Māksliniece Jana Vinderena sākusi radošo rezidenci Rīgā

Norvēģu māksliniece Jana Vinderena (Jana Winderen) no 12. līdz 16. augustam uzturēsies radošā rezidencē Rīgā, lai radītu jaundarbu, kas tiks iekļauts festivāla „Skaņu mežs’2015” oficiālajā programmā.

Topošā skaņu instalācija tiks izstādīta Latvijas Nacionālajā bibliotēkā no 5. līdz 18. oktobrim. Tās pamatā būs šajā rezidencē veiktā izpēte, kuru Vinderena nupat uzsākusi Ķemeru nacionālajā parkā. Viena no vispārēji definējamām tēmām, kas interesē mākslinieci, ir dabas pārveidošanās cilvēka ietekmē, tāpēc iespējamais topošā darba fokuss varētu būt balstīts izpētē par vietējām insektu kolonijām, ūdensaugiem vai minerālavotiem.

jana02Jana Vinderena ir norvēģu mūziķe un skaņu māksliniece, kas primāri strādā ar vides ierakstu apstrādi, meklējot šajās skaņās muzikālas īpašības. 2011. gadā Vinderena saņēmusi Ars Electronica balvu, un 2013. gadā viņas darbi izstādīti prestižajā Ņujorkas muzejā MoMA (Museum of Modern Art). Viņas audio darbus izdod britu izdevniecība Touch. Vinderena ir izglītota kā mikrobioloģe un matemātiķe, un mākslinieces karjeru sākusi tikai laiku pēc studiju beigšanas – no šejienes arī viņas pastiprinātā interese par dabu un tās saskarsmi ar urbānu vidi vai cilvēci kā tādu.

Vinderenas viesošanās Rīgā ir daļa no projekta „Eksperimentālās mūzikas bākas: Rīga – Trumse”, kura pamatā ir sadarbība starp Skaņu mežu un norvēģu festivālu „Insomnia”. Konkrētajā gadījumā tiek īstenota festivālu „apmaiņa” ar rezidencēm un jaundarbiem – kamēr norvēģu māksliniece Vinderena apciemo Rīgu, lai radītu jaundarbu, kas atspoguļo pilsētas skanisko vidi, latviešu māksliniece Evelīna Deičmane-Vida rada tematiski līdzīgu jaundarbu festivāla „Insomnia” programmai.

Atgādinām, ka festivāls „Insomnia” noritēs Trumsē, 16. – 24. oktobrī.

Projekta „Eksperimentālās mūzikas bākas: Rīga – Trumse” galvenais mērķis ir īstenot festivālu Skaņu mežs un Insomnia sadarbību četros slāņos, kas sevī ietver kopīga latviešu-norvēģu skaņdarba producēšanu, latviešu-norvēģu mūziķu apmaiņu starp festivālu programmām, kopīgas programmas izstrādi un individuālu skaņu mākslas jaundarbu apmaiņu starp Rīgu un Trumsi ar rezidenču palīdzību, visos četros slāņos uzsverot abu pilsētu unikālās skaņu vides un to iespējamo simbiozi.

Vairāk informācijas: www.eeagrants.org

LOGO

Share Button