Nepieradinātās mūzikas festivāls Skaņu mežs, kas šogad svin 20 gadu jubileju, uzsāk 2022. gada pasākumu sēriju ar dalību Igaunijas festivālā Tallinn Music Week, kas notiks jau šajā nedēļas nogalē. Tallinn Music Week šogad norisināsies divās pilsētās – Tallinā un Narvā un sāksies jau 4.maijā.
Festivāla Skaņu mežs veidoto programmu apmeklētāji varēs baudīt 6.maijā koncertvietā F-Hoone, Tallinā. Koncertā piedalīsies 7 mūziķi no Eiropas – Edgars Rubenis, Mārja Nūta, Witch’n’Monk, IYE, Minna Koskenlahti, Krapka;KOMA un Galaktlan x Alex Wulf.
Koncertu atklās duets no Ukrainas ar nosaukumu Krapka;KOMA. Ira Lobanoki un Aļona Kovaļenka nāk no Ļvivas, un Tallinn Music Week ietvaros meitenes piedalīsies ukraiņu bēgļiem īpaši veidotā mūziķu rezidencē. Ar pamatizglītību džeza mūzikā, Krapka;KOMA spēlēs elektroniskās bungas, taustiņinstrumentus, sintezatorus, ģitāru un trompeti, radot elektronisku skaņu ainavu ar akustisku piesitienu.
Nīderlandē dzīvojošais latviešu ģitārists Edgars Rubenis, kas ir plašāk zināms kā eksperimentālās rokgrupas Mona de Bo dalībnieks un izteikti minimālas elektroakustiskās mūzikas solo izpildītājs koncertā prezentēs skaņdarbus no sava šī gada albuma Slow Lightning. Jaunajā ierakstā Rubenis ir apkopojis 7 skaņdarbus solo akustiskajai ģitārai, kuros viņš nekautrīgi iesaistās dialogā ar agrīnajām blūza un regtaima tradīcijām. Šī vecīgi skanošā, bet svaigi rakstītā un spēlētā mūzika atspoguļo Rubeņa interesi par muzikālo tradīciju mutācijām un vispāratzītu vērtību pārdefinēšanos laika ritējuma iespaidā.
Multiintrumentāliste un komponiste Mārja Nūta arvien vairāk ļaujas eksperimentiem savā mūzikā. Klasiski apmācīta, viņa paļaujas uz savu ziņkāri un instinktiem, pētot dažādus mūzikas žanrus, sākot no Hindustani klasiskās mūzikas, ko viņa ir studējusi Ņūdeli, līdz Igaunijas etnomuzikoloģiskajiem arhīviem un elektronisko skaņu robežas. Visu apzināto viņa ievirpina savā valdzinošajā mākslā. Kopš solo ieraksta Une Meeles izdošanas 2016. gadā viņa ir saņēmusi plašu kritiķu atzinību un vairākas reizes apceļojusi pasauli kā solo izpildītāja. Mārjas trešais solo albums Hinged, kas tika izdots 2021. gada augustā, ir nosaukts pat par vienu no novatoriskākajiem Eiropā.
No lietuviešu mūziķa IYE sagaidīsim eksperimentālu hiphopa priekšnesumu, kuros viņš izmantos modulāros sintezatorus. Stilistiski grūti identificējams un neprognozējams, vislabāk viņš ir salīdzināms ar Death Grips un Brockhampton. IYE ir pazīstams arī ar drosmīgiem tekstiem un tēmām un interesantiem dzīvajiem priekšnesumiem. 2021. gadā viņi izdeva savu otro albumu “A greeting to the live”, kas guva plašu kritiķu atzinību un pat guva kulta statusu Lietuvā. Dienu pirms Tallinn Music Week, 5.maijā, IYE uzstāsies arī Rīgā, Aleponijā.
Minna Koskenlahti ir perkusioniste, kas šobrīd dzīvo Helsinkos. Viņai interesē atrast savu instrumentu robežas un neierobežotību, radīt minimālistiskas, intensīvas un hipnotiskas skaņas un izpētīt tādas sociālās un politiskās problēmas kā koloniālisms, postkoloniālisms, citādība, vara un vardarbība. Viņas solodarbā bieži tiek izmantotas rāmja bungām, tradicionālās spāņu tambora bungas un tradicionālās zviedru koka svilpēm. Koskenlahti izmanto arī tādus ikdienas materiālus kā papīrs, plastmasa un metāls, apvienojot tos ar bungu un flautu skaņām. Šobrīd viņa strādā pie sava solo projekta un spēlē tādās grupās kā Barlast, Perpetuum Lokomobile un Meriheini Luoto & Metsänpeitto.
Izaicinošais duets Witch ‘n’ Monk apvieno Mauricio Velasjeras radikāli elektrificētās Latīņamerikas flautas ar Heidijas Heidelbergas džezpanka ģitāru/basu un anarhisko soprāna vokālu. Viņu mūzika nemanāmi ceļo no strukturētiem aranžējumiem līdz mežonīgām improvizācijām. Dueta būtība ir viņu pretrunīgajā nosaukumā un kontrasta radīšana ir viņu darba pamatā, tāpēc viņi it kā staigā pa žanru malām.
Koncertu noslēgs igauņu duets Galaktlan x Alex Wulf, spēlējot skaņas ainavas ambient un tehno noskaņās.
Biļetes uz pasākumu ir nopērkamas TMW mājaslapā https://tmw.ee/passes-and-tickets