Skaņu Mežā’2015 – Pāls Nilsens-Lovs

Rudenī nepieradinātās mūzikas festivālā Skaņu mežs uzstāsies norvēģu improvizētājs Pāls Nilsens-Lovs (Paal Nilssen-Love), ko britu izdevums The Guardian šī gada sākumā nodēvējis par vienu no labākajiem bundziniekiem pasaulē. Viņa uzstāšanās notiks 10. oktobrī – noslēdzošajā festivāla koncertvakarā. Festivālā mūziķis uzstāsies gan solo, gan kopā ar kādu vēl neizziņotu viesi.

Četrdesmit gadus vecais Pāls Nilsens-Lovs (Paal Nilssen-Love) ir ticis nosaukts par „vienu no pasaules labākajiem bundziniekiem” (The Guardian), „vienu no redzamākajiem perkusionistiem Eiropā” (Cafe OTO) un „vienu no inovatīvākajiem, dinamiskākajiem un daudzpusīgākajiem bundziniekiem improvizētajā mūzikā” (Down Beat).

„Viena no manām primārajām interesēm ir spēlēt mūziku, kas ir ļoti intensīva un pārsātināta ar enerģiju,” apgalvo bundzinieks. „Es uzskatu, ka mūzikas spēlēšanai jābūt apveltītai ar ļoti saspringtu, fizisku sajūtu, lai arī tāda muzicēšana pieprasa spēkus izsmeļošu slodzi instrumentālistam.”

ByZigaKoritnik2006Nilsens-Lovs nāk no skandināvu brīvās improvizācijas kopienas, un sākotnēji ieguva popularitāti kā Matsa Gustavsona (Mats Gustafsson) trio The Thing dalībnieks. Viņš bieži uzstājas duetos, un uztur ilgstošas radošas attiecības ar slavenākajiem saksofonistiem brīvajā improvizācijā un frīdžezā, tostarp jau minēto Matsu Gustavsonu (Mats Gustafsson), Pēteru Brocmanu (Peter Brotzmann), Kenu Vandermarku (Ken Vandermark), Džo Makfī (Joe McPhee), Akira Sakata (Akira Sakata), Frūdi Jerstādu (Frode Gjerstad) un citiem.

Lovs ir aktīvs arī trokšņu mūzikas scēnā, bieži sadarbojoties ar tautiešiem Lasi Marhaugu (Lasse Marhaug) un Maju Ratki (Maja. S.K. Ratkje), un noizrokā, uzstājoties elektriskās ģitāras un bungu duetos ar no-wave leģendu Arto Lindseju (Arto Lindsay), Džeimsu Plotkinu (James Plotkin) no grupas Khanate, Teriju Eksu (Terrie Ex) no grupas The Ex un 2013. gada Skaņu meža viesi Otomo Jošihidi (Otomo Yoshihide).

2013. gadā Nilsens-Lovs dibināja pats savu orķestri – 12 cilvēku ansambli ar nosaukumu Paal Nilssen-Love Large Unit, kas izpilda bundzinieka rakstītās kompozīcijas un improvizē viņa vadībā. Ansambļa pirmie ieraksti tika izdoti 2014. gadā.

Visai nozīmīga Pāla Nilsena-Lova daiļrades daļa ir solo bungu improvizācijas – līdz šim brīdim bundzinieks izdevis piecus solo bungu ierakstus, un arī bieži sniedz solo priekšnesumus.

Skaņu mežā’2015 Nilsens-Lovs sniegts dubultu priekšnesumu: no sākuma bundzinieks uzstāsies solo, taču pēc tam improvizēs duetā ar kādu vēl neizziņotu tenorsaksofonistu. Sekojiet medijiem, lai uzzinātu, kas būs šis mākslinieks!

Pāla Nilsena-Lova uzstāšanās Rīgā ir daļa no projekta „Eksperimentālās mūzikas bākas: Rīga – Trumse” (projekta nr. EEZLV04/GSKA/2013/10). Projekta galvenais mērķis ir īstenot festivālu „Skaņu mežs” un „Insomnia” sadarbību četros slāņos, kas sevī ietver kopīga latviešu-norvēģu skaņdarba producēšanu, latviešu-norvēģu mūziķu apmaiņu starp festivālu programmām, kopīgas programmas izstrādi un individuālu skaņu mākslas jaundarbu apmaiņu starp Rīgu un Trumsi ar rezidenču palīdzību, visos slāņos uzsverot abu pilsētu savdabīgās skaniskās pasaules un to iespējamo simbiozi. Projekta plānotais budžets ir 114 729.00 eiro. 86,38% no projekta izmaksām tiek līdzfinansēti no Eiropas Ekonomiskās Zonas finanšu instrumenta programmas LV04 „Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana un atjaunināšana” neliela apjoma grantu shēmas „Kultūras apmaiņa” finanšu līdzekļiem.

Festivālu Skaņu mežs atbalsta arī VKKF, Rīgas dome un Eiropas savienības programma „Radošā Eiropa”. Festivāla norises vieta tiks izziņota tuvākajos mēnešos.

www.paalnilssen-love.com/

Video:

 

LOGO

 

Share Button