Skaņu mežā’2020 atcelto KTL koncertu aizstās 3 jauni priekšnesumi

Nepieradinātās mūzikas festivāla „Skaņu mežs’2020” centrālie koncertvakari šogad notiks 9. un 10. oktobrī kultūras ēkā Hanzas Perons (Hanzas iela 16a), savukārt tā bezmaksas ievadkoncerts noritēs 2. oktobrī Jaunās Teikas rajonā, jaunajās pasākumu telpās “Fantadroms” (Gustava Zemgala gatve 74a, 1.stāvs, ēka Henrihs). Iepriekš izziņotais dueta KTL priekšnesums ar Covid-19 pandēmiju saistītu praktisku šķēršļu dēļ ticis atcelts, taču to aizstās trīs citi priekšnesumi: KTL dalībnieka Pītera Rēberga (Peter Rehberg) duets ar mūziķi Niku Kolku Voidu (Nik Colk Void) no grupas Factory Floor, ēģiptiešu dziedātāja Nada El Šazlī (Nadah El Shazly), kā arī saksofonistu Ļuda Mockūna (Liudas Mockunas) un Arvīda Kazlauska (Arvydas Kazlauskas) duets.

Koncertprogrammas papildinājumi

Atceltā KTL koncertvakarā vietā „Skaņu meža” programmu papildinās kāds cits KTL dalībnieka Pītera Rēberga projekts – duets NPVR, kurā Rēbergs sadarbojas ar grupas Factory Floor dalībnieci Niku Kolku Voidu.

Pīters Rēbergs, pazīstams arī kā Pita, ir eksperimentālās elektroniskās mūzikas komponists un mūzikas izdevējs – ievērojamās austriešu izdevniecības Editions Mego dibinātājs. Medijs Tiny Mix Tapes Edtions Mego raksturojis kā „vienu no mūsu laika nozīmīgākajām eksperimentālās mūzikas izdevniecībām”. Agrīnie Rēberga solo ieraksti „Get Out” un „Get Down” ar savu abstrakto, bet rotaļīgi uzrunājošo formu  iezīmēja jaunas datormūzikas ēras aizsākšanos, un iedvesmoja virkni mākslinieku, kas, organizējoties ap Editions Mego un citām šajā periodā dibinātām izdevniecībām, proponēja elektroniskās mūzikas stilu, kas varēja būt gan abstrakts, vietām citpasaulīgi auksts un akadēmiskās elektroniskās mūzikas – it īpaši Janna Kesnakisa (Iannis Xenakis) vai franču studijas GRM komponistu – ietekmēts, gan arī spējīgs mijiedarboties ar popkultūru un uzrunāt neiniciētus klausītājus.

NPVR ir Rēberga duets ar post-industriālās mūzikas grupas Factory Floor dalībnieci Niku Kolku Voidu (Nik Colk Void). Dueta debija albums „33 33” nāca klajā 2017. gadā. Duets savu daiļradi stāda priekšā kā „pragmatiska disbalansa un psihedēliskas orientēšanās” pieredzi, un tā mūzika ir radīta gan Rēbergam raksturīgās datormūzikas estētikā, gan Kolkas Voidas iniciētu analogu elektronisko instrumentu, tostarp modulāro sintezatoru, eksperimentu rezultātā.

Nada El Šazlī (Nadah El Shazly) ir Kairā dzīvojoša ēģiptiešu dziedātāja, ko žurnāls „Little Village” nodēvējis par „nozīmīgu balsi plaukstošajā Ziemeļāfrikas eksperimentālās mūzikas scēnā”. 2017. gadā tika publicēts viņas debijas albums „Ahwar” ko medijs The Quietus nodēvējis par „perfektu, pacilājošu tradicionālās ēģiptiešu mūzikas apvienojumu ar eksperimentāliem aranžējumiem”. Kritiķis Džozefs Bērnets šajā recenzijā arī piebildis, ka dziedātājas balss ir „neatkārtojami valdzinoša pat vismežonīgākajos ieraksta mirkļos”. Medijs The Wire savukārt šo ierakstu ievietojis savā 50 labāko 2017. gada mūzikas ierakstu sarakstā; 2018. gada jūlijā Nada El Šazlī jau bija redzama uz šī žurnāla vāka. Pati mūziķe apgalvo, ka ar mūziku nodarbojas, jo darīt to, kas viņai sagādā tik patiesu baudu, ir veids kā saglabāt veselo saprātu un cīnīties pret salīdzinoši konservatīvajiem „nerakstītajiem likumiem”, kas valda Ēģiptes mūzikas pasaulē. Šis koncerts notiek projekta REMAIIN, kas šķetina citu kultūru ietekmi rietumu avangarda mūzikā, ietvaros.

