Skaņu meža atklāšanas koncerts

6. oktobrī mākslas muzejā „Rīgas birža” (Doma laukums 6) notiks nepieradinātās mūzikas festivāla „Skaņu mežs 2018” atklāšanas koncerts, kurā piedalīsies amerikāņu performanču māksliniece un vokāliste Eartheater, leģendārais lietuviešu bundzinieks Vladimirs Tarasovs, tumšās ambientās mūzikas projekts Daina Dieva, eksperimentālās ritmiskās mūzikas producents N1L un stīgu kvartets ReDo, kas izpildīs krievu komponista Dmitrija Kurļandska darbu „Dolce Stil Nuovo”. Ieeja pasākumā – bezmaksas. Pasākuma sākums plkst. 19.00.

Eartheater jeb Ņujorkā dzīvojošā mūziķe un performanču māksliniece Aleksandra Dručina (Alexandra Drewchin) savā mūzikā apvieno skaņu efektiem bagātu digitālo mūzikas producēšanu, vokālus trīs oktāvu diapazonā un akadēmisku pieeju mūzikas sacerēšanai. Viņas radīto skaņdarbu vidū atrodami gan īpaši niansēti, abstrakti skaņu audekli, gan neapoloģētiski romantiskas vai pat apzināti teatrālas dziesmas. Eartheater mūziku publicējušas tādas izdevniecības kā Thrill Jockey un Hausu Mountain, taču projekta jaunāko albumu – jūnijā iznākušo IRISIRI – izdevusi ievērojamā elektroniskās mūzikas izdevniecība PAN. Tas ir trešais Eartheater albums, un mūzikas kritikas medijs Pitchfork to raksturo šādi: „Kvīnsas eksperimentālā mūziķe šajā ierakstā pēta veidus, kādos sievietes balss spēj izaicināt labas gaumes un māksliniecisku normu standartus, pārvarot vispārpieņemtās muzikālās valodas robežas.” Žurnāls The Wire Magazine savukārt raksta, ka albums „sevi pozicionē kā skanisku un konceptuālu divdomību virkni, savijot nenoslēgtus naratīvus ar loģiku, kas izslēdz vienkāršotas interpretācijas un raisa patiesu izbrīnu un valdzinājumu.” Mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA uz skatuves kopā ar Dručinu kāps arfiste Marilū Donivana (Marilu Donovan).

1976. gadā dzimušais Maskavas komponists Dmitrijs Kurļandskis (Дмитрий Курляндский) ir viens no pazīstamākajiem krievu komponistu grupas StRes/Structural Resistance (СоМа/Cопротивление Материала) dalībniekiem. StRes var uzskatīt par vienu no ievērojamākajām laikmetīgās mūzikas apvienībām Krievijā – tā ir mērķtiecīgi veidojusi auditoriju un kultūrtelpu radikālai laikmetīgajai mūzikai savā valstī, gadu laikā nodrošinot šīs scēnes saikni ar mākslas institūciju un teātru pasauli. Kurļandskis 2003. gadā saņēmis starptautisko komponistu balvu Gaudeamus, ar kuru kopš 1957. gada apbalvoti tādi nozīmīgi 20. gs. komponisti kā Pērs Norgārds, Paulīne Olivero, Unsuka Čina, Luiss Andrīsens, Vinko Globokars un Ričards Barets. Nepieradinātās mūzikas festivāla “Skaņu mežs 2018” klausītājiem komponists piedāvās noklausīties Latvijas Simtgadei veltīto stīgu kvartetu “Dolce Stil Nuovo”, kura pirmatskaņojums notika koncertzālē „Lielais dzintars” Liepājā. Darbu izpilda kvartets ReDo – Konstantīns Paturskis (vijole), Kristiāna Ozoliņa (vijole), Dāvis Sliecāns (alts), Pēteris Ozoliņš (čells).

Pasaulslavenais lietuviešu bundzinieks Vladimirs Tarasovs pirmo klausītāju atzinību guvis hrestomātiskajā Gaņeļina trio (pazīstamā arī kā Gaņeļina-Tarasova-Čekasina trio), kas spēlēja frīdžezu padomju laika Krievijā un Lietuvā. 1961. gadā viņš pievērsās bungām un studēja mūziku Arhangeļskā un Ļeņingradā pirms pārcēlās uz Viļņu 1968. gadā. 1969. gadā viņš izveidoja duetu ar pianistu Vjačeslavu Gaņeļinum, kam 1971. gadā pievienojās saksofonists Vladimirs Čekasins. Vēlāk Tarasovs attīstījis veiksmīgu solo karjeru, kā arī spēlējis kopā ar tādām prominencēm kā budzinieku Endrjū Sirillu (Andrew Cyrille), ROVA Saxophone Quartet, komponistu un multiinstrumentālistu Entoniju Brekstonu (Anthony Braxton) un avangarda vokālisti Lorenu Ņūtoni (Lauren Newton). Tarasovs ir komponējis mūziku filmām un teātrim un ir pazīstams vizuālais mākslinieks.

N1L ir šobrīd Berlīnē dzīvojošā skaņu mākslinieka un mūzikas producenta Mārtiņa Roķa projekts. N1L apvieno eklektiskas muzikālas pieredzes un ietekmes – eksperimentālu klubu mūziku, tumšu, trokšņainu psihedēliju un intensīvas, atsvešinātas abstraktas skaņu ainavas. N1L ir publicējis minialbumus izdevniecību UIQ, Where To Now? un W – I paspārnē, kā arī radījis skaņu celiņus vairākām horeogrāfa Serdžu Matisa (Sergiu Matis) laikmetīgās dejas izrādēm. Šī gada jūnijā izdevniecības Opal Tapes paspārnē tika publicēts N1L ieraksts Water Memory. N1L ir novatoriskajai mūzikai un audio-vizuālajai mākslai veltītās platformas SHAPE dalībnieks.

Lietuviešu mūziķes Dainas Dievas delikātās dzīvās uzstāšanās piedāvā ceļojumu starp klusumu un dūkoņas („drone”) ainavām, balsi, ģitāras pasāžām, flautu, zvanu un reizēm arī citu mūziķu pavadījumu, kā arī slāņotām lauka ierakstu skaņām un digitāli konstruētām sekvencēm. Kā norāda pati mūziķe, viņas skaņradi iedvesmo interese par industriālo, citpasaulīgo, zem- ,ne- un trans-cilvēcisko, vidi, antiutopijām, kinematogrāfisko, dabisko, kā arī citiem ķermeņa un gara aspektiem. Kopš sava pirmā ieraksta 2009. gadā viņa ir saglabājusi daudzveidību savu skaņu izdevumu formātos, bieži rakstot mūziku kasešu izlasēm, tiešsaistes izdevniecībām vai līdzekļu vākšanas projektiem. Daina Dieva ir atvērta sadarbības procesiem, attiecīgi viņas radošā prakse ietver arī video skaņas celiņus skaņu performancēm un instalācijām, kā arī dzīvo muzikālo pavadījumu laikmetīgajai dejai.

Pasākums tapis sadarbībā ar mākslas muzeju RĪGAS BIRŽA.

Sekojoši šim koncertam 12. un 13. oktobrī mākslas muzejā RĪGAS BIRŽA notiks centrālie „Skaņu meža” koncertvakari mūzikas namā “Daile”.

 


Share Button