Orbīta

Tekstgrupa “Orbīta” ir projekts, ko radījis neliels Rīgas dzejnieku kolektīvs — dalībnieki raksta savstarpēji visai atšķirīgā manierē, taču apvienība jau ilgu laiku savus dzejas tekstus prezentē kolektīvi un ar visdažādāko mediju palīdzību. “Orbīta” radusies 1999. gada beigās. Tās dibinātāji — Semjons Haņins, Artūrs Punte, Vladimirs Svetlovs, Sergejs Timofejevs un Žoržs Uaļļiks. Sākotnēji “Orbīta” fokusējās uz bilingvāliem dzejas izdevumiem un fotogrāmatām. Paralēli sākās eksperimenti ar jauniem formātiem — performance (uzstāšanās kopā ar mūziķiem un “dzejas šova” idejas izkristalizēšanās), darbs ar skaņām (vairāku audiodisku izdošana un skaņu mākslas instalāciju veidošana), kā arī teksta un kustīgu attēlu savienošana (videodzeja) kā arī citi mediji. 

“Skaņu meža” programmā apvienība “Orbīta” piedalās ar performanci “Atbalss atblass” un instalāciju “No ētera”. Abi darbi ir veltīti jaunu skaņas avotu meklējumiem un dažādu enerģiju pārvēršanai dzirdamā materiālā. Izmantojot WiFi un GSM tīklus, radio entuziastu pārraides un dažādu dienestu radiosaziņu, komerciālo un sabiedrisko apraidi, radiācijas un elektormagnetiskā lauka mērījumus, infraskaņu un svārstības pilsētas elektortīklā, dod ieskatu plaša diapazona radio ētera un mūs ieskaujošajā vides datu bangojošajā okeānā,  performance “Atbalss atblass”. Sērfojot šajos un citos nepieradināajtos viļņos, mērījumos un datos var uzdurties arī nesen mirušu dzejnieku balsīm… Savukārt instalācija “No ētera” ar savām antenām sakrāj un izlādē pīkstienos ēterā esošo enerģiju – līdzīgi kā zāle, kas kondensē rasu – veidojot nelielu telpiskotu skaņas birzi.


“Orbītas” priekšnesums atšķirsies no citiem, jo tas notiks atsevišķā telpā “Hanzas Peronā”. Pēc tā noslēguma, trīs dienu garumā minētajā telpā būs apskatāma “Orbītas” veidota instalācija. “Orbītas” dalība “Skaņu mežā” notiek sadarbībā ar skaņu mākslas projektu “tekhnē“, ko atbalsta Eiropas Savienība.