Sadarbībā ar Latvijas džeza izdevniecību Jersika Records, „Skaņu mežā” notiks arī saksofonistu Ļuda Mockūna (Liudas Mockūnas) un Arvīda Kazlauska (Arvydas Kazlauskas) dueta albuma „At the Peat Amphitheater „Solstice”” prezentācijas koncerts. Šī albuma ierakstu sesija norisinājās divu dienu garumā Drabiņu purvā, Jelgavas novadā, un tas nāks klajā 2021. gada sākumā. Ļuds Mockūns ir viens no vadošajiem lietuvas frīdžeza mūziķiem, un ir spēlējis ar tādiem šī žanra lielmeistariem kā Berijs Gajs (Barry Guy), Viljams Hukers (William Hooker) un Agusti Fernandess (Agustí Fernández). Arvīds Kazlausks ir latvijā dzīvojošs lietuviešu saksofonists, kas uzskatāms par ievērojamu Latvijas laikmetīgās mūzikas scēnas personību. Kā solists A. Kazlausks ir uzstājies ar Latvijas Nacionālo Simfonisko orķestri, Lietuvas Valsts simfonisko orķestri, valsts kamerorķestri Sinfonietta Rīga, Profesionālo pūtēju orķestri Rīga un orķestri Sinfonia Concertante, un citu starpā ir sniedzis pirmatskaņojumus Rolanda Kronlaka, Andra Dzenīša un Lindas Leimanes kompozīcijām. Šis ir viens no diviem Kazlauska koncertiem „Skaņu mežā’2020” – 2. oktobra koncertvakarā viņš uzstāsies kopā ar Dzenīša vadīto ansambli Woodpecker Project.

Aktuālā pasākuma programma ir atrodama teksta beigās.

Citas nozīmīgas pārmaiņas programmā un koncertu sākuma laikos

Grupa 19 Gadi Pirms Sākuma aktuālajā programmas versijā uzstāsies 10. oktobrī.

2. oktobra koncertvakars noritēs pasākumu telpās „Fantadroms” un sāksies 20:00, savukārt 9. un 10. oktobra koncertvakari sāksies 18:00.

2. oktobra koncertvakaru ievadīs ar „Skaņu meža” vadīto projektu „REMAIIN” saistīta vācu mūzikas žurnālistes Martinas Zīberes (Martina Seeber) lekcija par komponistu Džačinto Šelsi (Giacinto Scelsi). REMAIIN šķetina citu kultūru ietekmi rietumu avangarda mūzikā.

Meistarklašu programma

2. un 9. oktobrī Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas LMT kamerzālē notiks „Skaņu meža” mūziķu meistarklases. Tās vadīs amerikāņu-ungāru saksofonists Andrē Vida (André Vida), Šveicē dzīvojošais amerikāņu brīvās improvizācijas bundzinieks Džeisons Kāns (Jason Kahn) un austriešu trombonists, ievērojamās komponistu skolas „Wandelweiser” dalībnieks Radu Malfati (Radu Malfati).

Andrē Vida ir ievērojamā komponista Entonija Brekstona (Anthony Braxton) skolnieks un viņa kompozīcijās tiek pētītas ne tikai dažādu estētiku kopīgās šķautnes, bet arī jebkura instrumenta spēlēšanas fiziskais aspekts, un jau to idejiskā līmenī parasti tiek iecerēta arī kinētisku instalāciju, horeogrāfijas, apgaismojuma vai kāda cita vizuāla aspekta klātbūtne.

Bundzinieks un elektroniskais mūziķis Džeisons Kāns ir pazīstams kā viens no neatlaidīgākajiem klusās un atturīgās redukcionisma improvizācijas proponētājiem, taču virknē nesenāko ierakstu ir negaidīti sācis eksperimentēt ar daudz impulsīvāku un ekspresīvāku skanējumu – intensīvu bungošanu un intuitīvu, dadaistisku vokālu.

Kritiķis Džeofs Orenss par Radu Malfati raksta sekojoši: „Radu Malfati ir viens no līderiem kustībā, kas avangarda mūziku no jauna padara radikālu. Atsakoties no brīvās improvizācijas ar argumentu, ka tā ir pārāk regulēta, viņš laikmetīgo kompozīciju izvedis ilgās klusuma pauzēs.” Malfati tiek uzskatīts par cilvēku, kas minimālismu atkal padara bīstamu – ekipēts ar provokatīviem viedokļiem par visu, sākot ar džeza mūziku un beidzot ar laikmetīgās mūzikas avangardu, viņš raksta kompozīcijas, kas patiesi atrodas uz mūzikas un skaņas robežas. Malfati ir viens no izteikti klusās un „keidžiskās” komponistu skolas Wandelweiser pārstāvjiem.

