Projektā LYRA – Annija Bielska un Jenija Bergere Mīre

Eksperimentālās mūzikas festivāls Skaņu mežs sadarbībā ar norvēģu festivālu Insomnia  uzsācis darbu pie Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas EEZ grantu atbalstīta  projekta LYRA, kas paredzēts bērniem un jauniešiem. Projekta jaundarbi, kas paredzēti bērniem, tiks prezentēti 25. septembrī 13:00 kultūras norišu centrā Hanzas Perons. Apmeklējums ir bezmaksas. Līdzās iepriekš izziņotajam Lindas Leimanes, Mārtiņa Grauda un Sabīnes Moores darbam, tiks prezentēts arī norvēģu mākslinieču Annijas Bielskas un Jenijas Bergeras Mīres jaundarbs. 

Bielskas un Mīres audiovizuālais priekšnesums Dzirnavas ir balstīts norvēģu pasakā par diviem bērniem, ceļojumu uz elli un atpakaļ, un brīnumainām velna dzirnavām, kas var dot jebko, ko sirds kāro, taču ir jāzina, kā tās apturēt. Pasaku 1852. gadā fiksēja un publicēja stāstnieki Pīters Kristens Asbjornsens un Jorgens Mū – tajā ir gan humors, proti, mājiens, kāpēc jūras ūdens ir sāļš, gan pamācība, proti, atgādinājums, ka allaž jāuzmanās no tā, ko tu vēlies. Radīts pats ar savām neparedzamu sintezatoru un elektronikas dzirnavām, šīs priekšnesums sastāv no eksperimentālām dziesmām un skaņu efektiem, kā arī 3d animācijas, kam par pamatu ņemtas abstraktas, apgleznotas diorāmas, veidotas no papīra, audekla, alumīnija un stikla. Dzirnavas tiecas uzrunāt gan bērnus, gan pieaugušos.

Annija Bielska (Annie Bielski) ir māksliniece un rakstniece, kuras darbi tiek izstādīti Ņujorkā, Čikāgā, Mehiko, Riodežaneiro, Filadelfijā, Portlendā un citur. Bielskas vizuālo mākslu, performances un rakstus ir publicējuši tādi mediji kā Art News, Hyperallergic, MTV, Whitehot Magazine un The New York Times. Viņa ir ilggadēja Jenijas Vālas (Jenny Hval) darba partnere un nesen ir radījusi Vālas jaunākā albuma Classic Objects dizainu un video. Annija Bielska ir ieguvusi bakalaura grādu tēlotājmākslā Čikāgas Mākslas institūta skolā (The School of the Arts Institute of Chicago) un maģistra grādu tēlotājmākslā Ņujorkas štata Bufalo universitātē (The State University of New York at Buffalo).

Jenija Bergera Mīre (Jenny Berger Myhre) ir multidisciplināra māksliniece, kas strādā ar skaņu, video, tiešraides vizualizācijām, performancēm un fotogrāfijām. Tā kā Jennija nāk no Oslo DIY vides, tad viņas pieeja mūzikas veidošanai ir daudzpusīga un atvērta, ar acīmredzamu mīlestību pret nenoslīpēto, atsaucoties uz elektro-akustiskās mūzikas tradīcijām, kā arī eksperimentālo popmūziku. Viņa ir veikusi pasūtījuma darbus eksperimentālās mūzikas festivālam Borealis (Bergenā), Only Connect festivālam (Oslo), El Nicho (Mehiko), Radiophrenia (Glāsgovā), Spikersuppa Lydgalleri (Oslo) un RUMMUR_radio (Bergenā). Jennija Bergera Mīre ir ilggadēja Jennijas Vālas (Jenny Hval) darba partnere un kopā ar Anniju Bielsku (Annie Bielski) ir radījusi divus mūzikas videoklipus Vālas jaunākam albumam Classic Objects. Jennija ir uzstājusies Ultima Oslo ContemporaryMusic Festival, Le Centre Pompidou Paris, Le Guess Who?, HAU Berlin, Ars Cameralis Katowice, Le Lieu Unique – Nantes un MUNCH Oslo. Pēc viņas debijas albuma Lint (2017), Breton Cassette 2022. gada jūlijā izdeva jauno Jenijas albumu ar nosaukumu Here Is Always Somewhere Else. Viņa ir ieguvusi bakalaura grādu mākslā Goldsmita koledžā (Goldsmiths College), Londonas Universitātē (University of London) un Oslo Universitātē (University of Oslo), kā arī studējusi Live Electronics Norvēģijas mūzikas akadēmijā (Norwegian Academy of Music).

LYRA saņem dotācijas 206 256,00 EUR apmērā no Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas EEZ grantu ietvaros. Projekta mērķis ir iepazīstināt jauniešus un bērnus ar eksperimentālo mūziku un iesaistīt tās radīšanā. Eksperimentālā mūzika, būdama savā būtībā demokrātiska un nehierarhiska, dos iespēju piedalīties mūzikā apmācītiem un neapmācītiem bērniem un jauniešiem. Tā kā projekts ir organizēts starp sociālajiem un etniskajiem slāņiem, tas būs arī sociāli iekļaujošs.

Projekta LYRA kopējās attiecināmās izmaksas ir 202 510,00 EUR, Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas „Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība” atbalsta summa 85% jeb 85 000,00 EUR, no tās:

Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta līdzfinansējums 85% jeb 175 317,60 EUR;

Valsts budžeta līdzfinansējums 15% jeb 30 938,40 EUR.