Laikmetīgo operu cikla LULU sezonas noslēgums

14mgh01

Laikmetīgo operu cikls LULU aicina uz 2014. gada sezonas noslēgumu š.g. 14. decembrī plkst. 17:00 Kaņepes kultūras centrā – Heinera Gebelsa instalācijas – performances Štiftera lietas („Stifters Dinge”) demonstrāciju un apaļā galda diskusiju ar nozares ekspertiem.

Vācu komponists un režisors Heiners Gebelss, no 2012. līdz 2014. gadam arī Rūras triennāles mākslinieciskais vadītājs, ir viena no mūsdienu Vācijas kultūrdzīves spilgtākajām ikonām ar savu izteiksmīgu un drosmīgu rokrakstu. Radošais nemiers viņu dzen meklēt arvien jaunus veidus, kā klausītāju uzrunāt iespējami dažādos līmeņos, un šīs instalācijas izveidei Gebelss iedvesmojies no 19. gs. rakstnieka Adalberta Štiftera literārajiem darbiem, kuriem raksturīga izteikti lēna sižetiskā attīstība un detalizēti smalki apkārt esošās vides un notiekošā apraksti. Štiftera lietās uzmanībai neaizklīst – aktieru lomās uz skatuves būs dažādi mūzikas instrumenti un citi priekšmeti, kas dzīvos gluži cilvēcīgu dzīvi, darbojoties gan individuāli, gan kolektīvi, būs baseins, kas te pārtaps purvā, te – vulkāna krāterī, piedzīvosim gadalaiku maiņas un citus pārsteigumus.

Štiftera lietas tiek dēvētas par klavierdarbu piecām klavierēm bez neviena pianista, teātri bez aktieriem, performanci bez izpildītājmāksliniekiem un izrādi bez cilvēkiem. Par to, kur ierindojams šis radošais veikums, kā arī to, kas vispār notiek ar operu 21. gadsimtā, kādas ir žanra tendences un attīstības virzieni, visiem interesentiem atvērtā diskusijā Kas ir laikmetīgā opera? sarunāsies operrežisore Margo Zālīte, komponists, operas Dauka (2012) autors Andris Dzenītis un režisore Zane Kreicberga. Diskusijas vadītāja – muzikoloģe, Valsts kamerorķestra Sinfonietta Rīga mākslinieciskā producente Baiba Kurpniece.

Ieeja – bez maksas.

Projekts tiek īstenots sadarbībā ar Valsts akciju sabiedrību Latvijas Dzelzceļš un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.
Informāciju sagatavoja Vizma Zvaigzne, e-pasts: laikmetiga.opera@gmail.com.

Share Button