SKAŅU MEŽS 2023 – MEISTARKLAŠU PROGRAMMA

 

 

Koncertvakariem tuvos datumos festivāla “Skaņu mežs” viesmākslinieki sniegs meistarklases un lekcijas Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, Latvijas Mākslas akadēmijā un mākslas centrā NOASS. Sīkāk ar meistarklašu un lekciju programmu iespējams iepazīties zemāk.

29. septembris,

14:00, JVLMA, LMT kamerzāle

Alya Al-Sultani meistarklase “Opera un improvizācija: iespējas izpildījumā un kompozīcijā”

16:00, LMA Jaunais korpuss K2

Hari Shankar Kishore (HVAD) lekcija

5.oktobris

15:00, LMA Jaunais korpuss K2

Debit lekcija “Rituālu tehnoloģijas: latīņamerikāņu elektroniskās mūzikas saknes Meksikā”

17:00, LMA Jaunais korpuss K2

Maria Chavez: praktiskā darbnīca “Abstract Turntablism”

6. oktobris

11:00, JVLMA, telpa Nr. 328

Joe Morris meistarklase brīvajā improvizācijā

16:00, JVLMA, LMT kamerzāle

Mivos Quartet: laikmetīgās mūzikas interpretācija

9. oktobris

12:00, JVLMA, LMT kamerzāle

Saruna ar elektro-akustiskās mūzikas komponistu Max Eilbacher

16:00, mākslas centrs NOASS

Evita Manji: elektroniskās mūzikas meistarklase bērniem un jauniešiem (projekts “LYRA”)


Dalība izglītības pasākumos bezmaksas.
Darba valoda: angļu.


Alya Al-Sultani meistarklase “Opera un improvizācija: iespējas izpildījumā un kompozīcijā”

29. septembris, 14:00

Jāzepa Vītola Latvijas mūzikas akadēmijas LMT kamerzāle

Alija Alsultani (Alya Al-Sultan) ir britu-irākiešu soprāns. Viņa festivāla ietvaros piedāvās meistarklasi, kas pievēršas gan netradicionālām vokālajām tehnikām mūsdienu operā un ne-hierarhiskai operas kompozīcijai, gan vokālajai improvizācijai. Meistarklasē aicināti piedalīties ne tikai vokālisti, bet arī komponisti un citi interesenti.

“Opera and improvisation: opportunity in performance and composition” jeb

“Opera un improvizācija: iepsējas izpildījumā un kompozīcijā”.

Alya Al-Sultani savā mākslinieciskajā darbībā izpilda arābu mūziku, opermūziku un laikmetīgo mūziku, tostarp brīvo improvizāciju.

Meistarklase norisināsies angļu valodā un ir pieejama ikvienam interesentam.

Norises vieta: Jāzepa Vītola Latvijas mūzikas akadēmijas LMT kamerzāle.

Ieeja bez maksas.

Alija Alsultani uzstāsies Skaņu meža atklāšanas koncertā 30. septembrī koncertzālē Tu jau zini kur (Tallinas ielā 10-3, Rīgā).


Meistarklase tiek rīkota sadarbībā ar Jāzepa Vītlola Latvijas Mūzikas akadēmiju un to atbalsta VKKF.

Hari Shankar Kishore (HVAD) lekcija

29. septembris, 16:00

Latvijas Mākslas akadēmijas Jaunais korpuss K2

HVAD ir Kompenāgenā bāzēts elektroniskās mūzikas komponists, producens un skaņas apstrādes inženieris. Hvad ir nostiprinājis savu statusu kā nozīmīgs Kopenhāgenas pagrīdes scēnas mūziķis, un vada divas ievērojamas organizācijas – izdevniecību “Syg Nok” un skaņu apstrādes studiju “Kommunal Dubplate Service”. Viņa darbos tiek izmantoti arī vides ieraksti, kuros dzirdamas grabošas taksometru durvis, kori no misēm Dānijas baznīcās, ielu skaņas un vinilplašu čerkstoņa; Hvad tiecas panākt sajūtu par pasaules kultūru, kas ir “pāri multi-kulturālajam” un pludina robežas starp mākslu un ikdienas dzīvi.

