Skaņu Mežā – ambientās mūzikas komponists Kristofs Hīmans

9. oktobrī, otrajā nepieradinātās mūzikas festivāla „Skaņu Mežs’2015” koncertvakarā, Rīgā uzstāsies vācu ambientās mūzikas komponists Kristofs Hīmans (Christoph Heemann), kas pazīstams arī kā izdevniecības Drag City meitasuzņēmuma Streamline vadītājs.

SkanuMezsKristofs Hīmans rada sapņainu, taču arī saspringtu un tumšu ambientu mūziku ar skaņu kolāžu elementiem. Dominējoša tendence viņa radošajā darbībā ir vēlme radīt vizuāli suģestējošu mūziku, proti, sava veida kino ausij, tiesa, viņa izpratne par šo konceptu atšķiras no tā, kā to saprata musique concrete pionieri. Hīmans ir izdevis kopīgus ierakstus ar tādiem mūziķiem kā Merzbow, Lī Ranaldo (Lee Ranaldo) un Džimu O’Rurku (Jim O’Rourke).

Kristofs Hīmans nāk no muzikālas ģimenes – gan viņa vecākiem, gan visiem viņa brāļiem un māsām bijusi muzikāla izglītība, taču viņš jau agrā vecumā no tās atteicies, vēlēdamies „atrast individuālāku veidu, kā iemācīties radīt”. No 13 gadu vecuma gan Hīmans tika padziļināti izglītots mūzikas teorijā, pateicoties viņa entuziastiskajam vidusskolas mūzikas skolotājam.

Hīmans ir studējis mākslas vēsturi, filozofiju un angļu literatūru Āhenes Tehniskajā universitātē, un jau šo studiju laikā bija sācis eksperimentēt ar elektroniskiem instrumentiem un skaņu aparatūru – 1983. gadā šiem eksperimentiem pievienojās arī Ahims Flāms (Achim Flaam) un viņa brālis Andreass Martins (Adreas Martin), un trijotne dibināja grupu Hirsche Nicht Aufs Sofa, pazīstamu arī kā HNAS. Pašu dibinātajā izdevniecībā Dom grupa HNAS publicēja sirreālas un uzsvērti post-modernas kolāžmūzikas ierakstus, kas sevī ietvēra musique concrete elementus, folkloru un krietnu daudzumu humora. HNAS albumu Melchior producēja apvienības Nurse With Wound vadītājs Stīvens Steipltons (Steven Stapleton).

1989. gadā Hīmans uzsāka savu ilgstošo sadarbību ar amerikāņu mūziķi, bijušo grupas Sonic Youth dalībnieku Džimu O’Rurku – abi sadarbojās kvarteta Mimir ietvaros, taču pēc grupas izjukšanas turpināja sastrādāties un vēl aizvien strādā kopā zem projekta nosaukuma Plastic Palace People. 2015. gada janvārī nāca klajā jaunākais dueta albums From the Host of Late-comers.

Hīmans savu pirmo solo albumu publicēja 1990. gadā.

Kristofs Hīmans ir arī mūzikas izdevējs – viņš ir ietekmīgās amerikāņu izdevniecības Drag City meitasuzņēmuma Streamline vadītājs, un citu starpā ir publicējis Keidži Haino (Keiji Haino), Viljama Basinska (William Basinski) un Nurse With Wound mūziku. Hīmans kā producents strādājis arī pie minimālisma komponista Šarlemāna Palestaina (Charlemagne Palestine) un eksperimentālā roka grupas Current 93 ierakstiem.

Kristofa Hīmana uzstāšanās Rīgā ir daļa no projekta „Eksperimentālās mūzikas bākas: Rīga – Trumse” (projekta nr. EEZLV04/GSKA/2013/10). Projekta galvenais mērķis ir īstenot festivālu „Skaņu mežs” un „Insomnia” sadarbību četros slāņos, kas sevī ietver kopīga latviešu-norvēģu skaņdarba producēšanu, latviešu-norvēģu mūziķu apmaiņu starp festivālu programmām, kopīgas programmas izstrādi un individuālu skaņu mākslas jaundarbu apmaiņu starp Rīgu un Trumsi ar rezidenču palīdzību, visos slāņos uzsverot abu pilsētu savdabīgās skaniskās pasaules un to iespējamo simbiozi. Projekta plānotais budžets ir 114 729.00 eiro. 86,38% no projekta izmaksām tiek līdzfinansēti no Eiropas Ekonomiskās Zonas finanšu instrumenta programmas LV04 „Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un atjaunināšana” neliela apjoma grantu shēmas „Kultūras apmaiņa” finanšu līdzekļiem.

Festivālu Skaņu mežs atbalsta arī VKKF, Rīgas dome un Eiropas savienības programma „Radošā Eiropa”. Festivāla norises vieta tiks izziņota tuvākajos mēnešos.

Vairāk info:

www.christophheemann.de

Video:


Share Button