Wolf Eyes dalībnieks Neits Jangs rada muzikālu pavadījumu filmai „Nāves Ēnā”

Trokšņu mūzikas žanrā populārās amerikāņu grupas Wolf Eyes dalībnieks Neits Jangs (Nate Young) ir izveidojis muzikālu aranžējumu klasiskajai latviešu filmai „Nāves ēnā”, kas 1977. gadā uzņemta pēc Rūdolfa Blaumaņa noveles motīviem. 10. oktobrī nepieradinātās mūzikas festivāla Skaņu Mežs’2013 ietvaros viņš šo jaundarbu izpildīs filmas fragmentu pavadījumā kinoteātrī „Splendid Palace”.

YoungPērn amerikāņu apvienību Wolf Eyes publicists un mūziķis Henrijs Rolinss nosauca par slavenāko trokšņmūzikas grupu pasaulē. Bet kamēr uzticamākie grupas klausītāji palēnām pierod pie Wolf Eyes pērnā albūma negaidītās mērenības grupas mūzikā, tie, kas sekojuši grupas līdzdibinātāja Neita Janga solo daiļradei, šo skanējumu piedzīvojuši jau agrāk: ar 2010. gadā aizsākto albumu ciklu “Regression” Jangs pilnasinīgas agresijas trokšņu mūziku ir pārvērtis par tirpas uzdzenošu nostaļģiskas un duļķaini tumsnējas pasaules ainavu sēriju, kas vairāk atgādina smalki pārdomātu skaņu celiņu kādai klasiskai šausmu filmai, nevis muzikālās disciplīnas noraidoša „noizera” improvizācijām (cikla otrais albums “Stay Asleep’’ pat kļuva par interneta veikala boomkat.com pirktāko 2011. gada ierakstu).

Skaņu Mežs Neitam Jangam palūdzis uzrakstīt jaundarbu – muzikālu aranžējumu leģendārajai latviešu filmai “Nāves ēnā’’ pēc Rūdolfa Blaumaņa noveles motīviem, kas vēsta par zvejnieku grupiņu, kuru atlūzis ledus gabals nes arvien tālāk jūrā. Radīto mūziku Jangs festivālā atskaņos oriģinālās filmas fragmentu pavadījumā, ar savu ēnu un čukstu muzikālo valodu vēlreiz pārstāstot vienu no eksistenciāli izmisīgākajiem sižetiem latviešu literatūrā.

Filmas „Nāves ēnā’ sižets ir sekojošs: zemledus zveja rit pilnā sparā, līdz zvejnieki uzzina, ka ledus gabals, uz kura viņi zvejo, ir atlūzis no krasta un dodas arvien tālāk atklātā jūrā. Izsīkst pēdējie pārtikas un dzeramā ūdens krājumi (zvejnieki pārtiek no jēlām zivīm), turklāt lielais ledus gabals ik mirkli kūst arvien mazāks un mazāks. Dzīvības briesmās atklājas cilvēku raksturi.

Šim savdabīgajam projektam par komponistu ticis izvēlēts Neits Jangs, jo viņa mūzikas valpurģiskā un satraucoši sirreālā daba spēj kontrastēt ar filmas skaudri reālistisko perspektīvu, tādā veidā transformējot „Nāves ēnā” naturālistisko psiholoģiskas drāmas sižetu par drūmi halucinogēnu fabulu.

Skaņu Mežs ir ikgadējs festivāls, kas veltīts nepieradinātajai mūzikai un dažādajām tai piesaistītajām subkultūrām, tostarp trokšņmūzikai, skaņu mākslai, brīvajai improvizācijai, elektroniskajai mūzikai, avangarda popam un arī laikmetīgajai mūzikai. Par pagājušā gada Skaņu Meža izlaidumu pozitīvi izteikusies arī kaimiņvalstu prese, tostarp Igauņu laikraksts „Eesti Express”, kurā par festivālu autors Sīms Nestors saka šādi: „Skaņu Mežs iet vienā solī ar laiku un mūzikas vēsturi – galvenie mākslinieki, kas festivālā uzstājas, ir patiesi aktuāli konkrētajā laikā un vēsturē paliekošas personas. Šī gaisotne man kā apmeklētājam lika sajust skaudību, ka Rīgā ir iespējams noorganizēt mūzikas nakti ar tik spēcīgu programmu.”

Koncertu atbalsta ASV vēstniecība Latvijā, Trust for Mutual Understanding un Valsts kultūrkapitāla fonds. Festivāla galvenais komerciālais atbalstītājs ir iRobot.

Neita Janga video:

Collapse

Live at Antwerp

Live at Lisbon

Share Button