Lekcijā mūziķis sniegs ieskatu savā radošajā darbībā. Stāstījumu papildinās skaņu ieraksti no “Kommunal Dubplate Service” arhīviem un HVAD jaunākie robežmeklējumi.

Lekcija norisināsies angļu valodā un ir pieejama ikvienam interesentam.

Norises vieta: Latvijas Mākslas akadēmijas Jaunais korpuss K2

Ieeja bez maksas.

HVAD uzstāsies Skaņu meža atklāšanas koncertā 30. septembrī koncertzālē Tu jau zini kur (Tallinas ielā 10-3, Rīgā).


Lekcija tiek rīkota sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju un to atbalsta VKKF, kā arī skaņu mākslas projekts ” tekhnē”, ko līdzfinansē Eiropas Savienība.

Debit lekcija “Rituālu tehnoloģijas: latīņamerikāņu elektroniskās mūzikas saknes Meksikā”

5.oktobris, 15:00

Latvijas Mākslas akadēmija, Jaunais korpuss K2

Meksikā dzimusī un šobrīd ASV dzīvojošā producente un DJ Delija Beatrisa (Delia Beatriz) jeb Debit šajā lekcijā iepazīstinās ar savas mūzikas saknēm Meksikas pamatiedzīvotāju tradicionālajā mūzikā, par piemēru izmantojot savu kritiķu novērtēto albumu “The Long Count”. Ieraksts veidots izmantojot arhīva audiomateriālus, kuros tiek spēlēti seno maiju instrumenti, tos iepazīstinot ar mākslīgo intelektu un pašas Delijas Beatrisas savdabīgo estētiku.

Debit strādā vairākos estētiskos virzienos: viņas klubu priekšnesumi latīņamerikāņu deju mūziku integrē tehno un industriālās mūzikas vidē, savukārt viņas solo ieraksti demonstrē strauju pāreju no eksperimentālas deju mūzikas uz pārsteidzoši spocīgu ambiento mūziku.

Lekcija norisināsies angļu valodā un ir pieejama ikvienam interesentam.

Norises vieta: Latvijas Mākslas akadēmijas Jaunais korpuss K2

Ieeja bez maksas.

Debit uzstāsies festivālā “Skaņu mežs” 6. oktobrī.


Lekcija tiek rīkota sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju un to atbalsta VKKF, kā arī novatoriskās mūzikas platforma “SHAPE+”, ko līdzfinansē Eiropas Savienība.

Maria Chavez: praktiskā darbnīca “Abstract Turntablism”

5.oktobris, 17:00 – 20:00

Latvijas Mākslas akadēmija, Jaunais korpuss K2

Šajā vinilplašu atskaņotāju manipulēšanas meistarklasē ievērojamā skaņu māksliniece Marija Čavesa demonstrēs tehnikas, kā vinilplašu atskaņotājus izmantot kā eksperimentālās mūzikas instrumentus. Otrajā darbnīcas daļā apmeklētāji varēs piedāvātās tehnikas izmēģināt paši.

Darbnīcai nav vecuma vai iepriekšējas pieredzes ierobežojumi, bet nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās (skatīt linku zemāk).

Čavesas skaņu mākslas darbi tikuši izstādīti izstādē Documenta 14 Atēnās, JUDD Foundation Teksasā un Getija muzejā Losandželosā.

Festivālā “Skaņu mežs” Čavesa uzstāsies divas dienas – ar solo DJ priekšnesumu 30. septembra atklāšanas koncertā, bet 6. otkobrī kopā ar multi-instrumentālistu, tagad arī grupas Amen Dunes dalībnieku Džordiju Vīleru (Jordi Wheeler).

Darbnīcas valoda: angļu.

Norises vieta: Latvijas Mākslas akadēmijas Jaunais korpuss K2.

Ieeja bez maksas.

