2013. gada atskats #2: Ilmārs Šlāpins

Publicista, filozofa, rakstnieka, tulkotāja un dīdžeja Ilmāra Šlāpina 2013. gada izdevumu Top 11 ar īsiem komentāriem:

1. Zemfira “Жить в твоей голове” – ilgi gaidīts un negaidīti intīms albums, mistisks un pārdomu pilns.

2. Various artists “And I’ll Scratch Yours” – Pītera Geibriela iecere piespiest citus mūziķus ierakstīt viņa dziesmu kaverversijas beidzot vainagojusies ar rezultātu, šķiet, ka nomācoši drūmā Lū Rīda dziedātā “Solsbury Hill” ir viņa pēdējais ieraksts pirms nāves.

3. Elton John “The Diving Board” – negaidīju, ka man patiks Eltons Džons, bet vismaz viena viņa dziesma šajā profesionāli nostrādātajā albumā ir izcila – dziesma par Oskaru Vaildu, kurš iznāk ārā no cietuma, ne tikai skaudrs homoseksuālisma tēmas risinājums, bet arī himna brīvībai.

4. Paul McCartney “New” – spēcīgs, svaigs un ironisks albums, kas pierāda to, ka talants nenoveco, lieliska pirmā dziesma “Save Us” un dziesma par to, ka sers Pols iet uz darbu, brauc sabiedriskajā transportā un savāc uz ielām atkritumus, ko izmētājuši citi.

5. Roy Harper “Man&Myth” – vēl viena mūziķa atgriešanās pēc ilgāka pārtraukuma, faktiski pēc paziņojuma, ka vairs nekā jauna nebūs. Viņš pats saka, ka ideja par jaunu albumu radusies tad, kad esot sapratis, ka izaugusi vesela paaudze, kas par viņu neko nezina.

6. David Bowie “The Next Day” – neticams, fantastisks, skaists un laikmetīgs albums uz robežas starp maģiju un biotehnoloģijām. Lai cik tas smieklīgi neizklausītos – viens no labākajiem Deivida Bovija albumiem, it īpaši tā otrais, ar remiksu versijām papildinātais izdevums.

7. Imani Uzuri “The Gypsy Diaries” – ir tapusi jauna, ģeniāla dziedātāja, kas pirms gadiem sešdesmit būtu kļuvusi par otru Ninu Simonu.

8. Ernst Reijseger “Down Deep” – viens no dziļākajiem un gudrākajiem mūsdienu džeza mūziķiem, čellists, kurš iedvesmojis Verneru Hercogu un spējis saspēlēties ar sardīniešu kora dziedātājiem.

9. Ceramic Dog “Your Turn” – plaša spektra ģitārista Marka Ribo džeza trio, kas pamazām iekustinājis jaunu, sociālpolitiskam pankrokam tuvu vilni džeza mūzikā.

10. DaWangGang “Wild Tune Stray Rhythm” – ķīniešu mūziķu projekts, kura patiesos mērogus mēs eiropieši nespējam saklausīt – klasiskās operas un etnisko mazākumtautību mūzikas sintēze mūsdienīgā multimediālā formā.

11. Tom Stoppard “Darkside” – britu izcilākā mūsdienu dramaturga raidluga ar Pink Floyd hrestomātiskā albuma “The Dark side of The Moon” mūziku ir filozofisks kalambūrs, kas jāklausās vairākkārt un atvērtu prātu.

Share Button