Atklās izstādes SKAN II pirmo posmu

Sākot ar 31. maiju, apmeklētājiem atvērts būs „Rīga 2014” skaņu mākslas izstādes „SKAN II” pirmais posms Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā, kurā būs aplūkojami Signes Lidēnas (Signe Lidén), Arno Jākobsa (Aernoudt Jacobs), Paskāla Brokoliki (Pascal Broccolichi) un citu mākslinieku darbi. Kopējais izstādes mērķis ir prezentēt aktuālus sasniegumus skaņu mākslā, kā arī prezentēt šo mākslas formu tiešā un netiešā saistībā ar Pārdaugavas koka arhitektūru. Izstādi rīko nepieradinātās mūzikas un saistītās mākslas biedrība Skaņu Mežs sadarbībā ar nodibinājumu “Rīga 2014”.

Pirmais „SKAN II” posms ilgs no 31. maija līdz 20. jūnijam. Kā jau minēts, tā galvenā norises vieta būs LU Botāniskais dārzs, kā arī Kalnciema kvartāla galerija, kurā būs apskatāms Paskāla Brokoliki darbs. Izstādes norise Botāniskā dārza vidē sola eksotisku laikmetīgās mākslas saplūšanu ar pilsētvidi un dabu, jo ekspozīcijas darbi būs apskatāmi viscaur dārza teritorijai, ieskaitot lektoriju, herbāriju un sūkņu māju. Šī posma darbu atlase ir tapusi, kuratoriski sadarbojoties ar skaņu mākslas producēšanai un popularizēšanai veltīto starptautisko tīklu „Resonance”. Zemāk piedāvājam iepazīties ar pirmā posma spožāko darbu aprakstiem.

Peter Bogers

Peter Bogers

Nīderlandiešu mākslinieka Pētera Bogersa darbs „Nepieradinātais koris” ir audio instalācija, kas sastāv no 40 maziem skaļruņiem, kas piestiprināti pie griestiem un atskaņo 30 dažādus audio kanālus. 20 skaļruņi ir novietoti aplī ar šaurāko galu uz iekšpusi. Pārējie ir sadalīti pa izstādes telpu. Cilvēka balss kalpo par „skaņas pamatu”. Mēs dzirdam nepārtrauktas, pakāpeniskas pārmaiņas, sākot ar „kliedzienu” un beidzot ar „dziesmu” vairākās tonalitātēs. Vokālo partiju laikā skaņas ainava pakāpeniski mainās, klausītājam kustoties pa telpu. Ar katru savu kustību un klātbūtni klausītājs izraisa nelielas izmaiņas audio spektrā.

Izstādē klātesoša būs arī Tomasa Rutgersa, maģistra kontekstuālajā kompozīcijā, sadarbība ar dizaineri Jicki Blomu – perkusīva skulptūra „Sitēji”, kuru mākslinieki raksturo sekojoši: Instalācija sastāv no liela un tukša taisnstūra formas objekta, kuram piestiprināti neskaitāmi sitamie. Taču tur ir kas vairāk par acīmredzamo – materialitāte ir maskēta, kustība manipulēta, mests izaicinājums pat gravitācijai, parādot, kā vizuāla informācija var likt mums sadzirdēt citādi.”

Table d’harmonie

Table d’harmonie

Savukārt atsevišķi eksponēts Kalnciema ielas galerijā tiks Paskāla Brokoliki darbs „Table d’harmonie”.Smeļoties iedvesmu mākslīgajā skaņu ainavā, „Table d’harmonie” ir veidots kā horizonts starp debesīm un zemi. Pakāpeniski rodas rezonanse starp skaņu un zīmējuma melno masu, ko veido uz grīdas precīzos, regulāros krāteros sabērti melnā korunda putekļi. Katra krātera saturā ir ievietos skaļrunis. Skaņdarbs sastāv no zemfrekvences, kas tiek ierakstīta ar hidrofoniskā sensora palīdzību, atklājot skaņas plūsmas atšķirības dažādās Daugavas un Rīgas jūras līča vietās.

Pilns izstādes pirmā posma mākslinieku saraksts: Jicke Bloma un Tomass Rutgerss (Jitske Blom & Thomas Rutgers), Pēters Bogerss (Peter Bogers), Arno Jākobss (Aernoudt Jacobs), Signe Lidēna (Signe Liden), Dāvids Helbiks (David Helbich), Paskāls Brokoliki (Pascal Broccolichi), Stefans Roigs (Stefan Roigk).

Signe Lidēna - Raksti

Signe Lidēna – Raksti

Atgādinām, ka šis ir tikai pirmais no trim izstādes posmiem, un tam šajās pašās norises vietās sekos vēl divas citas mēnesi garas ekspozīcijas, ilgstot līdz pat 24. augustam. Pārstāvēti tiks gan starptautiski pazīstami mākslinieki, piemēram, Leifs Elgrēns un K. M. Fon Hausvolfs (Leif Elggren, C.M. fon Hausswolff), gan latviešu mākslinieki Voldemārs Johansons un Evelīna Deičmane.

Izstādes galvenie atbalstītāji ir Nodibinājums Rīga 2014, EUNIC (Eiropas Savienības Nacionālo kultūras institūtu tīkls) Global, Britu Padome, Dānijas Kultūras institūts, Francijas Institūts, Gētes institūts Rīgā un Ziemeļu ministru padomes birojs (EUNIC Rīgas pārstāvniecība) un Eiropas Savienības programma “Kultūra”.

Botāniskā dārza ekspozīcijas darba laiki: trešdiena – svētdiena 13-18 (Botāniskā dārza ieejas maksa pieaugušajiem – 3 EUR) . Darba laiki Paskāla Brokoliki darba ekspozīcijai Kalnciema kvartāla galerijā: pirmdiena – sestdiena 13-18 (ieeja bez maksas).

Video:

Pētera Bogersa darbs „Nepieradinātais koris”

Jickes Blomas un Tomasa Rutgersa darbs „Sitēji”

Share Button