Otrais JVLMA mūsdienu mūzikas festivāls deciBels

decNo 16. līdz 20. februārim Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā norisināsies Otrais mūsdienu mūzikas festivāls „deciBels”, ļaujot paraudzīties uz mūsdienu mūzikas aktivitātēm akadēmijā un ārpus tās iespējami plašākā kontekstā.

„deciBels”, kura idejas autors un mākslinieciskais vadītājs ir komponists un JVLMA docents Rolands Kronlaks, jau guvis ievērību gan klausītāju, gan arī JVLMA studentu vidū, kļūstot par sava veida muzikālo laboratoriju, kur satiekas mūziķi, kas citos apstākļos nesatiktos un atskaņojot mūziku, kas iepazīta, pateicoties tieši šim festivālam. Šogad Festivāls piedāvās septiņus dažādu mūzikas žanru koncertus, sniedzot iespēju uzzināt mūsdienu mūzikas aktualitātes un tendences kā Latvijā, tā ārzemēs. Festivāla radošajā procesā iesaistīsies arī jauns partneris – Latvijas Kultūras koledžas gaismas dizaina studenti, kuri gaismu mākslinieka Egīla Kupča virsvadībā veidos koncertu gaismu režijas.

Viens no šī Festivāla vienojošiem aspektiem ir cilpu (loop) tehnikas pielietojums, ar kura dažādām izpausmēm klausītāji tiks iepazīstināti pirmajos divos koncertos. Pirmais, Festivāla atklāšanas koncertsLOOPS”, izskanēs 16. februārī plkst. 19:00 JVLMA Lielajā zālē. Tā centrā būs virtuoza un izsmalcināta laikmetīgā kamermūzika, kuru atskaņos solisti, jau augstu novērtētie akadēmijas studenti, Guntars Freibergs (vibrofons), Nadīna Zapacka (flauta), Rihards Plešanovs (klavieres) un Aleksejs Bahirs (vijole) u.c. Skaņdarbu autori ir izcilie mūsdienu mūzikas autori Tomass Adess (Adès), Jespers Nordīns (Nordin) un Filips Irels (Hurel), kura skaņdarbi no cikla Loops (koncertā skanēs divi no tiem) tiek iekļauti prestižos starptautiskos konkursos kā obligātie darbi un ir liels izaicinājums visprasmīgākajiem mūziķiem. Koncertā būs iespēja dzirdēt arī 2015. gada Pētera Vaska fonda jaundarbu konkursā uzvarējušo Lindas Leimanes skaņdarbu Mémoire Involontaire, kā arī Armanda Aleksandravičus Megpróbálom, kas radies folkloras ekspedīcijas iespaidos Ungārijā un Austrijā.

17. februārī plkst. 19:00 JVLMA Lielajā zālē un 19. februārī plkst. 18:00 Saldus mūzikas un mākslas skolā uzstāsies festivāla viesis, saksofonists Klauss Gēzings (Gesing, Itālija – Vācija). Mūziķis ir vairāku starptautisko konkursu laureāts un viens no pieprasītākajiem skatuves partneriem kā džeza, tā akadēmiskās mūzikas žanros. Sevišķi būtu jāizceļ Gēzinga sadarbība ar pianistu Glauko Venīru un britu džeza mūzikas dīvu Normu Vinstoni, ar kuriem kopā izdoti trīs albumi ierakstu kompānijas ECM paspārnē. Koncerta nosaukums “reaLTime” un arī programmas lielākā daļa ir atsauce uz Klausa Gēzinga pirmo soloalbumu, kurš iznāca 2015. gadā un sakausē sevī improvizētās mūzikas, džeza un pasaules mūzikas ietekmes. Mūziķis savā priekšnesumā pielieto elektroniskās cilpu tehnoloģijas, atskaņojuma laikā vienu virs otras slāņojot melodijas un ritma līnijas – viss notiek reālā laikā, bez iepriekš ierakstītu un apstrādātu skaņu motīvu izmantošanas. Koncertā dzirdēsim arī komponista Riharda Zaļupes vienu no jaunākajiem veikumiem – skaņdarbu saksofonu kvartetam, sitaminstrumentiem un elektronikai Extension in Blur, kurā Gēzings kā soprāna saksofonists pievienosies Rīgas Saksofonu kvarteta mūziķiem un Rihardam Zaļupem.

Festivālā „deciBels” nozīmīga vieta atvēlēta arī jauno komponistu daiļradei, ko būs iespējams dzirdēt divos koncertos; 18. februārī plkst. 19:00 JVLMA Lielajā zālē koncertā „INCOGNITO”, kad JVLMA jauktā kora un jauno diriģentu atskaņojumā izskanēs kompozīcijas katedras studentu jaundarbi korim un dažādiem mūzikas instrumentiem, kā arī 19. februārī plkst. 18:00 koncertzālē „Ave Sol” koncertā „DD ORĶESTRIS”, kad Krista Auznieka, Armanda Aleksandravičus, Leonīda Lobreva, Džekina Pusona, Sergeja Istratija un Rūdolfa Macata mūziku atskaņos „Draugu un domubiedru orķestris” diriģenta Jāņa Liepiņa vadībā. Šo koncertu organizē Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības koncertorganizācija “Ave Sol”.

Pirmajā festivālā „deciBels” viens no apmeklētākajiem un publikas iemīļotākajiem koncertiem, ko augsti novērtēja arī mūzikas profesionāļi, bija džeza un etnomuzikoloģijas studentu sadarbības projekts, tāpēc arī šogad ārēji atšķirīgo, bet patiesībā ļoti līdzīgo specialitāšu studenti veidos jaunu koncertprogrammu, apvienojot tautas un džeza mūzikas elementus vienotā skaņurakstā. Ar rezultātu klausītāji aicināti iepazīstināties 19. februārī plkst. 20:00 JVLMA Lielajā zālē koncertā „ETNO+JAZZ vol.2”.

Koncerts „STIMME20. februārī plkst. 17:00 JVLMA Akmens zālē kļūs par festivāla izskaņu. Tajā būs dzirdama Annas Ķirses, Antona Safronova, Pētera Plakida un Andra Dzenīša vokālā kamermūzika, kā arī Evijas Skuķes un Ievas Epneres audiovizuālā kompozīcija “Aptumsums. Saule.” Programmu atskaņos soprāni Ilona Dzērve un Laima Lediņa un čelliste Undīne Balode.

Festivāla ietvaros notiks arī Klausa Gēzinga meistarklases – lekcija par mūzikas tehnoloģiju pielietojumu (16.02, 14.00, JVLMA 319. auditorijā), meistarklase džeza saksofonā (16.02, 16.00, JVLMA 325. auditorijā) un meistarklase klasiskajā saksofonā (18.02, 10.00, JVLMA 205. auditorijā).

Papildu informācija:

https://www.facebook.com/festivaldecibels/

Share Button