NEPIECIEŠAMA IEPRIEKŠĒJA PIETEIKŠANĀS: https://ej.uz/chavez


Darbnīca tiek rīkota sadarbībā ar Jāzepa Vītola Latvija Mūzikas akdēmiju un to atbalsta VKKF, kā arī skaņu mākslas projekts ” tekhnē”, ko līdzfinansē Eiropas Savienība.

Joe Morris meistarklase brīvajā improvizācijā

6. oktobri, 11:00 

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akdēmija, tepa Nr. 328

Šajā meistarklasē improvizētājs, komponists un Jaunanglijas konservatorijas pasniedzējs Džo Moriss uzklausīs dalībnieku spēlēšanu un sniegs tiem konsultācijas darbā gan ar brīvo improvizāciju, gan – atbilstošos gadījumos – modernu notāciju. Dalībnieki, kas nespēlē mūziku arī ir laipni gaidīti.

Žurnāls The Wire Džo Morisu nodēvējis par “vienu no nevainojamākajiem improvizētājiem ASV”. Moriss ir primāri pazīstams kā ģitārists, taču savas karjeras laikā apguvis arī kontrabasu un bungas. Viņa grāmata Perpetual Frontier ir veltīta brīvajai improvizācijai un frīdžezam.

6. oktobrī viņš uzstāsies festivālā “Skaņu mežs” kopā ar Viljamu Pārkeru un Hamīdu Dreiku, ko kritiķis Fils Frīmens (Phil Freeman) savulaik nodēvējis par “labāko ritma sekciju džezā”.

Meistarklase norisināsies angļu valodā un ir pieejama ikvienam interesentam.

Norises vieta: Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija, telpa Nr. 328

Ieeja bez maksas.


Meistarklase tiek rīkota sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju un to atbalsta VKKF, kā arī novatoriskās mūzikas platforma “SHAPE+”, ko līdzfinansē Eiropas Savienība.

Mivos Quartet: laikmetīgās mūzikas interpretācija

6. oktobris, 16:00

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akdēmija, LMT kamerzāle

Šajā meistarklasē stīgu kvarteta Mivos dalībnieki aprakstīs, kā iedzīvina sev uzticētās partitūras, tostarp Pulicera prēmijas laureāta Reivena Čakona (Raven Chacon) darbu “Journey of the Horizontal People”, ko nākamajā dienā festivālā Skaņu Mežs spēlēs pirmo reizi līdzās repertuārā jau esošiem citu komponistu darbiem. Tam sekos jautājumu un atbilžu sesija.

Meistarklasē tiks apskatīti sekojoši skaņdarbi:

   

   • Henry Threadgill: Six Five Two

   • Chikako Morishita: Doll Time (2019)

   • Raven Chacon: The Journey of the Horizontal People

   • George Lewis: Playing with Seeds

  Medijs Chicago Reader nodēvējis Mivos Quartet par “vienu no Amerikas niknākajiem un bezbailīgākajiem laikmetīgās mūzikas ansambļiem”. Kolektīvs sastāv no vijolniecēm Olīvijas De Prato (Olivia de Prato) un Majas Benardo (Maya Bennardo), altista Viktora Lourija Tafoijas (Victor Lowrie Tafoya) un čellista Tailera Dž. Bordena (Tyler J. Borden). Kvartets sadarbojies gan ar popmūziķi Solu Viljamsu (Saul Williams), gan ar tādiem Skaņu mežā iepriekš iesaistītiem mūziķiem kā Neits Vūlijs (Nate Wooley), Džordžs Lūiss (George Lewis) un Patriks Higinss (Patrick Higgins) no grupas Zs.

  Mivos Quartet  uzstāsies festivālā “Skaņu mežs” 7. oktobrī.

  Meistarklase norisināsies angļu valodā un ir pieejama ikvienam interesentam.

  Norises vieta: Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija, LMT kamerzāle.

  Ieeja bez maksas.


  Saruna tiek rīkota sadarbībā ar Jāzepa Vītola Latvija Mūzikas akadēmiju un to atbalsta VKKF.

