Festivāla „Survival Kit 6” programma foruma „Baltā Nakts” ietvaros

6. septembrī mūsdienu kultūras foruma „Baltā nakts” laikā dažādi pasākumi notiks arī festivāla „Survival Kit” ietvaros – Vāgnera zālē Vecrīgā norisināsies īpašs audiovizuāls koncerts, kurā piedalīsies gan latviešu, gan ārvalstu mūziķi un mākslinieki, savukārt bijušajā tekstilfabrikā „Boļševička” Ganību dambī 30 paredzēta amerikāņu mākslinieka Kabira Kārtera desmit stundas ilga performance „I-X”, kā arī filmu programma, veidota sadarbībā ar uzņēmumu „Lattelecom”.

D.Gaskarth/L.Gamble promoAudiovizuālais koncerts Vāgnera zālē sāksies plkst. 20 ar igauņu mākslinieku grupas „SIA Visible Solutions” performanci, kuras laikā dalībnieki atdarinās produktu prezentācijas, kādas parasti tiek veiktas lielveikalos un tirdzniecības centros. Performances laikā, kas ilgs divas stundas, tiks atkārtots septiņas minūtes garš teksts, lai pārdotu produktus – „Nāc un apskati! Apskati un nopērc!” Plkst. 21 audiovizuālu priekšnesumu sniegs Mārtiņš Roķis, kura radošo darbību mākslas kritiķis Jānis Borgs vizuālo mākslu žurnālā „Studija” komentējis sekojoši: „Mārtiņa Roķa veidoto objektu matemātiskā skaidrība, lakonisms un tehniscisms hipnotizē ar kādas tikko jaušamas mistērijas klātbūtni.” Mākslinieks eksperimentē ar skaņu dažādos kontekstos un formās, uzstājoties eksperimentālās mūzikas koncertos, veidojot instalācijas un kompozīcijas multikanālu skaņu sistēmām. Viņa interešu priekšplānā atrodas cilvēka uztveres robežas, ķermeņa un telpas attiecības. Ap 40 minūšu garā 8 kanālu performance, kas norisināsies Vāgnera zālē, ir estetizēti psihoakustiski un optiski pētījumi, lai radītu kompleksu audiovizuālo kompozīciju, atsedzot mehānismus, kas ietekmē cilvēka laika un telpas uztveri. Plkst. 22 uzstāšanos sāks Rubenss Patiņjo aka Pato (Ruben Patino), spāņu mākslinieks, kurš strādā gan audiovizuālo mediju, gan datormūzikas jomā. Savos darbos viņš pievēršas sintētiski radītas skaņas telpiskajiem aspektiem, vienlaikus savienojot agrīnās elektroniskās mūzikas, algoritmisku kompozīciju un 20. gadsimta mākslas virzienu elementus. Plkst. 23 vakaru noslēgs duets no Lielbritānijas – Lī Gembls un Deivs Geskarts (Lee Gamble & Dave Gaskarth). Abi autori veido audiovizuālu apvienību: Lī Gembls rada mūziku, ko mēdz salīdzināt ar rūpīgi veidotu kolāžu, kas klausītāju ievelk detaļu un fragmentu sintēzes jūrā, atklājot dekonstruētus reiva un jungle elementus un eksperimentālus abstrakciju tuvplānus. To papildina Deiva Geskarta videodarbi, kuros viņš savieno attēla racionālo kārtību un stila tīrību ar neparastām tēlu un krāsu kombinācijām. Lī Gembls PAN leibla paspārnē šā gada 12.septembrī laidīs klajā jaunu albumu- KOCH-, un viņa koncerts ir daļa no jaunā albuma tūres.

Kabira Kārtera (Kabir Carter) performance “I-X” bijušajā tekstilrūpnīcā „Boļševička”  sāksies plkst. 14 un ilgs līdz pat pusnaktij – 10 stundu garumā tiks īstenota 10 ciklu performance, kuras laikā mākslinieks sajauks fiziskās un akustiskās ķermeņa, arhitektūras un skaņas robežas. Kabirs Kārters ir performanču, instalāciju un skaņu mākslinieks no Ņujorkas. Viņš rada ilglaicīgas performances, pētot privātu un publisku telpu arhitektūras un akustikas fiziskos un emocionālos efektus. No plkst. 20 tiks demonstrēta arī filmu programma, kas veidota sadarbībā ar uzņēmumu „Lattelecom”- apmeklētājiem būs iespēja redzēt gan režisora Spaika Džonsa (Spike Jonze) nesen veidoto filmu „Her”, kurā izspēlēts nākotnes modelis, akcentējot cilvēka un mākslīgā intelekta programmu attiecības, gan leģendāro krievu filmu „Kin-dza-dza”, kas uzņemta 1986. gadā. Filmā nākotnes vīzijām un kosmosa iekarošanas mēģinājumiem piešķirts distopisks raksturs, apzinoties traģikomisko kontrastu starp fantastiskajām iecerēm un to īstenošanas primitīvajām sratēģijām.

Ikgadējam laikmetīgās mākslas festivālam „Survival Kit 6”, kas norisinās Rīgā no 4. līdz 27. septembrim Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros, šogad izvēlēta tēma „Utopiskā pilsēta”. Fotogrāfijās, video darbos un instalācijās, vides objektos un dažādos citos medijos radītos darbos mākslinieki pievērsušies gan pilsētu attīstības problemātikai, gan izmantojuši pilsētu kā metaforu, lai risinātu vispārcilvēciskus, eksistenciāla rakstura jautājumus. Festivālā, kura centrālais notikums ir laikmetīgās mākslas izstādes, piedalās vairāk nekā septiņdesmit dalībnieku no divdesmit piecām pasaules valstīm. Izstādes apskatāmas bijušajā tekstilfabrikā „Boļševička” Ganību dambī 30 Rīgā un Vāgnera zālē Riharda Vāgnera ielā 4 darba dienās, izņemot pirmdienas, no plkst. 14 līdz 20, brīvdienās no plkst. 12 līdz 19. Festivālu organizē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs.

Vairāk informācijas: Anda Boluža, Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, E. anda@lcca.lv, M. 29192851, www.lcca.lv, www.survivalkit.lv
Share Button