6.-8. oktobrī kultūras ēkā Hanzas Perons (Rīgā, Hanzas iela 16a) notiks Skaņu mežs, ko britu medijs The Wire pērn nodēvējis par lielāko avangarda mūzikas festivālu Baltijā. Savukārt nedēļu agrāk, 30. septembrī gaidāms festivāla atklāšanas pasākums koncertzālē Tu Jau Zini Kur. (Tallinas ielā 10-3). Festivāla centrālie viesi būs Berlīnē balstītais duets Amnesia Scanner, Viljams Pārkers un Hamīds Dreiks, dēvēti par labāko frīdžeza ritma sekciju pasaulē, Pulicera balvas laureāts Reivens Čakons, Japāņu vokāliste Phew un daudzi citi. Biļetes ir iespējams iegādāties Biļešu servisa kasēs un www.bilesuserviss.lv.
Amnesia Scanner ir Berlīnē bāzēts somu elektroniskās popmūzikas duets, kurā ietilpst Marti Kaliala (Martti Kalliala) un Ville Haimala (Ville Haimala), kā arī nereti par vokālu atbildīgs mākslīgais intelekts, ko grupas dalībnieki dēvē par Oracle. Šādā izpratnē Amnesia Scanner būtu nepareizi dēvēt par duetu – drīzāk par trijotni. Projekts izceļas ar īpaši ekspresīviem, pat absurdiem audiovizuāliem priekšnesumiem – Skaņu mežā būs iespējams pieredzēt papildinātu versiju priekšnesumam, ko projekts sniedza multimediju mākslas festivāla Transmediale un mūzikas festivāla CTM noslēgumā šī gada sākumā.
Medijs The Guardian par Amnesia Scanner rakstījis sekojoši: “Amnesia Scanner var pilnvērtīgi uzskatīt par vienu no nozīmīgākajiem projektiem mūsdienu elektroniskās mūzikas andergraundā”. Medijs Crack Magazine savukārt to raksturojis kā “vienu no pēdējo gadu saslavētākajiem elektroniskās mūzikas projektiem”.
Džo Moriss (Joe Morris) ir frīdžeza un brīvās improvizācijas ģitārists, grāmatas Perpetual Frontier autors un Jaunanglijas konservatorijas pasniedzējs. Viņš festivālā uzstāsies kopā ar Viljamu Pārkeru (William Parker) un Hamīdu Dreiku (Hamid Drake), ko kritiķis Fils Frīmens (Phil Freeman) savulaik nodēvējis par “labāko ritma sekciju džezā”. Ar to uzslavas nebeidzas, tās vairojas un atkārtojas – šos pašus vārdus sacījuši mediji AllAboutJazz un Forced Exposure, savukārt kritiķis Entonijs Saimons (Anthony Simon) viņus nodēvējis par “kanonisku pāri”, bet Toms Šulte (Tom Schulte) – par “divām frīdžeza ikonām”.
46 gadus vecais Reivens Čakons (Raven Chacon) pērn kļuva par pirmo Amerikas pamatiedzīvotāju, kas saņēmis Pulicera balvu mūzikā. Šī festivāla kontekstā ir nozīmīgs arī fakts, ka viņš ir viens no nedaudzajiem eksperimentālajiem mūziķiem, kuru karjeru iezīmējis šis apbalvojums. Medijs The New York times raksta sekojoši: “Čakons ir arī pirmais harsh noise mūziķis, kas saņēmis Pulicera balvu.” Viņš festivālā uzstāsies ar solo priekšnesumu, taču viņa mūziku izpildīs arī ansamblis Mivos Quartet, ko medijs Chicago Reader nodēvējis par “vienu no Amerikas niknākajiem un bezbailīgākajiem laikmetīgās mūzikas ansambļiem”.
