Jaunās skaņas dienas Rīgā

Jaunās skaņas dienas izstāde un koncerts, kas šonedēļ notiek Liepājā, nākamo nedēļu ceļo uz Rīgu. Piektdien, 13. jūnijā no pl. 19.00 RIXC Mediju telpā (Mākslinieku namā, 11. novembra krastmalā 35) notiks plaša publikai atvērta atklāšanas programma ar skaņu mākslas prezentācijām un jauno skaņu mākslinieku koncertu.

Atklāšanas programma sāksies pl. 18.00 ar RIXC jaunās izdotās grāmatas “RUNĀ AR MANI. Pētot cilvēku-augu komunikāciju” atvēršanu un audiovizuālu prezentāciju. Tās autori – mākslinieki Rasa Šmite, Raitis Šmits un Mārtiņš Ratniks iepazīstinās ar sava pārsteidzošā mākslas pētījuma rezultātiem. Vai senajiem latviešiem tāpat kā princim Čārlzam (kurš 1986. gada televīzijā pirmo reizi pateica publiski, ka runājoties ar saviem augiem) būs izrādījusies taisnība, ka runāšana ar augiem veicina to augšanu? Mūsdienu zinātniskie pētījumi arī to pierāda, bet ko šī projekta norises laikā atklāja paši mākslinieki – izstādot piecas dzīvo augu un skaņu insalācijas Rīgā, Venstpilī, Tallinā un Bāzelē – varēsiet uzzināt, noklausoties prezentāciju vai izlasot grāmatu.

“Runā ar mani” grāmatu (divvalodīgu izdevumu – latviešu un angļu valodās) šobrīd jau var iegādāties LNMM izstāžu zāles Arsenāls grāmatu un suvenīru veikalā, tuvākajā laikā – arī citās Latvijas grāmatnīcās.

Prezentāciju daļā arī Liepājas jauno mediju mākslinieki sniegs īsu ieskatu Liepājas “Skaņas dienu” norisēs, savukārt Viestarts Gailītis iepazīstinās ar “Skaņu meža” organizēto izstādi SCAN II Rīgas Botāniskajā dārzā.

Trihars

Trihars

Otrajā daļā ap pl. 19.00 notiks “Jaunās skaņas dienas” Rīgā kulminācija – koncerts, kurā tiks atskaņoti Liepājas Universitātes Jauno mediju mākslas programmas studentu un absolventu skaņas kompozīcijas un eksperimenti. Tajos izmantoti lauka skaņu ieraksti, datorģenerētas skaņas ainavas, samplēšanas tehnikas, kā arī akusmātiskas kompozīcijas, kas radītas ar modulāro sintezatoru. Jaunie skaņu mākslinieki no Liepājas ir studējuši skaņu mākslu un elektronisko mūziku pie tādiem atzītiem elektroniskās un elektro-akustiskās mūzikas komponistiem kā Latvijas mūzikas akadēmijas docētāja Rolanda Kronlaka, skaņu mākslinieka un komponista Voldemāra Johansona un kanādiešu elektro-akustiskās mūzikas komponista un performanču mākslinieka Šona Pinčbeka (Shawn Pinchbeck). Elektroniskās mūzikas koncertu papildinās arī audiovizuālas performances – konceptuālā apvienība „VOID”, kas izmanto analogi sintezētu skaņu un video signāla atbildes cilpas manipulācijas, un datorgrupa „Trihars”, kas ieguvusi starptautisku atzinību ar koncertiem Latvijā, Ungārijā un Īslandē.

Ar šo programmu tiks atklāta jauno mediju mākslinieku “Jaunās skaņas dienas” izstāde, kura uzdod jautājumu – kā mainās uztvere par objektu, ja tas tiek atdzīvināts ar skaņu? Darbos, kas tika izstādīti Liepājas Skaņu dienā, dominē sadzīvē izmantojamo lietu “atdzīvināšana”, kas uzsver ikdienišķo priekšmetu nozīmību. Jaunā māksliniece Paula Vītola darbā „Paškontrole” vizualizē pazaudēto lietu radīto sekas. Līdzīgi Ojārs Saulītis savā instalācijā sonificē personiskās attiecības ar lietām, kur paši priekšmeti tiek izmantoti kā rezonējošas virsmas jeb panākts tas, ka tie darbojas kā skaļruņi. Māksliniece Maija Demitere pievēršas dažādu pārtikas produktu krāsu un struktūru skaniskai analīzei. Savukārt Reinis Anziķis aicinās ieklausīties, kā skan krāsas, bet Arturs Kalvāns savā instalācijā izmanto atgriezenisko saiti, kuras intensitāti kontrolē dators un ietekmē cilvēku atrašanās telpā. Daļa no šiem darbiem būs apskatāmi arī izstādē Rīgā.

“Jaunās skaņas dienas” noslēgumā ceturtdien, 3. jūlijā gaidīsim uz ikgadējo JMM Showcase pasākumu, kur notiks radošās darbnīcas un jauni mākslinieki un Liepājas universitātes un citu augstskolu audiovizuālo mākslu studenti prezentēs savus skaniskos un audiovizuālos darbus.

“Jaunās skaņas dienas” izstāde RIXC Mediju telpā būs atvērta līdz 6. jūlijam. Darba laiki: pirmdiena – slēgts, no otrdienas līdz svētdienai 12.00 – 18.00. Ieeja brīva.

Tuvāka informācija – http://skana.mplab.lv, http://facebook.com/rixcriga

Kontakti: rixc@rixc.lv, 26546776

Organizē Liepājas universitātes Mākslas pētījumu laboratorija (MPLab.lv) un Jauno mediju mākslas studiju programma sadarbībā ar Elektroniskās mākslas un mediju centru E-Lab (Liepāja) un Jauno mediju kultūras centru RIXC (Rīga).

Atbalsta: Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas Dome, ES programma “Kultūra”.

Share Button