Šovakar – „Skaņu meža” atklāšanas pasākums

Šovakar, 2. oktobrī, 18:00 noritēs nepieradinātās mūzikas festivāla „Skaņu mežs’2021” bezmaksas ievadkoncerts pasākumu telpā “Fantadroms” (Gustava Zemgala gatve 74a). Tajā būs dzirdams komponista Jāņa Petraškeviča darba „Madman’s Glove I” pasaules pirmatskaņojums, kā arī tādi mūziķi kā ELVI, Evicshen, GUO un Džūlija Reidija.

Biļetes uz centrālajiem festivāla koncertvakariem 8. un 9. oktobrī savukārt ir iespējams iegādāties „Biļešu servisa” kasēs un www.bilesuserviss.lv. Festivāla koncertvakari norisināsies “zaļajā” drošības režīmā: ieeja tikai vakcinētiem un/vai Covid-19 pārslimojušiem apmeklētājiem, pie ieejas uzrādot derīgu Covid-19 serifikātu. Līdz ar to bērniem līdz 12 g.v. apmeklējums būs liegts.

Festivāla bezmaksas atklāšanas koncertā būs dzirdams Jāņa Petraškeviča diptiha „Madman’s Glove I-II” izpildījums. Darbu „Madman’s Glove I”, kas sacerēts īpaši festivālam „Skaņu mežs”, izpildīs šobrīd Francijā dzīvojošā latviešu vijolniece Magdalēna Geka, un tas būs pasaules pirmatskaņojums, savukārt „Madman’s Glove II” spēlēs Sinfonietta Rīga altists Ivars Brīnums – šī otrā diptiha daļa iepriekš skanējusi Japānā, taču koncertvakarā piedzīvos Latvijas pirmatskaņojumu.

Otrā oktobra koncertvakarā būs dzirdams arī duets GUO – eksperimentālās folkmūzikas dziedātāja Daniela Blumberga sadarbība ar britu brīvās improvizācijas saksofonistu Seimūru Raitu (Seymour Wright). Blumberga solo albumus „Minus” un „On&On” publicējusi izdevniecība Mute, un tie nākuši klajā producenta Pīta Volša (Pete Walsh) uzraudzībā – Volšs ir strādājis arī pie vairākiem nozīmīgiem dziedātāja Skota Volkera (Scott Walker) albumiem. Medijs Billboard rakstījis sekojoši: „Jau gandrīz desmitgadi Blumbergs ir uzskatāms par vienu no oriģinālākajiem māksliniekiem neatkarīgajā mūzikā; viņš ir principiāls, zinātkārs un neatlaidīgs.”

Vizuālajai mākslai pietuvinātu trokšņu mūzikas scēnu pārstāv arī mūziķe un instrumentu izgudrotāja Viktorija Čena (Victoria Chen) jeb Evicshen, kas savā daiļradē pēta skaņas fizikalitāti un telpiskumu. Viņas priekšnesumu primārie instrumenti ir modulārie sintezatori un apskaņoti objekti, kā arī pašas radītas ierīces. Savukārt radītie skaņdarbi paļaujas uz instrumentu saasināto jūtīgumu pret vismazākajām novirzēm no to sākotnēji uzstādītajiem parametriem.

Džūlija Reidija (Julia Reidy) ir Vācijā dzīvojoša austrāliešu mūziķe, kas rada skaņdarbus, izmantojot analogos sintezatorus, ģitāras un vides ierakstus. Kritiķis Kriss Ričardss medijā The Washington Post Reidijas nesenāko albumu „Vanish” nodēvējis par bagātīgu un valdzinošu darbu, ko ir vērts klausīties vairākkārt. Reidija savus skaņdarbus piepilda ar vērienīgām melodijām un delikāti pretnostatītiem tembriem, lai radītu kāpinājuma un drāmas efektu, taču viņas mūzika vienlaikus ir arī ritmiski amorfa un ļodza klausītāja priekšstatus par laika plūdumu mūzikā.

ELVI pazīstams arī kā diskžokejs Elvi Soulsystems, puse no elektroniskās mūzikas dueta ELVI/DUNIAN, filmu mūzikas veidotājs un starpdisciplināru laikmetīgās mākslas projektu līdzautors, kā arī – kultūras notikumu kurators. ELVI koncertpieredzē nonācis līdz tumšākam un viscerāli dobjākam skanējumam, izmantojot atturīgam minimālismam pielīdzināmu, paša izveidotu darba metodi, kuras ietvaros mākslinieks mūzikas radīšanai neizmanto it nevienu akustisku vai elektronisku instrumentu, tā vietā ierobežojot sevi vien mirklīgu lauka ierakstu modulācijai. Telpas, atkārtojuma, ātruma redakcija – šādus paņēmienus izpildītājs pielieto darbā ar īsiem, ikdienišķiem ierakstiem, kas tapuši gan industriālās, gan arī mežonīgās dabas pārņemtās vidēs, dažkārt pievēršoties arī cilvēciskajai balsij.

Ņemot vērā vīrusa Covid-19 globālās pandēmijas radītos sarežģījumus un faktu, ka “Skaņu meža” programma lielākoties sastāv no ārvalstu māksliniekiem, lūdzam apmeklētājus būt saprotošiem pret iespējamām programmas izmaiņām, kas var tikt izziņotas līdz pat koncertu norises sākumam.

Džūlija Reidija un ELVI pārstāv „Skaņu meža” līdzkoordinēto, novatoriskajai mūzikai un audiovizuālajai mākslai veltīto platformu SHAPE. Projektu atbalsta ES programma „Radošā Eiropa” un Kultūras ministrija.

Festivālu „Skaņu mežs” atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas Dome, Kultūras ministrija, fonds Trust for Mutual Understanding, ASV vēstniecība, Francijas institūts Rīgā, Gētes institūts Rīgā. Festivāla komerciālie atbalstītāji ir iRobot un Valmiermuižas alus, „Mūzikas Saule”, radio NABA un Resonance FM. „Skaņu mežs” ir dalībnieks arī starptautiskajā festivālu tīmeklī ICAS (International Cities of Advanced Sound).

Priekšnesumu secība:

ELVI

Jāņa Petraškeviča diptihs „Madman’s Glove” Magdalēnas Gekas un Ivara Brīnuma izpildījumā

GUO

Julia Reidy

Evicshen

Share Button