Festivālā būs spilgti pārstāvēts arī avangarda metāls. Uz festivāla skatuves kāps Nīderlandiešu mūziķa M. C. Dejonga (M.C. De Jong) ekstrēmā metāla un trokšņu mūzikas projekts Gnaw Their Tongues, ko medijs The Quietus raksturo sekojoši: “šajā mūzikā nepatika pret gluži visu, kas eksistē, sasniedz mizantropijas kalngalu.” Medijs Distorted Sound savukārt uzsver, ka Gnaw Their Tongues mūziku nevis “klausās”, bet “izcieš”, piebilstot, ka Dejongs jau ilgu laiku ir nozīmīga figūra Nīderlandes ekstrēmā metāla scēnā.
Gaidāms, ka 6. oktobrī centrālu piedzīvojumu sniegs japāņu melnmetāla un elektroniskās mūzikas projekts Violent Magic Orchestra, kas sevi dēvē par “ekstrēmu mākslas mūzikas projektu”, savā sastāvā apvienojot videomākslinieku, melnmetāla vokālisti un elektroniskās mūzikas producentus. Videoprojekcijas, dūmu mašīnas, dizorientējoša mūzika un agresīvas stroboskopu gaismas projekta koncertus padara par pārņemošu pieredzi, un mūziķi pat lielās ar šovu voltāžu – elektrības patēriņš esot 5000 vatu apmērā un ir līdzvērtīgs 60 pastiprinātājiem. Projekts šobrīd gatavojas savā nākamā ieraksta Death Rave iznākšanai leibla Never Sleep paspārnē. Medijs Fact grupu dēvē par “plaši iemīļotu melnmetāla supergrupu”.
Par īpašu notikumu 7. oktobra koncertvakarā var uzskatīt amerikāņu kolāžmūzikas un audiovizuālās mākslas kolektīva Negativland uzstāšanos kopā ar “reālā laika kino” mākslinieci, MacDowell un Creative Capital grantu laureāti Sue-C. Eksperimentālās mūzikas vadošais žurnāls The Wire gaidāmo priekšnesumu rezumē šādi: “Šajā īpaši tematiski aktuālajā priekšnesumā Negativland un Sue-C pasludina, ka īstenojusies tehnoloģiska distopija, ko var lūkot kā vienlīdz ļaundabīgu un dumju. [..] Pasaule pakāpeniski slīd pretim sabrukumam.” Negativland ir audio kolāžu projekts, kura dalībnieki cītīgi patērē masu medijus, tos sekojoši pārstrādājot, pārkontekstualizējot un uzsverot to absurditāti. Negativland savulaik tika iesūdzēti tiesā par albumu U2, kurā tika drosmīgi graizīta minētās grupas mūzika un bezkaunīgi ekspluatēta tās vizuālā atribūtika.
6. oktobrī festivālā uzstāsies japāņu elektroniskās mūzikas improvizētāja, eksperimentālā vokāliste un post-panka veterāne Hitomi Moritami (Hitomi Moritami) jeb Phew. Moritami dzīvo Kavasaki, un ir iegājusi Japānas rokmūzikas vēsturē kā grupas Aunt Sally vokāliste, kas sekojoši savu pirmo solo singlu ierakstīja sadarbībā ar Rjuiči Sakamoto (Ryuichi Sakamoto), savukārt viņas 1992. gada albums Our Likeness, ko šogad pārizdeva leibls Mute Records, tika ierakstīts krautroka producenta Konija Planka (Conny Plank) studijā sadarbībā ar Džekiju Lībezaitu (Jaki Liebezeit) no grupas CAN, kā arī ansambļa Einstürzende Neubauten dalībniekiem. Medijs Pitchfork to novērtējis ar 8.3, piešķirot tam savu Best New Reissue birku. Līdz pat šaibaltdienai Phew ir turpinājusi ierakstīt mainīgas un žanriski neparedzamas, lielākoties spontāni radītas mūzikas ierakstus.
Medijs The Quietus Phew skaļo uzstāšanos festivāla Unsound 2022. gada izlaidumā atceras šādi: “Publika viņu uzņēma, klīstot pa zāli bez ovācijām, taču ap koncerta beigām tā klaigāja pie skatuves un kāds klausītājs, muti iepletis, izdvesa: “Ak, Dievs!””