Meistarklašu laiki:

  1. oktobris, 12:00 – Andrē Vidas meistarklase par „radošo mūziku”
  2. oktobris, 12:00 – Džeisona Kāna meistarklase par ne-ideomātisko improvizāciju
  3. oktobris, 13:30 – Radu Malfati meistarklase par mūzikas un klusuma mijiedarbību

„Skaņu meža” meistarklases tiek rīkotas sadarbībā ar Valsts Kultūrkapitāla fondu un inovativās mūzikas platformu SHAPE, ko atbalsta ES programma „Radošā Eiropa”.

Informācija pasākuma apmeklētāju veselības drošībai

Lūdzam ņemt vērā, ka apmeklētājiem ir jāievēro divu metru savstarpēja distance un koncertu laikā jāsaglabā savas sēdvietas. Apmeklētāji tiek aicināti nēsāt sejas maskas un sekot telpā izvietotajām norādēm.

Pasākuma vietā nedrīkst atrasties personas, kurām noteikta pašizolācija, mājas karantīna vai izolācija, vai kurām ir elpceļu infekcijas slimības pazīmes.

Biļešu tirdzniecība

Ievērojot ar koronavīrusa pandēmiju saistītus drošības pasākumus, uz festivālu tiek pārdots ierobežots skaits biļešu un īpaši neliels skaits abonementu, kas nodrošina apmeklējumu uz abiem centrālajiem koncertvakariem. Vienas biļetes cena ir 15 EUR, savukārt abonementa cena ir 23 EUR. Biļetes ir iespējams iegādāties „Biļešu servisa” kasēs un www.bilesuserviss.lv.

Nada El Šazlī un Martina Zībere pārstāv projektu REMAIIN, ko atbalsta ES programma „Radošā Eiropa” un Kultūras ministrija.

Festivālu „Skaņu mežs” atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas Dome, Gētes institūts Rīgā, Kultūras ministrija, fonds Trust for Mutual Understanding, ASV vēstniecība. Festivāla komerciālie atbalstītāji ir iRobot, Valmiermuižas alus un Red Bull Music. „Skaņu mežs” ir dalībnieks projektā UM-SCENE, ko atbalsta ES programma „Radošā Eiropa”, un starptautiskajā tīmeklī ICAS (International Cities of Advanced Sound).

 

Pilna pasākuma programma

  1. oktobris, Fantadroms, 20:00

Žurnālistes Martinas Zīberes lekcija par Džačinto Šelsi***

Sonoskop Ensemble play Giacinto Scelsi***

Ieva Parša sings „Hô” by Giacinto Scelsi***

André Vida & Rashad Becker

Rrill Bell (SHAPE)*

Woodpecker Project

 

  1. oktobris, Hanzas Perons, 18:00

George Lewis – „Blombos Workshop”, world premiere by Agnese Egliņa

Marina Rosenfeld & Ben Vida – „Leaving”, world premiere (artists not present)

Nadah El Shazly***

Kinlaw & Franco Franco

Jay Glass Dubs (SHAPE)*

Oren Ambarchi & crys cole

Clausthome & Mārtiņš Ratniks

https://www.youtube.com/watch?v=tDO8vn1VGvc

Liudas Mockūnas & Arvydas Kazlauskas

 

  1. oktobris, Hanzas Perons, 18:00

NPVR (Peter Rehnberg & Nik Colk Void)

Radu Malfatti

Jason Kahn

Jason Kahn // Lining Out from Jason Kahn on Vimeo.

Ashley Paul & Otto Willberg

19 Gadi Pirms Sākuma**

+K+M+B

 

*Šie mākslinieki pārstāv novatoriskās mūzikas un audiovizuālās mākslas platformu SHAPE, ko atbalsta ES programma „Radošā Eiropa”.

**Koncerts notiek sadarbībā ar projektu „UM-SCENE” , kas pētī eksperimentālo mūziku valstīs, kas pieredzējušas totalitārus režīmus. To atbalsta ES programma „Radošā Eiropa”.

***Koncerts top sadarbībā ar projektu „REMAIIN”, kas pētī citu kontinentu mūzikas ietekmes Eiropas avangarda mūzikā. To atbalsta ES programma „Radošā Eiropa”.

Share Button