Skaņu mākslas izstādes „SKAN II” otrā posma atklāšana

Šodien, 1. jūlijā, 18:00 LU Botāniskajā dārzā tiks atklāts „Rīga 2014” skaņu mākslas izstādes „SKAN II” otrais posms. Atklāšanas pasākumā ar īpašu performanci piedalīsies Lagomeras salas senās un izmirstošās svilpošanas valodas el silbo meistars Kiko Korea (Kiko Correa). Šis darbs ir pamatā mākslinieku Heimo Latnera (Heimo Lattner) un Judītes Laubas (Judith Laub) skaņas instalācijai „Silbadores” . Savukārt cits izstādes mākslinieks, „Sähkö Recordings” vadītājs un mākslinieks Tommi Grenlunds (Tommi Grönlund) piedāvās savu DJ priekšnesumu. Izdevniecība savulaik kļuva pazīstama kā tādu elektroniskās mūzikas meistaru kā Pan Sonic un Džimija Tenora ierakstu pirmā mājvieta. Izstādi un tās atklāšanu rīko nepieradinātās mūzikas un saistītās mākslas biedrība „Skaņu Mežs” sadarbībā ar nodibinājumu “Rīga 2014”.

Otrajā „SKAN II” posmā, kas ilgs no 1. jūlija līdz 20. jūlijam, tiks prezentēti starptautiski pazīstamu skaņu mākslinieku un mūziķu jaundarbi, kas radīti īpaši šai izstādei un LU Botāniskā dārza telpām, tādā veidā uzsverot skaņu mākslas īpašo spēju atspoguļot ekspozīciju telpu akustiskās un arhitektoniskās īpašības. Pretēji izstādes pirmajam posmam, vairāki darbi būs ārtelpā, tostarp Evelīnas Deičmanes veltījums Pārdaugavas koka arhitektūrai, kā pirmo daļu varēs aplūkot tagad, bet otro – izstādes trešajā posmā.

Jau minētais „Silbadores” ir skaņu mākslas darbs, kas veltīts Kanāriju salās dzimušās un šobrīd apdraudētās svilpienu valodas el silbo apzināšanai no mākslinieciskas perspektīvas. Izstādē – precīzāk sakot Botāniskā dārza Palmu mājā – tas būs klausāms līdz 20. jūlijam, taču atklāšanas pasākumā darbs tiks papildināts ar īpašu performanci, kurā piedalīsies svilpošanas meistars Kiko Korea, kurš nāk no Kanāriju salām un kopš dzimšanas pārvalda minēto valodu, kas balstīta tikai un vienīgi un svilpošanas tehnikām.

naba90Heimo Latnera un Judītes Laubas uzmanības lokā ir balss mitoloģisko, fenomenoloģisko, estētisko un politisko blakusnozīmju pētījumi. 2012. gadā viņi apceļoja Gomeras salu, lai izpētītu el silbo svilpošanas valodu. el silbo ir saziņas līdzeklis, kas mutisko runu pārveido svilpienos, un sākotnēji tas kalpoja saziņas nodrošināšanai lielākos attālumos – svilpiens var nodot ziņu piecu kilometru tālumā, tādā veidā pārraidot cilvēka balsi maksimāli tālu bez jebkādiem tehniskiem palīglīdzekļiem. Tā kā el silbo var pārveidot jebkuru valodu svilpienos, „SKAN II” prezentētās instalācijas ietvaros pirmo reizi El Silbo tehnikā tiks svilpots teksts latviešu un krievu valodā, izmantojot Latvijas vēsturi kā fonu jautājumiem par kultūras identitāšu veidošanu Eiropas kontekstā. „Svilpiens nozīmē kaut ko gaistošu, ko nevar viennozīmīgi lokalizēt,” komentē mākslinieki. „Un beigu beigās tas kļūst par dēmonisku figūru.”

Otrajā izstādes posmā tiks izmantotas arī pirmajā izstādes posmā neapgūtas telpas – piemēram, Botāniskā dārzā esošajā observatorijā, būs uzstādīta instalācija „LEJUP LEJUP LEJUP LEJUP”, ko radījuši zviedru konceptuālie mākslinieki K.M. fon Hausvolfs un Leifs Elgrēns, kas pazīstami arī kā minimālistiska avangarda mūziķi. Katrs observatorijas stāvs, ieskaitot pagrabu tiks no iekšpuses nokrāsots atšķirīgā krāsā, un katrā stāvā būs dzirdama kosmiskas asociācijas rosinoša skaņa, padarot šo celtni par sava veida visuma signālu uztvērējstaciju, kas katram no tās apmeklētājiem ļauj pieslēgties citpasaulīgai strāvai. Hausvolfs duetā ar Elgrēnu 2001. gadā pārstāvēja Zviedriju Venēcijas biennālē, savukārt kā solo mākslinieks to atkārtoja arī 2003. un 2005. gadā.

Pilns „SKAN II” otrajā posmā pārstāvēto mākslinieku saraksts: Tommi Grenlunds un Peteri Nisunens (Tommi Grönlund & Petteri Nisunen) – Somija; Leifs Elgrēns un K.M. fon Hausvolfs (Leif Elggren & C.M. von Hauswolff) – Zviedrija; Heimo Latners un Judīte Lauba (Heimo Lattner & Judith Laub) – Vācija; Makss Īstlijs (Max Eastley) – Lielbritānija; Anke Ekarda (Anke Eckardt) – Vācija; Evelīna Deičmane  – Latvija; RIXC un Voldemārs Johansons – Latvija. Klātesošs būs arī pirmajā posmā prezentētais vācu mākslinieka Dāvida Helbika (David Helbich) audiogids „Rīgas takas”.

Atgādinām, ka šis ir tikai otrais no trim izstādes posmiem, un tam šajās pašās norises vietās sekos vēl viena mēnesi gara ekspozīcija, ilgstot no 25. jūlija līdz 24. augustam. Pārstāvēti tiks gan starptautiski pazīstami mākslinieki, piemēram, Edvīns van der Heide un Jans-Peters Zontāgs (Edwin van der Heide & Jan-Peter E.R. Sonntag), gan latviešu mākslinieki Voldemārs Johansons un Evelīna Deičmane.

Izstādes galvenie atbalstītāji ir Nodibinājums Rīga 2014, EUNIC Global (Eiropas Savienības Nacionālo kultūras institūtu tīkls), Lielbritānijas Padome, Dānijas Kultūras institūts, Francijas Institūts, Gētes institūts Rīgā, Ziemeļu ministru padomes birojs (EUNIC Rīgas pārstāvniecība), Austrijas vēstniecība, Valsts kultūrkapitāla fonds un Eiropas Savienības programma “Kultūra”.

Botāniskā dārza ekspozīcijas darba laiki: trešdiena – svētdiena 13-18 (Botāniskā dārza ieejas maksa pieaugušajiem – 3 EUR).

Share Button