Leimanes, Grauda un Moores “Latviešu zvērus” prezentēs Norvēģijā

20. oktobrī Norvēģijas festivālā Insomnia tiks prezentēts komponistes Lindas Leimanes, režisora Mārtiņa Grauda un mākslinieces Sabīnes Moores audiovizuālais kopdarbs Latviešu zvēri, kas par pamatu ņēmis Ineses Zanderes pasaku krājumu ar tādu pašu nosaukumu. Koncerts ir daļa no Lihtenšteinas un Norvēģijas EEZ grantu atbalstīta projekta LYRA, kas paredzēts bērniem un jauniešiem.

Projekta nosaukums LYRA ir divu vārdu savienojums – norvēģu “lytte” (“klausīties”) un latviešu “radīt”. Rezultāts ir LYRA – atsauce gan uz uz seno mūzikas instrumentu, gan uz ziemeļu puslodes zvaigznāju.

Darbā Latviešu zvēri skaniskā un vizuālā veidā tik izstāstītas piecas pasakas bērniem, ko sarakstījusi mūsdienu latviešu rakstniece Inese Zandere. 2022. gada ziemā komponiste Linda Leimane kādā dzīvoklī nejauši atklāja ļoti saistošu bērnu dizaina grāmatu “Latviešu zvēri”, kuras idejas autors ir mākslinieks Mārtiņš Grauds. 2022. gada vasarā uz grāmatas tekstuālā un vizuālā pamata Linda Leimane un Mārtiņš Grauds veido jaunu kopdarbu projektā LYRA, bērniem par prieku grāmatu atdzīvinot gan skaniskos ritmos un kinematogrāfiskos skaņu efektos, gan piešķirot tai kustības dzīvību un ēnu spēles. Netālu no Madonas 2009. gadā tika fotografēts savdabīgais grāmatas projekts sadarbībā ar veselu komandu – aktieriem, tērpu māksliniekiem, fotogrāfu un režisoru. Šovasar Linda Leimane un Mārtiņš Grauds satikās dziļi mežā pie Āronas upes, lai notvertu grāmatā lasāmos skanējumus un radītu kopdarbu – unikālu skaņu celiņu audiovizuālajam darbam koncertā projektā LYRA bērniem. Mūziķe un vizuālā māksliniece Sabīne Moore radošajā procesā piedalījās ar animāciju veidošanu.

Šajā pašā koncertvakarā būs dzirdams arī mākslinieces Annijas Bielskas (Annie Bielski) un Jenijas Bergeras Mīres (Jenny Berger Myhre) jaundarbs Dzirnavas. Šis audiovizuālais priekšnesums ir balstīts norvēģu pasakā par diviem bērniem, ceļojumu uz elli un atpakaļ, un brīnumainām velna dzirnavām, kas var dot jebko, ko sirds kāro, taču ir jāzina, kā tās apturēt. Pasaku 1852. gadā fiksēja un publicēja stāstnieki Pīters Kristens Asbjornsens un Jorgens Mū – tajā ir gan humors, proti, mājiens, kāpēc jūras ūdens ir sāļš, gan pamācība, proti, atgādinājums, ka allaž jāuzmanās no tā, ko tu vēlies. Radīts pats ar savām neparedzamu sintezatoru un elektronikas dzirnavām, šīs priekšnesums sastāv no eksperimentālām dziesmām un skaņu efektiem, kā arī 3d animācijas, kam par pamatu ņemtas abstraktas, apgleznotas diorāmas, veidotas no papīra, audekla, alumīnija un stikla. Dzirnavas tiecas uzrunāt gan bērnus, gan pieaugušos.

Abi darbi iepriekš tikuši prezentēti arī Rīgas festivāla Skaņu mežs ietvaros. Koncerts notika 25. septembrī koncerttelpā Hanzas Perons.

Festivāls Insomnia norit Trumsē. Tuvāk ar tā programmu var iepazīties šeit: https://www.insomniafestival.no/2022/info

LYRA saņem dotācijas 206 256,00 EUR apmērā no Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas EEZ grantu ietvaros. Projekta mērķis ir iepazīstināt jauniešus un bērnus ar eksperimentālo mūziku un iesaistīt tās radīšanā. Eksperimentālā mūzika, būdama savā būtībā demokrātiska un nehierarhiska, dos iespēju piedalīties mūzikā apmācītiem un neapmācītiem bērniem un jauniešiem. Tā kā projekts ir organizēts starp sociālajiem un etniskajiem slāņiem, tas būs arī sociāli iekļaujošs.

Projekta LYRA kopējās attiecināmās izmaksas ir 202 510,00 EUR, Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas „Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība” atbalsta summa 85% jeb 85 000,00 EUR, no tās:

Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta līdzfinansējums 85% jeb 175 317,60 EUR;

Valsts budžeta līdzfinansējums 15% jeb 30 938,40 EUR.

Share Button

Madonā uzstāsies eksperimentālās mūziķes no Ukrainas
https://www.skanumezs.lv/lv/2022/madona-uzstasies-eksperimentalas-muzikes-no-ukrainas/

Relīze: The Wire: “Skaņu mežs ir īpaši ambiciozs; lielākais avangarda festivāls Baltijā”
https://www.skanumezs.lv/lv/2022/relize-the-wire-skanu-mezs-ir-ipasi-ambiciozs-lielakais-avangarda-festivals-baltija/

Load More