Skaņu mežs izziņo bezmaksas meistarklašu un lekciju programmu

Šonedēļ Rīgā sāksies “Skaņu mežs”, ko medijs The Wire Magazine nodēvējis par lielāko avangarda mūzikas festivālu Baltijā. Sekojoši atklāšanas pasākumam 30. septembrī “Tu jau zini kur” festivāls turpināsies 6.-8. oktobrī “Hanzas Peronā”. Koncertvakariem tuvos datumos festivāla viesmākslinieki sniegs meistarklases un lekcijas Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, Latvijas Mākslas akadēmijā un mākslas centrā NOASS. Ietverot veselas astoņas norises un paplašinot iesaistīto iestāžu klāstu, šī ir apjomīgākā “Skaņu meža” lekciju programma jebkad. Sīkāk ar meistarklašu un lekciju programmu iespējams iepazīties zemāk.

  1. septembris

14:00, JVLMA, LMT kamerzāle

Alya Al-Sultani meistarklase “Opera un improvizācija: iespējas izpildījumā un kompozīcijā”

Alija Alsultani (Alya Al-Sultan) ir britu-irākiešu soprāns. Viņa festivāla ietvaros piedāvās meistarklasi, kas pievēršas gan netradicionālām vokālajām tehnikām mūsdienu operā un ne-hierarhiskai operas kompozīcijai, gan vokālajai improvizācijai. Meistarklasē aicināti piedalīties ne tikai vokālisti, bet arī komponisti un citi interesenti.

  1. septembris

16:00, LMA Jaunais korpuss K2

Hari Shankar Kishore (HVAD) lekcija

HVAD ir Kompenāgenā bāzēts elektroniskās mūzikas komponists, producens un skaņas apstrādes inženieris. Hvad ir nostiprinājis savu statusu kā nozīmīgs Kopenhāgenas pagrīdes scēnas mūziķis, un vada divas ievērojamas organizācijas – izdevniecību “Syg Nok” un skaņu apstrādes studiju “Kommunal Dubplate Service”. Viņa darbos tiek izmantoti arī vides ieraksti, kuros dzirdamas grabošas taksometru durvis, kori no misēm Dānijas baznīcās, ielu skaņas un vinilplašu čerkstoņa; Hvad tiecas panākt sajūtu par pasaules kultūru, kas ir “pāri multi-kulturālajam” un pludina robežas starp mākslu un ikdienas dzīvi.

Lekcijā mūziķis sniegs ieskatu savā radošajā darbībā. Stāstījumu papildinās skaņu ieraksti no “Kommunal Dubplate Service” arhīviem un HVAD jaunākie robežmeklējumi.

5.oktobris

15:00, LMA Jaunais korpuss K2

Debit lekcija “Rituālu tehnoloģijas: latīņamerikāņu elektroniskās mūzikas saknes Meksikā”

Meksikā dzimusī un šobrīd ASV dzīvojošā producente un DJ Delija Beatrisa (Delia Beatriz) jeb Debit šajā lekcijā iepazīstinās ar savas mūzikas saknēm Meksikas pamatiedzīvotāju tradicionālajā mūzikā, par piemēru izmantojot savu kritiķu novērtēto albumu “The Long Count”. Ieraksts veidots izmantojot arhīva audiomateriālus, kuros tiek spēlēti seno maiju instrumenti, tos iepazīstinot ar mākslīgo intelektu un pašas Delijas Beatrisas savdabīgo estētiku.

  1. oktobris

17:00, LMA Jaunais korpuss K2

Maria Chavez: praktiskā darbnīca “Abstract Turntablism”

Šajā vinilplašu atskaņotāju manipulēšanas meistarklasē ievērojamā skaņu māksliniece Marija Čavesa demonstrēs tehnikas, kā vinilplašu atskaņotājus izmantot kā eksperimentālās mūzikas instrumentus. Otrajā darbnīcas daļā apmeklētāji varēs piedāvātās tehnikas izmēģināt paši.

Darbnīcai nav vecuma vai iepriekšējas pieredzes ierobežojumi, bet nepieciešama iepriekšēja pieteikšanās.

Čavesas skaņu mākslas darbi tikuši izstādīti izstādē “Documenta 14” Atēnās, “JUDD Foundation” Teksasā un Getija muzejā Losandželosā.