Festivālā uzstāsies arī eksperimentālie popmūziķi Daniel Blumbergs (Daniel Blumberg) un Kobijs Sejs (Coby Sey), ambientās mūzikas producente Debit, kas panāk unikālu, tumšu skanējumu, apstrādājot seno maiju flautu mūzikas ierakstus, skaņu māksliniece Marija Čavesa, tekstgrupa Orbīta un daudzi citi.
30. septembrī notiks arī festivāla atklāšanas pasākums kurā festivāla līdzdibināto, ES atbalstīto platformu SHAPE+ pārstāves Berlīnē dzīvojošā izraēliešu komponiste Maija Šēnfelde (Maya Shenfeld) un kinomākslinieks Pedro Maija (Pedro Maia), un cita starpā notiks graima izdevniecības South London Space Agency prezentācija, savukārt pašmāju mūzikas scēnu pārstāvēs projekti Flowerpower, KODEK un TV Maskava.
8. oktobrī savukārt notiks bezmaksas koncerts, kas rīkots sadarbībā ar bērniem un jauniešiem paredzēto Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas EEZ grantu atbalstīto projektu LYRA. Tajā uzstāsies afrikāņu-portugāļu deju mūzikas producente Nidia, norvēģu ģitārists un dziedātājs Stiāns Vesterhuss (Stian Westerhus), komponists Pēters Ablingers (Peter Ablinger) un perkusioniste Silvija Zitinska (Sylwia Zytynska), komponistes Annas Ķirses un mākslinieka Miķeļa Fišera duets ar jaundarbu, eksperimentāla popmūziķe Evita Mandži (Evita Manji) un skaņu mākslinieks Aleksandrs Rishaugs (Alexander Rishaug) ar vizuālo mākslinieci Ingrīdu Bjornali (Ingrid Bjørnaali).
Festivāla biļetes cena ir 50 EUR, tās ir iespējams iegādāties Biļešu Servisa kasēs un www.bilesuserviss.lv. Biļete ir derīga trīs festivāla pasākumu apmeklējumam – 30.septembrī pasākumu telpā Tu jau zini kur. un 6.-7.oktobrī kultūras ēkā Hanzas Perons. Pārējo festivāla pasākumu apmeklējums ir bez maksas.Festivālu Skaņu mežs atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Kultūras ministrija, Gētes institūts Latvijā, Nordic Culture Point, fonds Trust for Mutual Understanding un Valmiermuižas alus.Mediju partneri: TVNET, Rīgas Laiks, Mūzikas Saule, Radio NABA.
Skaņu mežs ir dalībnieks novatoriskajai mūzikai veltītajā platformā SHAPE+ un projektā tekhnē – abus atbalsta Eiropas Savienība.
Festivāls uzsācis dalību arī Ziemeļeiropas eksperimentālās mūzikas festivālu tīmeklī NERDS (North European Resonance and Dissonance Society).
Festivāla ietvaros notiks arī aktivitātes no Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas EEZ grantu atbalstīta projekta LYRA, kas paredzēts bērniem un jauniešiem.
Projekts LYRA saņem dotācijas 206 256,00 EUR apmērā no Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas EEZ grantu ietvaros. Projekta mērķis ir iepazīstināt bērnus un pusaudžus ar eksperimentālo mūziku un iesaistīt viņus tās radīšanā. Tā kā eksperimentālā mūzika pēc būtības ir demokrātiska un nehierarhiska, tā dod iespēju piedalīties mūzikas radīšanā gan mūziku apguvušiem, gan neapguvušiem bērniem. Tā kā projekts sniedzas pāri sociālajām un etniskajām atšķirībām, tas ir arī sociāli iekļaujošs.
Kopējās LYRA attaisnotās izmaksas: 202 510,00 EUR, Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas “Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un sadarbība kultūras jomā” atbalsta summa: 85% jeb 85 000,00 EUR, no kuriem:
- Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta līdzfinansējums: 85% jeb 175 317,60 EUR;
- Valsts budžeta līdzfinansējums: 15% jeb 30 938,40 EUR.