Nepieradinātās mūzikas festivāls „Skaņu mežs’2018” noritēs šonedēļ – 12. un 13. oktobrī -mūzikas namā „Daile”. Festivālā uzstāsies grupas „Sonic Youth” līderis Tērstons Mūrs (Thurston Moore), ambientās mūzikas klasiķis Viljams Basinskis (William Basinski), eksperimentālā dziesminiece Grouper, „Grammy” balvai nominētais mikrotonālās mūzikas altists Mets Maneri (Mat Maneri), alternatīvā repa mākslinieks Busdriver un daudzi citi. Biļetes iespējams iegādāties „Biļešu servisa” kasēs un www.bilesuserviss.lv.
Festivālā uzstāsies leģendārās indīroka grupas „Sonic Youth” līderis Tērstons Mūrs (Thurston Moore), kas vairākkārt (mediju Spin un Rolling Stone topos) nodēvēts par vienu no visu laiku labākajiem ģitāristiem. Viņš uz skatuves kāps kopā ar zviedru eksperimentālās mūzikas multitalantu Matsu Gustavsonu (Mats Gustafsson), kas savu karjeru sāka brīvās improvizācijas laukā, taču piedālās visdažādāko žanru projektos, ieskaitot trokšņu mūziku, eksperimentālo metālu, minimālismu un kamermūziku. Viņš spēlēs elektroniku un pūšaminstrumentus.
Festivālā gaidāms arī ambientās mūzikas klasiķis Viljams Basinskis (William Basinski) kura darbu ciklu „The Disintegration Loops” mūzikas kritikas medijs Pitchfork nodēvējis par vienu no trim visu laiku labākajiem ambientās mūzikas ierakstiem. Pitchfork, Basinska daiļradi raksturojis sekojoši: „Šī ir mūzika, kas ļauj noticēt paradīzei, un pārliecina jūs, ka paradīze izklausās tieši šādi.” Tikmēr medijs Vice nosaucis Basinska darbus par „skumjāko mūziku pasaulē”.
Basinski par iedvesmas avotu dēvē arī kāda cita „Skaņu meža” viešņa – eksperimentālā drīmpopa dziesminiece Grouper, kas savā daiļradē apvieno ambientās mūzikas un drīmpopa elementus, radot dziesmas, kas teju izzūd savā sērīgi miglainajā noskaņā. Aprīļa sākumā jau minētais medijs Pitchfork publicēja sarakstu ar 30 visu laiku labākajiem drīmpopa albumiem – Grouper tajā iekļuva ar veseliem diviem ierakstiem: 2014. gada „Ruins” un 2008. gada „Dragging a Dead Deer Up a Hill”.
Eksperimentālā hip-hopa žanru šogad festivālā pārstāvēs Losandželosas reperis Busdriver, kas bieži tiek raksturots kā dikcijas un ātruma izpratnē īpaši veikls, intelektuāls reperis, kas stilistiski sliecas uz tekstuāli blīviem, gramatiski sarežģītiem un apziņas plūsmai radniecīgiem tekstiem.
Šī gada festivāla goda viesis ir franču komponists Tristans Miraijs (Tristan Murail), ko līdzās Žerāram Grizē (Gerard Grisey) dēvē par vienu spektrālisma tēviem. 4. oktobrī Miraijs sniedza lekciju Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, bet 12. oktobrī viņa mūziku izpildīs Quatuor Diotima, ko medijs LA Times nodēvējis par labāko stīgu kvartetu Francijā. Spektrālisms ir pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados radusies kompozīcijas tehnika – saskaņā ar to, kompozicionāli lēmumi tiem pieņemti, vadoties pēc ar datortehnikas palīdzību veiktas skaņu spektra analīzes (sonogrāfiskiem atveidojumiem un matemātiskas analīzes). Tembrs ir vadošais šīs mūzikas parametrs.
Abus centrālos koncertvakarus atklās latviešu mūziķi – pianists Rūdolfs Macats, kā arī čellists Ēriks Kiršfelds ar Lindas Leimanes darba pirmatskaņojumu.
Par īpašu notikumu uzskatāma „Grammy” balvai nominētā amerikāņu mikrotonālās improvizācijas altista Meta Maneri (Mat Maneri) pirmā sadarbība ar RED Trio – ansambli no šobrīd īpaši vitālās Portugāles brīvās improvizācijas scēnas.
Festivāls noslēgsies ar ritmiskās mūzikas programmu 13. oktobra koncertvakara beigās, kurā piedalīsies „Birmingemas skaņas” pionieris un tumšā tehno meistars Regis, kā arī viens no geto hausam radniecīgā žanra footwork radītājiem RP Boo.
„Skaņu meža” līdzdibināto novatoriskajai mūzikai veltīto platformu SHAPE festivāla programmā pārstāvēs elektroniskās mūzikas komponiste Katerina Barbjeri (Caterina Barbieri), kuras albums „Patterns of Consciousness” tika iekļauts žurnāla The Wire 2017. gada piecdesmit labāko mūzikas ierakstu apokopojumā, tāpat arī poļu-britu trokšņu mūzikas duets NAKED un latviešu eksperimentālā metāla grupa TESA.
„Biļešu servisā” iespējams iegādāties gan atsevišķas biļetes uz koncertvakariem, gan divu dienu abonementus uz festivālu. Abonements uz divām festivāla dienām maksā 23 EUR un ir nopērkams tikai iepriekšpārdošanā, savukārt biļešu sākotnējās cenas uz koncertvakariem iepriekšpārdošanā ir šādas: 12. oktobris – 15 EUR, 13. oktobris – 15 EUR.
„Skaņu mežs” ir starptautiskās festivālu savienības un mūzikas platformas SHAPE līdzdibinātājs un koordinētājs. Tas turpina tikt uzskatīts par vērienīgāko avangarda un nepieradinātajai mūzikai veltīto notikumu Baltijas valstīs.
Platformu SHAPE un visus tās māksliniekus, kas uzstājas „Skaņu mežā”, atbalsta Eiropas Savienības programma „Radošā Eiropa”.
Festivālu „Skaņu mežs” atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Kultūras ministrija, ASV vēstniecība un fonds Trust for Mutual Understanding. Festivāla komerciālie atbalstītāji ir iRobot, Red Bull Music Academy un Valmiermuižas alus. „Skaņu mežs” ir dalībnieks starptautiskajā tīmeklī ICAS (International Cities of Advanced Sound).