Skaņu mežā’2022 – Juko Araki, Space Afrika un Edgars Rubenis

Eksperimentālās mūzikas festivāls „Skaņu mežs” savu divdesmito jubileju svinēs 23. un 24. septembrī kultūras ēkā „Hanzas perons” (Hanzas iela 16a), un līdzās jau izziņotajai grupai Clipping festivālā uzstāsies arī post-industriālā mūziķe Juko Araki (Yuko Aaraki), britu producentu duets Space Afrika un ģitārists Edgars Rubenis. Biļetes ir iespējams iegādāties „Biļešu servisa” kasēs un www.bilesuserviss.lv.

Space Afrika ir Mančestras / Berlīnes mūziķu duets. Tas rada plašas, izteikti urbānas skaņu ainavas apvienojumā ar ambiento mūziku, Detroitas tehno un pat atblāzmām no Šefīldas deviņdesmito gadu IDM mūzikas. Abi projekta dalībnieki – Džošua Injangs (Joshua Inyang) un Džošua Reids (Joshua Reid) – ir bijuši draugi un kopā  klausījušies mūziku veselus divdesmit gadus līdz pat Space Afrika dibināšanai. Space Afrika mūzikas ilustratīvo dabu ietekmējusi ziemeļrietumu Londonas industriālā arhitektūra – skaņu ainavas iztēlē piesauc rūsu, drūpošu betonu un industriālu rajonu revitalizēšanos un “otras elpas” meklējumiem. 

Mūzikas kritikas medijs Pitchfork jaunāko Space Afrika albumu – 2021. gadā publicēto “Honest Labour” – novērtējis ar 8 ballēm no 10, raksturojot to sekojoši: “Mančesteras dueta otrais albums klausītāja emocijas uzrunā aplinkus, un, skanot mūzikai, mainās arī jūsu vēlmes no tās ko iegūt.” Kritiķis Huberts Adžejs Konto (Hubert Adjei-Kontoh) uzsver, ka, lai arī albums sākotnēji var šķist minimālistisks, tas patiesībā ir pārņemošs, fragmentārs un pilns ar apzināti nesaderīgiem elementiem. “Viņi kārdina ar sadrumstalotību, ļaujas skaniskiem kropļojumiem un uzsver skaniskas nobīdes,” kritiķis piebilst, salīdzinot ierakstu ar Vima Vendersa (Win Wenders) filmu “Wings of Desire”, kuras sākumā aktiera Bruno Gansa (Bruno Ganz) tēlots eņģelis lido no daudzdzīvokļu  mājas uz daudzdzīvokļu māju, un no metro stacijas uz citu metro staciju, kā radioaparāts uztverot visu tur atrodamo cilvēku domas.    

Medijs New Noise Magazine raksta, ka Juko Araki “nāk no paaudzes jaunu sieviešu, kas  pārdefinē trokšņu mūzikas, post-industriālā tehno un eksperimentālās elektronikas ārējās robežas”. Araki debijas albums “End of Trilogy” ir nācis klajā austrāliešu mūziķa Lorensa Ingliša (Lawrence English) vadītās izdevniecības Room 40 paspārnē. Araki albuma radīšanas apstākļus komentē sekojoši: “Tas sākās pandēmijas laikā – viss bija ļoti neskaidrs, taču saglabājās sajūta, ka tuvojas kāda traģēdija. Man bija sākušas apnikt šīs neredzamās bailes, un šajos ierobežojumu un pieaugošā nemiera apstākļos nolēmu sākt strādāt pie rotaļīgas, radikālas, bet arī salīdzinoši emocionāli atvieglotākas mūzikas.” 

Araki ir skolota kā pianiste, taču pievērsās ne-akadēmiskai mūzikai pēc aizraušanās ar metālu un “hardcore” pankroku. Viņa ir spēlējusi bungas grupā Kuunatic un apvienojusi trokšņu mūziku ar neo-klasiku projektā Concerto de La Familia. Viņas solo projektu raksturo sempli no tradicionāliem japāņu mūzikas instrumentiem un īpatnēja skaņu slāņošana, kas var atgādināt “trokšņu kori”. Klausoties Araki mūziku, brīžiem nav iespējams izšķirt – vai nu elektroniski signāli imitē tūkstoš lapu čaukstoņu, vai tūkstoš lapu čaukstošās skaņas tiek apstrādātas, lai tās izklausītos pēc elektroniskiem signāliem. 

Araki festivālā uzstāsies projekta REMAIIN ietvaros – tas pētī citu kontinentu mūzikas ietekmes Eiropas avangardā. To atbalsta ES programma „Radošā Eiropa” un Kultūras ministrija.

Festivālā uzstāsies arī Nīderlandē dzīvojošais latviešu ģitārists Edgars Rubenis, kas ir plašāk zināms kā eksperimentālās rokgrupas Mona de Bo dalībnieks un izteikti minimālas elektroakustiskās mūzikas solo izpildītājs. Šajā koncertā viņš izpildīs skaņdarbus no sava šī gada albuma “Slow Lightning”. Jaunajā ierakstā Rubenis ir apkopojis 7 skaņdarbus solo akustiskajai ģitārai, kuros viņš nekautrīgi iesaistās dialogā ar agrīnajām blūza un regtaima tradīcijām. Šī veclaicīgi skanošā, bet svaigi rakstītā un spēlētā mūzika atspoguļo Rubeņa interesi par muzikālo tradīciju mutācijām un vispāratzītu vērtību pārdefinēšanos laika ritējuma iespaidā.

 

Space Afrika festivālā uzstāsies 23. septembrī, savukārt Juko Araki un Edgars Rubenis – 24. septembrī.  

 

Vienas biļetes cena ir 20 EUR, savukārt abonementa cena ir 30 EUR. Biļetes ir iespējams iegādāties „Biļešu servisa” kasēs un www.bilesuserviss.lv.

 

Festivālu „Skaņu mežs” atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Gētes institūts Latvijā, Francijas Institūts Latvijā, ASV vēstniecība, Kultūras ministrija, fonds Trust for Mutual Understanding, iRobot un Valmiermuižas alus.

 

„Skaņu mežs” ir dalībnieks novatoriskajai mūzikai veltītajā platformā „SHAPE+” un projektā „REMAIIN” – abus atbalsta Eiropas Savienības programma „Radošā Eiropa”.

 

Video:

 

Yuko Araki

 

Space Afrika

 

Edgars Rubenis

Share Button