Skaņu mežā – Artēmija Troicka publiskā intervija ar duetu Duma

Ievadot avangarda mūzikas festivāla „Skaņu mežs” centrālos koncertvakarus, 8. oktobrī, 17:30, mūzikas kritiķis Artēmijs Troickis intervēs Kenijas eksperimentālās mūzikas duetu Duma. Norises vieta – Hanzas Perons (Hanzas iela 16a), vestibils.

Duets Duma no Nairobi savā daiļradē apvieno eksperimentālās deju mūzikas elementus ar industriālās mūzikas ietekmēm, kā arī šķietami no metāla mūzikas aizgūtiem vokāliem. Dueta mūziku publicējusi šobrīd redzamākā āfrikāņu eksperimementālās mūzikas izdevniecība pasaulē – Nyege Nyege Tapes. Dueta dubultsinglu “Cannis b/w Mbukinya” maijā publicēja arī izdevniecība Sub Pop, kas savulaik izdevusi arī grupu Nirvana un Low mūziku.

Artēmijs Troickis (Арте́мий Тро́ицкий) – šobrīd Tallinā dzīvojošs krievu mūzikas kritiķis, žurnālists, koncertu rīkotājs, mākslas kolekcionārs un lektors. Troickis darbojies tādos medijos kā “Playboy”, “Eho Moskvi” un “Radio Svoboda”. Medijs The New York times savulaik viņu nodēvējis par “vadošo padomju rokmūzikas kritiķi”. 2018. gada nāca klajā Troickim veltīta pilnmetrāžas dokumentālā filma “Kritiķis”. Jāpiebilst, ka Troickis ir arī pazīstams ar saviem publiskajiem izteikumiem par politisko iekārtu Krievijā – arī viņa pārcelšanās dzīvei Igaunijā 2014. gadā ir bijusi saistīta ar žurnālista nevēlēšanos pielāgoties mūsdienu Krievijas politiskajam klimatam.

Tāpat viscauri 8. un 9. oktobra koncertvakariem „Hanzas Perona” vestibilā būs skatāmi eksperimentālā mūziķa un mākslinieka Džona Vīzes (John Wiese) īsi video darbi, ko pats autros dēvē par „skaņu filmām”.

Džons Vīze ir mākslinieks un mūziķis, kas, lai arī visbiežāk dēvēts par trokšņu mūziķi, pateicoties viņa sadarbībām ar grupu Wolf Eyes vai trokšņotāju Āronu Diloveju, tomēr sevi identificē kā elektro-akustiskās mūzikas komponistu. Šo perspektīvu apstiprina kritiķa Džo Davenporta raksturojums: „Vīzes daiļrade ir detalizēta, organiska un nepiekāpīga, delikāti balansējot starp kompozicionālu skaidrību un tonālu abrazivitāti”. Lielākā daļa Vīzes darbu ir publicēti paša vadītā leibla Helicopter Records paspārnē. Viņš ir arī grupas Sissy Spacek dalībnieks.

„Skaņu meža” centrālie koncertvakari šogad notiek 8. un 9. oktobrī. Biļetes – „Biļešu servisa” kasēs un www.bilesuserviss.lv.

Duma festivālā pārstāv projektu REMAIIN, kas pētī citu kontinentu mūzikas ietekmes Eiropas avangardā. To atbalsta ES programma „Radošā Eiropa” un Kultūras ministrija.

Festivālu „Skaņu mežs” atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas Dome, Kultūras ministrija, fonds Trust for Mutual Understanding, ASV vēstniecība, Francijas institūts Rīgā, Gētes institūts Rīgā. Festivāla komerciālie atbalstītāji ir iRobot un Valmiermuižas alus, „Mūzikas Saule”, radio NABA un Resonance FM. „Skaņu mežs” ir dalībnieks arī starptautiskajā festivālu tīmeklī ICAS (International Cities of Advanced Sound).

 

Pilns Džona Vīzes video darbu saraksts:

1. Prince Tape (2016) 4:45

2. Staircase (2013/2020) 5:38

3. Sissy Spacek “Stacking” (2014) 1:13

4. Sissy Spacek x Mata Gallery (2014) 1:16

5. Smegma Live at Dublab (2016) 7:08

6. Joseph Hammer (2013) 9:01

7. The Tenses with John Wiese (2014) 12:18

8. Enacted Through (2020) 20:00

9. Three Glass Bottles (2014) 0:29

Share Button