  Saruna ar elektro-akustiskās mūzikas komponistu Max Eilbacher

  9. oktobris, 12:00

  Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija, LMT kamerzāle

  Šajā publiskajā runā un jautājumu un atbilžu sesijā Eilbahers skaidros savas mūzikas radīšanas procesu, tās iedvesmas avotus un, plašāk runājot, perspektīvas, kā lūkoties uz skaņu.

  Eilbahera mājaslapa vēsta sekojošo: “Makss Eilbahers strādā ar skaņu.” Tas nav melots, un šāds šķietami acīmredzams apgalvojums spoguļo arī skanējumu, kas nereti piemīt viņa mūzikai – tā ir abrazīva, taču fokusēta un neieinteresēta sīkumos, kas novērš uzmanību. Ja tajā parādās negaidītas, smalkas detaļas, tās nereti ir efektīvi izceltas un skaidri saklausāmas. Viņa darbi robežojas no ģeneratīvas datormūzikas līdz elektro-akustiskām kompozīcijām un skaņu mākslas instalācijām. Eilbahers ir arī post-minimālisma un avant-roka grupas Horse Lords dalībnieks.

  Saruna norisināsies angļu valodā un ir pieejama ikvienam interesentam.

  Norises vieta: Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija, LMT kamerzāle.

  Ieeja bez maksas.

  Max Eilbacher uzstāsies festivālā “Skaņu mežs” 7. oktobrī.


  Saruna tiek rīkota sadarbībā ar Jāzepa Vītola Latvija Mūzikas akadēmiju un to atbalsta VKKF.

   

  Evita Manji: elektroniskās mūzikas meistarklase bērniem un jauniešiem (projekts “LYRA”)

  9. oktobris 16.00

  Mākslas Centrs NOASS

  Meistarklases mērķis ir veicināt izpratni par aktīvismu, īpaši izceļot vides aizsardzības jautājumus mūzikā. Meistarklases laikā tiks piedāvāta mākslinieciskā startēģija, kā mākslinieki var īstenot šo motivāciju savā mākslā. Jauniešiem būs iespēja pielietot iegūtās zināšanas arī praktiski, izmantojot  mūzikas veidošanas programmatūras (piemēram, Ableton).

  Meistarklase notiks angļu valodā ar tulkojumu.

  Iepriekšējās zināšanas nav nepieciešamas.

  Vēlams līdzi paņemt personālo datoru.

  Bez dalības maksas!


  Lekcijas un meistarklases tiek rīkotas sadarbībā ar JVLMA, Latvijas Mākslas akadēmiju un mākslas centru NOASS, un tās atbalsta VKKF, kā arī sekojošie Eiropas Savienības līdzfinansētie projekti – platforma “SHAPE+” (Džo Morisa un Debit lekcijas) un skaņu mākslas projekts ” tekhnē” (HVAD un Marijas Čavesas lekcijas).

  Evitas Mandži meistarklase ir daļa no Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas EEZ grantu atbalstītā projekta “LYRA”, kas paredzēts bērniem un jauniešiem.

  Projekts “LYRA” saņem dotācijas 206 256,00 EUR apmērā no Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas EEZ grantu ietvaros.”  Projekta mērķis ir iepazīstināt bērnus un pusaudžus ar eksperimentālo mūziku un iesaistīt viņus tās radīšanā. Tā kā eksperimentālā mūzika pēc būtības ir demokrātiska un nehierarhiska, tā dod iespēju piedalīties mūzikas radīšanā gan mūziku apguvušiem, gan neapguvušiem bērniem. Tā kā projekts sniedzas pāri sociālajām un etniskajām atšķirībām, tas ir arī sociāli iekļaujošs.

  Kopējās “LYRA” attaisnotās izmaksas: 202 510,00 EUR, Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas “Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un sadarbība kultūras jomā” atbalsta summa: 85% jeb 85 000,00 EUR, no kuriem:

    

    • Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta līdzfinansējums: 85% jeb 175 317,60 EUR;

    • Valsts budžeta līdzfinansējums: 15% jeb 30 938,40 EUR.

   Evitas Mandži lekciju atbalstā arī “Ableton”.

   Share Button