Amnesia Scanner ir Berlīnē bāzēts somu elektroniskās popmūzikas duets, kurā ietilpst Marti Kaliala (Martti Kalliala) un Ville Haimala (Ville Haimala), kā arī nereti par vokālu atbildīgs mākslīgais intelekts, ko grupas dalībnieki dēvē par Oracle. Šādā izpratnē Amnesia Scanner būtu nepareizi dēvēt par duetu – drīzāk par trijotni.
Medijs The Guardian par Amnesia Scanner rakstījis sekojoši: “Amnesia Scanner var pilnvērtīgi uzskatīt par vienu no nozīmīgākajiem projektiem mūsdienu elektroniskās mūzikas andergaundā”. Medijs Crack Magazine savukārt to raksturojis kā “vienu no pēdējo gadu saslavētākajiem elektroniskās mūzikas projektiem”.
Kaliala un Haimala iepazinās Helsinkos, strādādami vienā arhitektūras birojā. Viņu pirmā sadarbība bija naktskluba interjera dizains, bet otrā – tehno projekts Renaissance Man, no kura abi mūziķi drīz vien nogura. Amnesia Scanner ir abu mūziķu nākamā sadarbība, kas satīriski apspēlē elektronisko deju mūziku, metālu, tostarp gan trešmetālu, gan ņūmetālu, pagātnes un interneta ēras popmūziku, kā arī pankroku, industriālo un ambiento mūziku. Šīs ietekmes savijās caur sintētisku nokrāsu, interneta informācijas gružiem un basu līnijām. Skanējums ir mūsdienīgi viskozs, kā šķīdums litija baterijās, taču tas spēj negaidīti mainīt formu un sākt izklausīties pēc grunge perioda basģitāras. Popkultūras klišejām Amnesia Scanner mūzikā dramatiskus toņus piešķir sarkasms ar kādu komentēta gan briestošā ekoloģiskā katastrofa, gan dzīvesveids, ko paši mūziķi formulē kā “izdzīvošanu kapitālismā”.
Haimala ir sastrādājies arī ar mūziķiem Deividu Birnu (David Byrne), FKA Twigs un Holliju Herndoni (Holly Herndon), kā arī Venēcijas mākslas biennāles “Zelta lauvas” laureāti Anni Imohfu (Anne Imhoff). Kaliala savukārt turpina darboties kā arhitekts un kultūras kritiķis.
Vairums dueta ierakstu publicējusi ievērojamā avangarda un elektroniskās mūzikas izdevniecība PAN.
Amnesia Scanner izceļas ar iespaidīgiem audiovizuāliem šoviem, kas ietver videoprojekcijas un intensīvas stroboskopu gaismas, kā arī mākslīgā intelekta ģenerētus attēlus, vai reizēm pat animatroniskas lelles (piemēram, bezķermeniskas dziedošas leļļu mutes). Kā raksta medijs Pitchfork, “viņu mūzika ir radīta, lai to klausītos apdullinošā skaļumā, pasniegtu gigantiskos skaņas blāķos, kas izraisa zemestrīces koncerttelpās”.
Medijs Kunstkritik par Amnesia Scanner jaunāko dzīvo priekšnesumu programmu raksta sekojoši: “[..] Amnesia Scanner bija galvenie mākslinieki Transmediāles un ar to saistītā mūzikas festivāla CTM noslēdzošajā koncertā, kur sniedza vizuāli un skaniski pārblīvētu priekšnesumu. Šovs bija pareizajā veidā vājprātīgs. Tas bija labs atgādinājums, ka digitālās mākslas potenciāls ir ne vien tās sociālajā kritikā, bet arī tās estētiski absorbējošajā un vizuāli ģeneratīvajā kapacitātē.”
Līdztekus programma tiek papildināta ar sekojošajiem māksliniekiem:
Violent Magic Orchestra (Japāna), The Vex Collection (ASV), EleOnora & Tencu (Igaunija), Hugo Esquinca (Meksika, Vācija), Hvad (Dānija), un arī virkne mūzikas projektu no Latvijas: TV Maskava, Orbīta, Grab, Kodek, Pūres Opera.
Ieviestas izmaiņas arī festivāla lokāciju izvēlē. Iepriekš ticis izziņots, ka 30. septembra atklāšanas pasākums notiks telpā NOASS, taču ir mainīta norises vieta un koncerti skanēs pasākumu telpā Tu jau zini kur. (Tallinas ielā 10-3).
Festivāla biļetes cena ir 50 EUR, tās ir iespējams iegādāties Biļešu Servisa kasēs un www.bilesuserviss.lv. Biļete ir derīga trīs festivāla pasākumu apmeklējumam – 30.septembrī pasākumu telpā Tu jau zini kur. un 6.-7.oktobrī kultūras ēkā Hanzas Perons. Pārējo festivāla pasākumu apmeklējums ir bez maksas.