Iepriekšēja pieteikšanās: ej.uz/chavez

  1. oktobris

11:00, JVLMA, telpa Nr. 328

Joe Morris meistarklase brīvajā improvizācijā

Šajā meistarklasē improvizētājs, komponists un Jaunanglijas konservatorijas pasniedzējs Džo Moriss uzklausīs dalībnieku spēlēšanu un sniegs tiem konsultācijas darbā gan ar brīvo improvizāciju, gan – atbilstošos gadījumos – modernu notāciju. Dalībnieki, kas nespēlē mūziku arī ir laipni gaidīti.

Žurnāls The Wire Džo Morisu nodēvējis par “vienu no nevainojamākajiem improvizētājiem ASV”. Moriss ir primāri pazīstams kā ģitārists, taču savas karjeras laikā apguvis arī kontrabasu un bungas. Viņa grāmata Perpetual Frontier ir veltīta brīvajai improvizācijai un frīdžezam.

  1. oktobris

16:00, JVLMA, LMT kamerzāle

Mivos Quartet: laikmetīgās mūzikas interpretācija

Šajā meistarklasē stīgu kvarteta Mivos dalībnieki aprakstīs, kā iedzīvina sev uzticētās partitūras, tostarp Pulicera prēmijas laureāta Reivena Čakona (Raven Chacon) darbu “Journey of the Horizontal People”, ko nākamajā dienā festivālā Skaņu Mežs spēlēs pirmo reizi līdzās repertuārā jau esošiem citu komponistu darbiem. Tam sekos jautājumu un atbilžu sesija.

  1. oktobris

12:00, JVLMA, LMT kamerzāle

Saruna ar elektro-akustiskās mūzikas komponistu Max Eilbacher

Šajā publiskajā runā un jautājumu un atbilžu sesijā Eilbahers skaidros savas mūzikas radīšanas procesu, tās iedvesmas avotus un, plašāk runājot, perspektīvas, kā lūkoties uz skaņu.

Eilbahera darbi robežojas no ģeneratīvas datormūzikas līdz elektro-akustiskām kompozīcijām un skaņu mākslas instalācijām. Eilbahers ir arī post-minimālisma un avant-roka grupas Horse Lords dalībnieks.

  1. oktobris

16:00, mākslas centrs NOASS

Evita Manji: elektroniskās mūzikas meistarklase bērniem un jauniešiem (projekts “LYRA”)

Evita Mandži (Evita Manji) ir grieķu komponiste un skaņu māksliniece, kas savos darbos izmanto skaņu sintēzi, skaņu apstrādi un kora mūzikas iedvesmotus vokālus, lai radītu klubu mūzikas un abstraktas elektronikas iedvesmotu popmūziku. Viņa bilst, ka radītās mūzikas centrālās tēmas ir cilvēka eksistenciālais stāvoklis, klimata pārmaiņas, kvantu fizika un nāve. Sarunā ar mediju “Dazed Digital” Mandži uzsver, ka vēlas, lai viņas radītā mūzika klausītājiem šķistu organiska un dzīva.

Dalība izglītības pasākumos bezmaksas.

Darba valoda: angļu.

Lekcijas un meistarklases tiek rīkotas sadarbībā ar JVLMA, Latvijas Mākslas akadēmiju un mākslas centru NOASS, un tās atbalsta VKKF, kā arī sekojošie Eiropas Savienības līdzfinansētie projekti – platforma “SHAPE+” (Džo Morisa un Debit lekcijas) un skaņu mākslas projekts ” tekhnē” (HVAD un Marijas Čavesas lekcijas).

Evitas Mandži meistarklase ir daļa no Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas EEZ grantu atbalstītā projekta “LYRA”, kas paredzēts bērniem un jauniešiem.

Projekts “LYRA” saņem dotācijas 206 256,00 EUR apmērā no Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas EEZ grantu ietvaros.”  Projekta mērķis ir iepazīstināt bērnus un pusaudžus ar eksperimentālo mūziku un iesaistīt viņus tās radīšanā. Tā kā eksperimentālā mūzika pēc būtības ir demokrātiska un nehierarhiska, tā dod iespēju piedalīties mūzikas radīšanā gan mūziku apguvušiem, gan neapguvušiem bērniem. Tā kā projekts sniedzas pāri sociālajām un etniskajām atšķirībām, tas ir arī sociāli iekļaujošs.

Kopējās “LYRA” attaisnotās izmaksas: 202 510,00 EUR, Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas “Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un sadarbība kultūras jomā” atbalsta summa: 85% jeb 85 000,00 EUR, no kuriem:

  • Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta līdzfinansējums: 85% jeb 175 317,60 EUR;
  • Valsts budžeta līdzfinansējums: 15% jeb 30 938,40 EUR.

Evitas Mandži lekciju atbalstā arī “Ableton”.

Share Button