Skaņu meža galvenie viesi – provokatīvais Berlīnes duets Amnesia Scanner

6.-8. oktobrī kultūras ēkā Hanzas Perons (Rīgā, Hanzas iela 16a) notiks Skaņu mežs, ko britu medijs The Wire pērn nodēvējis par lielāko avangarda mūzikas festivālu Baltijā. Savukārt nedēļu agrāk, 30. septembrī gaidāms festivāla atklāšanas pasākums koncertzālē Tu Jau Zini Kur. (Tallinas ielā 10-3). Festivāla centrālie viesi būs Berlīnē balstītais duets Amnesia Scanner, ko medijs The Guardian nodēvējis par “vienu no nozīmīgākajiem projektiem mūsdienu elektroniskās mūzikas andergraundā”. Projekts uzstāsies 7. oktobra koncertvakarā. Biļetes ir iespējams iegādāties Biļešu servisa kasēs un www.bilesuserviss.lv.

Amnesia Scanner ir Berlīnē bāzēts somu elektroniskās popmūzikas duets, kurā ietilpst Marti Kaliala (Martti Kalliala) un Ville Haimala (Ville Haimala), kā arī nereti par vokālu atbildīgs mākslīgais intelekts, ko grupas dalībnieki dēvē pari Oracle. Šādā izpratnē Amnesia Scanner būtu nepareizi dēvēt par duetu – drīzāk par trijotni.

Medijs The Guardian par Amnesia Scanner rakstījis sekojoši: “Amnesia Scanner var pilnvērtīgi uzskatīt par vienu no nozīmīgākajiem projektiem mūsdienu elektroniskās mūzikas andergaundā”. Medijs Crack Magazine savukārt to raksturojis kā “vienu no pēdējo gadu saslavētākajiem elektroniskās mūzikas projektiem”.

Kaliala un Haimala iepazinās Helsinkos, strādādami vienā arhitektūras birojā. Viņu pirmā sadarbība bija naktskluba interjera dizains, bet otrā – tehno projekts Renaissance Man, no kura abi mūziķi drīz vien nogura. Amnesia Scanner ir abu mūziķu nākamā sadarbība, kas satīriski apspēlē elektronisko deju mūziku, metālu, tostarp gan trešmetālu, gan ņūmetālu, pagātnes un interneta ēras popmūziku, kā arī pankroku, industriālo un ambiento mūziku. Šīs ietekmes savijās caur sintētisku nokrāsu, interneta informācijas gružiem un basu līnijām. Skanējums ir mūsdienīgi viskozs, kā šķīdums litija baterijās, taču tas spēj negaidīti mainīt formu un sākt izklausīties pēc grunge perioda basģitāras. Popkultūras klišejām Amnesia Scanner mūzikā dramatiskus toņus piešķir sarkasms ar kādu komentēta gan briestošā ekoloģiskā katastrofa, gan dzīvesveids, ko paši mūziķi formulē kā “izdzīvošanu kapitālismā”.

Haimala ir sastrādājies arī ar mūziķiem Deividu Birnu (David Byrne), FKA Twigs un Holliju Herndoni (Holly Herndon), kā arī Venēcijas mākslas biennāles “Zelta lauvas” laureāti Anni Imohfu (Anne Imhoff). Kaliala savukārt turpina darboties kā arhitekts un kultūras kritiķis.

Vairums dueta ierakstu publicējusi ievērojamā avangarda un elektroniskās mūzikas izdevniecība PAN.

Amnesia Scanner izceļas ar iespaidīgiem audiovizuāliem šoviem, kas ietver videoprojekcijas un intensīvas stroboskopu gaismas, kā arī mākslīgā intelekta ģenerētus attēlus, vai reizēm pat animatroniskas lelles (piemēram, bezķermeniskas dziedošas leļļu mutes). Kā raksta medijs Pitchfork, “viņu mūzika ir radīta, lai to klausītos apdullinošā skaļumā, pasniegtu gigantiskos skaņas blāķos, kas izraisa zemestrīces koncerttelpās”.

Medijs Kunstkritik par Amnesia Scanner jaunāko dzīvo priekšnesumu programmu raksta sekojoši: “[..] Amnesia Scanner bija galvenie mākslinieki Transmediāles un ar to saistītā mūzikas festivāla CTM noslēdzošajā koncertā, kur sniedza vizuāli un skaniski pārblīvētu priekšnesumu. Šovs bija pareizajā veidā vājprātīgs. Tas bija labs atgādinājums, ka digitālās mākslas potenciāls ir ne vien tās sociālajā kritikā, bet arī tās estētiski absorbējošajā un vizuāli ģeneratīvajā kapacitātē.”

Līdztekus programma tiek papildināta ar sekojošajiem māksliniekiem:

Violent Magic Orchestra (Japāna), The Vex Collection (ASV), Tencu/eleOnora (Igaunija), Hugo Esquinca (Meksika, Vācija), Hvad (Dānija), un arī virkne mūzikas projektu no Latvijas: TV Maskava, Orbīta, Grab, Kodek, Pūres Opera.

Ieviestas izmaiņas arī festivāla lokāciju izivēlē. Iepriekš ticis izziņots, ka 30. septembra atklāšanas pasākums notiks telpā NOASS, taču ir mainīta norises vieta un koncerti skanēs pasākumu telpā Tu jau zini kur. (Tallinas ielā 10-3).

Festivāla biļetes cena ir 50 EUR, tās ir iespējams iegādāties Biļešu Servisa kasēs un www.bilesuserviss.lv. Biļete ir derīga trīs festivāla pasākumu apmeklējumam – 30.septembrī pasākumu telpā Tu jau zini kur. un 6.-7.oktobrī kultūras ēkā Hanzas Perons. Pārējo festivāla pasākumu apmeklējums ir bez maksas.

Festivālu Skaņu mežs atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Kultūras ministrija, Gētes institūts Latvijā, Nordic Culture Point, fonds Trust for Mutual Understanding un Valmiermuižas alus.

Mediju partneri: TVNET, Rīgas Laiks, Satori, Mūzikas Saule, Radio NABA.

Skaņu mežs ir dalībnieks novatoriskajai mūzikai veltītajā platformā SHAPE+ un projektā tekhnē – abus atbalsta Eiropas Savienība.

Festivāls uzsācis dalību arī Ziemeļeiropas eksperimentālās mūzikas festivālu tīmeklī NERDS (North European Resonance and Dissonance Society).

Festivāla ietvaros notiks arī aktivitātes no Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas EEZ grantu atbalstīta projekta LYRA, kas paredzēts bērniem un jauniešiem.

Projekts LYRA saņem dotācijas 206 256,00 EUR apmērā no Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas EEZ grantu ietvaros. Projekta mērķis ir iepazīstināt bērnus un pusaudžus ar eksperimentālo mūziku un iesaistīt viņus tās radīšanā. Tā kā eksperimentālā mūzika pēc būtības ir demokrātiska un nehierarhiska, tā dod iespēju piedalīties mūzikas radīšanā gan mūziku apguvušiem, gan neapguvušiem bērniem. Tā kā projekts sniedzas pāri sociālajām un etniskajām atšķirībām, tas ir arī sociāli iekļaujošs.

Kopējās LYRA attaisnotās izmaksas: 202 510,00 EUR, Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas “Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un sadarbība kultūras jomā” atbalsta summa: 85% jeb 85 000,00 EUR, no kuriem:

Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta līdzfinansējums: 85% jeb 175 317,60 EUR;

Valsts budžeta līdzfinansējums: 15% jeb 30 938,40 EUR.

Share Button