19 gadi pirms sākuma

2020. gada festivāls Skaņu mežs 10. oktobrī aicina uz grupas 19 gadi pirms sākuma uzstāšanos. Dziedātājas un multiinstrumentālistes Ingunas Černovas (Rubenes) grupa ir dibināta 1988. gadā. Piedaloties vēlākajai mūzikas kritiķei Daigai Mazvērsītei un Dzelteno pastnieku mūziķiem Viesturam Slavam un Ilgvaram Rišķim, tā radās kā eksperimentāls muzikāls projekts Hardija Lediņa, Jura Boiko un citu avangarda mākslinieku un mūziķu rīkotajai izstādei Kurmis alā.

1988. gadā 19 gadi pirms sākuma koncertēja Rietumberlīnes avangarda mūzikas festivālā Transmission kopā ar ģitāristu Kalli Lāru. Pēcāk grupa trīs gadus uzstājās koncertos Anglikāņu baznīcā Rīgā, Ogres muzikālajā saietā Randiņš, festivālos Roks par neatkarību 1989. un 1990. gadā, kā arī Uģa Poļa rīkotajā festivālā Rīgas Sporta Manēžā. Grupas pēdējā uzstāšanās notika 1991. gada pavasarī Vides aizsardzības kluba festivālā Arkādijas parkā, Rīgā.

1989. gadā iznāk grupas albums 19 gadi pirms sākuma kasetes formātā ar 15 kompozīcijām. 2005. gadā nedaudz pārveidotu albumu CD formātā izdod Ingus Baušķenieka ierakstu kompānija. 2017. gadā tas iekļauts mūzikas žurnālista Ulda Rudaka radioraidījumu ciklā Zibens pa dibenu, kas veltīts 100 visu laiku labākajiem latviešu populārās mūzikas albumiem. 2019. gadā Beļģijā kompānija STROOM laiž klajā grupas skaņdarbu izlasi vinila platē ar astoņām dziesmām. Grupas dziesma Nakts ir mana zemapziņa iekļauta izdevniecības Melodija Latvijas avangarda grupu izlasē Ienāc ausīs (1990).

Pateicoties atkārtotajai ierakstu izdošanai, 19 gadi pirms sākuma ieguvuši otro elpu un piedzīvo pasaules mūzikas mīļotāju neviltotu interesi. Pagājušā gadsimta 80. gadu brīvības meklējumi un drosmīgās idejas turpina pārsteigt arvien jaunas klausītāju paaudzes.

Koncerts notiek sadarbībā ar projektu „UM-SCENE” , kas pētī eksperimentālo mūziku valstīs, kas pieredzējušas totalitārus režīmus. To atbalsta ES programma „Radošā Eiropa”.