizācijas režīmos, un šo daudzpusību vēlāk atspoguļoja arī savos pirmajos mūzikas ierakstos – albumi ‘’Oxtirn’’ un ‘’Livingston’’ ir darbi maziem ansambļiem, kas, lai gan ir skrupulozi un detalizēti sacerēti, saglabā improvizētai mūzikai raksturīgu netveramību un plūdumu, savukārt Keslera pēdējie ieraksti izdevniecībā PAN dokumentē viņa darbu ar skaņu mākslas instalācijām, kurās, piemēram, automātiski darbinātas, pie sienas piestiprinātas klavieru stīgas tiek apspēlētas no elektrisku un akustisku instrumentu puses. Video.

Helm

Helm by Robin Silas ChristianLondonā dzīvojošais skaņu mākslinieks Lūks Jangers (Luke Younger) jeb Helm savu trešo albumu publicēja ar izdevniecības PAN palīdzību, un šis ieraksts nostiprināja viņa labo reputāciju pagrīdes mūzikas pasaulē. Helm mūzikā tiek izmantots plašs radošu un tehnisku līdzekļu klāsts, savukārt tās skanējums raisa domas par post-dark ambient jēdzienu, pieskaroties gan smalkām musique concrete atkāpēm un drone tekstūrām, gan viegli šaušalīgām skaņu kolāžām, kā arī post-moderni izvērstai un melanholiskai trokšņu mūzikas perspektīvai. ‘’Fact magazine’’ par Helm pēdējo ierakstu raksta šādi: ‘’Impossible Symmetry ir urbānas psihedēlijas darbs, kas uzrunā okulto, neieslīgstot klišejās; vairāk par to, tas ir šķietami būtisks darbs ne tikai Lūka Jangera diskogrāfijas ietvaros, bet vispār.” 9. septembrī PAN laidīs klajā Helm jauno minialbumu ‘’Silencer’’. Video.

 

Valerio Tricoli

Valerio TricoliValerio Trikoli (Valerio Tricoli) ir Berlīnē dzīvojošs komponists, skaņu mākslinieks, improvizators, producents, skaņu inženieris un kurators, kura primārā interese radošajā darbībā ir apvienot musique concrete un konceptuālas pieejas skaņai ar radikāliem novērojumiem par to, kā realitāte, virtuālais un atmiņa savstarpēji saslēdzas caur skaņu. Savos priekšnesumos Trikoli lielākoties izmanto analogus līdzekļus (kasešu rakstītājus, sintezatorus, mikrofonus un gaismas efektus), un, lai arī šo priekšnesumu struktūra ir allaž mainīga, allaž klātesoši ir apsvērumi par publikas, skaņas un telpas saspēli. Trikoli ir arī apvienības 3/4HadBeenEliminated dalībnieks un leibla Bowindo līdzīpašnieks. Viņa izdevniecībā PAN publicēto kopdarbu ar Tomasu Ankersmitu (Forma II) žurnāls The Wire nosaucis par 20. no piecdesmit labākajiem 2011. gada mūzikas ierakstiem. Albums tika ierakstīts Berlīnē divu gadu laikā un sastāv no četrām elektro-akustiskām kompozīcijām un vienas, kas radīta no neskaitāmām saksofona radītām cilpām, ierakstītām vairākos slāņos. Tas veiksmīgi mediē starp vētrainām elektro-magnētiskām skaņu kataklizmām un delikātām, statiskām meditācijām. Novembrī PAN katalogā gaidāms jaunais Trikoli albums. Video.

Bill Kouligas

Bill KouligasBils Kuligs (Bill Kouligas) ir grieķu mūzikas kurators un izdevējs, kā arī dīdžejs un skaņu mākslinieks, kas pēc pārcelšanās uz Berlīni dibināja izdevniecību PAN, lai prezentētu sev pazīstamo mākslinieku ierakstus un realizētu savas intereses par vizuālo mākslu. Izdevniecība iemantoja kulta statusu, pateicoties tās šefa rūpīgajai materiālu atlasei, kas robežojas no pagrīdes aktualitāšu interesantākajiem fragmentiem līdz starptautiski atzītu meistaru pretrunīgākajiem darbiem, un ierakstu dizainam, kas PAN kompaktdiskus un plates padara par patiesi skaistiem un interesantiem objektiem. Pats Kuligas vēl joprojām turpina uzstāties ar savu skaņu mākslas projektu Family Battle Snake, kā arī labprāt piedalās izdevniecības prezentācijās ar DJ setiem, kuros viņš veiksmīgi prezentē savas zināšanas par mūzikas vēsturi, plašo perspektīvu skaņdarbu izvēlē un spēju uzrunāt auditoriju caur tās zemapziņā un atmiņā sakņotām kultūrzīmēm. Video.

Pasākumu atbalsta Rīgas Dome un Eiropas Savienības programma “Kultūra 2007-2013”. Pasākuma apmeklējums ir par brīvu.

Share Button