Atklāta Janas Vinderenas jaundarba ekspozīcija

Pirmīt izziņotā norvēģu mākslinieces Janas Vinderenas (Jana Winderen) rezidence Latvijā rezultējusi darbā „Out there”, kas no 5. līdz 18. oktobrim ir aplūkojams Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Ekspozīcijas apmeklējums – bezmaksas.

jana02No vides ierakstiem veidotā daudzkanālu skaņas kompozīcija “OUT THERE” sākas ar Baltijas jūras šalkoņu un pamazām ieiet smalkākās ūdens skaņu pasaules niansēs, tostarp zemūdens insektu skaņās, kā arī ultraskaņas ierakstos, kas, tiekot palēnināti, ir padarīti dzirdami cilvēka ausij. Visi darbā dzirdamie materiāli tika ierakstīti, māksliniecei Janai Vinderenai uzturoties Ķemeru nacionālajā parkā. Daļai ultraskaņas ierakstu skaņas avots ir skaidrs, kā, piemēram, tas ir ar sikspārņu spalgo pīkstēšanu, daļai tas paliek neatklāts pat pašai autorei, kā tas ir ar spocīgajām skaņām kādā pamestā īpašumā meža vidū.

“Mēs atpazīstam sevi kā izrietošus no apkārtējās vides, mūsu maņām un mūsu spējas izdzīvot,” saka māksliniece. “Ir intriģējoši palūkoties uz pasauli ārpus šīs domāšanas. Lai izdzīvotu pasaulē, mēs esam izstrādājuši navigācijas sistēmas un teorijas, kas allaž grozās ap mums pašiem, taču mēs piemirstam ieklausīties īsteni mazajos šis pasaules radījumos, kā arī tajā klusumā, kas dabā mūsu darbiem paliek aiz muguras.”

Šis ir darbs ir daļa no nepieradinātās mūzikas un ar to saistītās mākslas festivāla “Skaņu mežs’2015” programmas, un tas ir tapis īpaši šim, trīspadsmitajam, festivāla izlaidumam.

Jana Vinderena ir norvēģu mūziķe un skaņu māksliniece, kas primāri strādā ar vides ierakstu apstrādi, meklējot šajās skaņās muzikālas īpašības. 2011. gadā Vinderena saņēmusi Ars Electronica balvu, un 2013. gadā viņas darbi izstādi prestižajā Ņujorkas muzejā MoMA (Museum of Modern Art). Viņas audio darbus izdod britu izdevniecība Touch.

Ekspozīcijas darba laiki: darbadienās – 13:00 – 20:00; brīvdienās 13:00 – 17:00.

“Out there” ir daļa no festivālu “Skaņu mežs” (Latvija) un “Insomnia” (Norvēģija) sadarbības projekta “Eksperimentālās mūzikas bākas: Rīga – Trumse”, kas tiek īstenots, izmantojot 99 000 EUR izmantojot piešķīrumu no Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas ar EEZ finanšu instrumenta starpniecību.

www.janawinderen.com

www.eeagrants.org

LOGO

Share Button