Johansons un Nīstrēms Rīgā noslēdz darbu pie kompozīcijas

Latviešu vizuālais mākslinieks un komponists Voldemārs Johansons šajās dienās noslēdz darbu pie kompozīcijas „Op. 34” – jaundarba, kas projekta „Eksperimentālās mūzikas bākas: Rīga – Trumse” ietvaros viņam pasūtīts, lai sekojoši tiktu atskaņots Rīgas festivālā „Skaņu Mežs’2015” un Trumses festivālā „Insomnia”. Šajā darbā viņam pievienojies norvēģu laikmetīgās mūzikas interprets Rolfs Ēriks Nīstrēms (Rolf-Erik Nystrøm).

Johansona darbs ar Nīstrēmu ir otrā stadija darbā pie „Op. 34” – pirmā stadija tika izpildīta, sastrādājoties ar norvēģu brīvās improvizācijas saksofonistu Frūdi Jerstādu (Frode Gjerstad), kurš jaundarbam ierakstīja vairākas solo saksofona partijas – tās darbā tiks elektroniski apstrādātas, un sastādīs nozīmīgu daļu no kompozīcijas „skeleta”. Uzturoties rezidencē Lofotu salās, Johansons turpināja veidot skaņdarba pamatuzbūvi, un integrēt tajā Jerstāda sniegtos skaņu materiālus.

Dzīvajā darba izpildījumā savukārt Johansonam pievienosies jau minētais Nīstrēms, kura spēlētais saksofons spoguļosies ar elektroniski apstrādātajiem Jerstāda solo ierakstiem. Sekojoši, arī Nīstrēma instrumenta skaņas tiks pakļautas elektroniskai apstrādei „dzīvajā” režīmā. No 11. – 15. septembrim, Nīstrēms viesojas Rīgā, lai ar Johansonu pabeigtu darbu pie kompozīcijas.

Rolfs Ēriks Nīstrēms

Rolfs Ēriks Nīstrēms

Saksofonists Rolfs Ēriks Nīstrēms ir viens no Norvēģijas apbalvotākajiem un starptautiski aktīvākajiem mūziķiem. Nīstrēma īpašais talants ļauj viņam realizēt tādu tembrālu kontroli, kas izaicina vairums cilvēku priekšstatu par to, ko iespējams izdarīt ar saksofonu – instrumentu, kas viņa rokās kļūst par viņa personīgajai izteiksmei pakārtotu instrumentu. Nīstrēma darbība aptver solista lomu Oslo Filharmonijas orķestrī un citos Ziemeļvalstu un starptautiskos ansambļos, un viņam speciāli radītas mūzikas izpildīšanu, kā tas ir tādu komponistu kā Lukas Frančeskoni (Luca Francesconi), Ričarda Bareta (Richard Barrett), Voldemāra Johansona un citu gadījumā.

„Op. 34” pirmatskaņojums notiks festivālā „Skaņu mežs” (10. oktobrī, mūzikas namā „Daile”), un tas tiks sekojoši atskaņots arī festivālā „Insomnia” (16. – 24. oktobris).

Projekta „Eksperimentālās mūzikas bākas: Rīga – Trumse” galvenais mērķis ir īstenot festivālu Skaņu mežs un Insomnia sadarbību četros slāņos, kas sevī ietver kopīga latviešu-norvēģu skaņdarba producēšanu, latviešu-norvēģu mūziķu apmaiņu starp festivālu programmām, kopīgas programmas izstrādi un individuālu skaņu mākslas jaundarbu apmaiņu starp Rīgu un Trumsi ar rezidenču palīdzību, visos četros slāņos uzsverot abu pilsētu unikālās skaņu vides un to iespējamo simbiozi. Projekts tiek īstenots, izmantojot 99 000 EUR piešķīrumu no Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas ar EEZ finanšu instrumenta starpniecību.

Vairāk info: www.eeagrants.org

LOGO

Share Button